Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
632 posty 11566 komentarzy

interesariusz

interesariusz z PL - cóż to może znaczyć ? .

Rosja przoduje, my za murzynami

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W Rosji będzie można głosować przeciwko wszystkim

Rosyjska Duma przegłosowała w drugim, głównym czytaniu, ustawę umożliwiającą oddanie głosu protestacyjnego. Według obecnej treści opcja ta jest możliwa tylko w wyborach lokalnych.

Projekt ustawy przewiduje, że w przypadkach, gdy większość wyborców odda głos protestacyjny – „żaden z powyższych”  władze muszą zorganizować ponowne wybory.

Projekt ustawy został przygotowany i przedstawiony Dumie przez grupę senatorów pod przewodnictwem  Valentiny Matwijenko. Oryginalny dokument przewidywał opcję "żaden z powyższych " w głosowaniach na wszystkich szczeblach wyborczych, ale taki zakres spotkał się z silną opozycją w niższej izbie parlamentu.

Szef Komisji Prawa Konstytucyjnego Dumy Państwowej, Vladimir Pligin, powiedział podczas debaty, że przywrócenie (była w w Rosji od 2001 do 2006) opcji głosu protestacyjnego jest niepożądane, ponieważ celem wyborów jest utworzenie organów władzy, a nie tylko zebranie informacji o popularnych preferencjach. Jednocześnie Pligin przyznał, że opcja "żaden z powyższych " jest możliwa na poziomie miejskim, gdy opinia publiczna ma dobrą osobistą wiedzę o kandydatach.

Dawniej istniejąca opcja "żaden z powyższych" została usunięta z kart do głosowania z przyczyn finansowych – organizacja dodatkowych wyborów była zbyt droga. W październiku 2013 roku jeden z senatorów zaproponował, aby ją przywrócić w celu zwiększenia demokracji i frekwencji, twierdząc, że obywatele muszą mieć możliwość wyrażenia dowolnej woli politycznej, w tym zaznaczenia sprzeciwu wobec wszystkich kandydatów.

Jest to jedno z rozwiązań, które zawsze proponowałem. W mojej propozycji istniał jeszcze zakaz kandydowania w powtarzanych wyborach któregokolwiek kandydata z pierwszego podejścia. W przypadku uzyskania ponownie ponad 50% dla „żaden z kandydatów” wybory nie byłyby powtarzane po raz kolejny, ale kadencja organu byłaby skracana o połowę.

Niestety, takiej opcji nie mamy.

Dlatego ja ją samowolnie realizuję zabierając karty do głosowania do domu.
 

KOMENTARZE

 • @Autor
  bardzo ważna informacja, ja bym chciał aby można było oddawać jeden głos "za" i jeden "przeciw", wtedy taki co ma poparcie 30% społeczeństwa i negację 50% społeczeństwa zostałby wyrzucony na śmietnik polityczny..
  (TUSK)

  Poruszył Pan bardzo ważny temat, a tu żadnych komentarzy? to tylko źle świadczy o użytkownikach tego portalu..

  P.S.
  między nami bywało różnie, ale coraz bardziej przekonuję się do Pana ;)

  Pozdrawiam
 • Kierunek konstruktywny
  5 x *
 • @wk..ny 17:28:44
  "ja bym chciał aby można było oddawać jeden głos "za" i jeden "przeciw""

  Hmmm.. to jest bardzo interesujące spostrzeżenie. To ma sens.
 • @Autor
  Czy można prosić o jakieś linki do źródeł? Preferowane oryginalne + polskojęzyczne.
 • opcja "żaden z powyższych"
  gdyby istniała w wyborach do Sejmu, to nikt z obecnych posłów nie zasiadałby w Sejmie, a frekwencja ponad 80% by sięgała ! :)
 • @Naczelny 19:22:52
  hmmm, zaniedbałem,

  z całą pewnością można przeczytać w RT.
 • @ekoludek 22:00:45
  ja właśnie na to liczę od lat.

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031