Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
630 postów 11514 komentarzy

interesariusz

interesariusz z PL - cóż to może znaczyć ? .

Wojna domowa na Ukrainie 12.12.2014r - Quo vadis

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wielka szachownica

Wyraziłem już kiedyś pogląd, że interesują mnie nie tylko same wiadomości z frontu, i ja ze swej strony staram się poszerzyć tematykę, tym niemniej formuła zapisków pod tytułem „Wojna domowa na Ukrainie” ewoluuje głównie pod Waszym wpływem - dyskutantów, ponieważ dla Was w ogóle się ukazuje. Mam też nadzieję, że będziecie w uwagach informować o aktualnej sytuacji na froncie, czego nie mogę robić ja, ze względu na brak czasu.

Poniżej wybrane uwagi z wczoraj, przytoczone w celu zobrazowania rozbieżności poglądów. Przypominam, że ja byłem od początku zdania, że Putin podpuścił i zawiódł ludzi Wschodniej Ukrainy, podpuścił w swoim słynnym wywiadzie, gdy zapewniał, że za ukraińskimi cywilami stanie rosyjska armia. Nie stanęła.

Nie wiem, czy zapis odzwierciedla rzeczywistość, ale rozmówcy są rozgoryczeni brakiem pomocy Rosji i źli na Putina. „On dał nam nadzieję” – i zawiódł. https://www.youtube.com/watch?v=vjFb0c9L6hg

Poniżej opinie szuwarka14 o Striełkowie

Striełkow robi więcej złego niż dobrego, Putin nie przyjedzie całować go po rękach za jego bohaterstwo i naród przed nim nie klęknie, więc nich się już przestanie mazać.
Od Rosji zależy nie tylko śmierć lub życie ludzi w Noworosji panie Striełkow, także w Iraku, Syrii, Turcji, Wenezueli, Chile, Meksyku a nawet w Ameryce. A przywódca Rosji to przywódca imperium i albo umie rozgrywać globalnie albo go zadziobią.
A to że Ukraina zostanie wybita do 1/3 populacji było wiadomo w momencie kiedy pierwszy zamawiający 5 piw mógł paradować z symbolami faszystowskimi i nikt mu łba nie odstrzelił.
Faszyzm się dusi w zarodku a nie skamle jak już się mleko wylało.
Gdzie pan był do tej pory ?
szuwarek14 11.12.2014 21:06:11

Striełkow to się powinien skupić na montowaniu opozycji przeciwko Kijowowi na zachodzie Ukrainy. Wtedy dałby Rosji pretekst do większej pomocy ale on jak widać lata po stacjach telewizyjnych i nie ma na to czasu.
Tylko otwarcie kilku frontów przecie juncie pozwoli przerwać patową sytuację a Rosji da argumenty.
Rosja nie będzie rozpętywała III wojny światowej bo jeden wodzuś chce być Naczelnikiem Powstania.
szuwarek14 11.12.2014 21:16:31


i wywiad, do którego się odnoszą, przeklejony z//wolna-polska.pl/wiadomosci/rosja-strielkow-mowi-ze-nadchodzi-czas-rozstrzygniec-2014-12

Rosja będzie wkrótce zmuszona bezalternatywnie wybierać – albo walczyć poważnie albo ostatecznie opuścić Noworosję.

Czas pracuje dla ukrów. Dopóki Najwyższy (Putin – tłum.) znajduje się na pozycji nieskończonego oczekiwania na „pokojowe uregulowania” to oni w szaleńczym tempie odbudowują armię, kończą proces debilizacji i przekształcania ludności w zombi, i z radosną nadzieją obserwują działania V kolumny w otoczeniu samego Najwyższego.

Plan jest jasny jak słońce. W ciągu zimy przygotować i przezbroić armię, ilościowo i jakościowo ją wzmocnić na tyle ażeby żadni „urlopowicze” (z wojska rosyjskiego -tłum.) nie mogli zmienić balansu sił na polu bitwy. Przez tę zimę sankcje powinny poważnie osłabić gotowość rosyjskiego społeczeństwa do „obrony ruskiego świata”, zwłaszcza poważnie osłabić lojalność naszych urzędników (i bez tego bardzo wątpliwą). A NATO tymczasem powinno zakończyć przygotowanie opinii swoich obywateli na potrzeby konieczności bezpośredniej pomocy wojskowej a nawet zbrojnej interwencji w konflikt „za suwerenność Ukrainy”. A wiosną dostaniemy:

1) Ostatecznie zniszczony Donbass z ludnością pełną nienawiści w stosunku do Najwyższego, który nic nie robi (i Rosji w ogóle),.

2) Dodatkowo kilkaset tysięcy uciekinierów, którym zapewnienie życia w warunkach kryzysu, będzie dużo trudniejsze niż wcześniej.

3) Atak wojsk ukraińskich, decydujący i krwawy, który bez bezpośredniej, na dużą skalę, interwencji Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej doprowadzi do szybkiego pogromu pięciokrotnie, siedmiokrotnie, słabszego ilościowo, i w konsekwencji zdemoralizowanego pospolitego ruszenia.

4) Wojska NATO już są wprowadzone na terytorium Ukrainy i zagrażają bezpośrednią interwencją (czytaj – bezpośrednią wojną) w przypadku interwencji „urlopowiczów”.

5) Nie mniej zdemoralizowane kryzysem i inflacją społeczeństwo rosyjskie.

6) Znajdujące się w zupełnym wyczerpaniu rosyjskie siły patriotyczne ostatecznie tracące wiarę w Najwyższego.

W tych warunkach przechodzimy do punktu 7), do „trzecich grabi” (jak ja to nazywam) – Rosja będzie zmuszona znowu wybierać. Walczyć albo odpuścić Noworosję ostatecznie i bezpowrotnie („Pierwsze grabie” przeszliśmy wiosną, „Drugie grabie” przeszliśmy w sierpniu-wrześniu, dostając po łbie dużo poważniej niż moglibyśmy dostać w kwietniu, maju, czerwcu, ale z bardzo ubogim wynikiem).

Wiosną, nacierając na „trzecie”, Rosja albo „załamie się” (czego z nadzieją oczekuje V kolumna, na czele której stanęło już najgorsze draństwo) albo zaleje się krwią. W pierwszym wariancie my natychmiast przejdziemy do „grabi nr 4″, już na Krymie, z tymi samymi alternatywami. Tak i „moskiewski majdan” zamajaczy na horyzoncie z pełną siłą (krach ekonomiczny + już nie skrywana zdrada rosyjskiej ludności = piorunująca mieszanka zdolna doprowadzić do wściekłości nie tylko „biało-wstążkowców” ale i całkowicie spokojne, szerokie warstwy społeczne, nastrojone bardziej patriotycznie).

I tutaj cała nasza wielomiesięczna „propaganda patriotyczna” na głównych kanałach telewizyjnych będzie pracowała na „majdan”. Dokładnie w ten sposób jak patriotyczna propaganda „wielkiej Serbii” zadziałała w Kosowie przeciwko kierującemu nią Miloszewiczowi. Zadziała tak jak bumerang, że tak powiem.

Jeżeli on (Putin) będzie dalej działał w tym duchu, tak jak teraz, to będziemy musieli zostać sąsiadami przez ścianę…w celach w Hadze. Jeżeli , oczywiście, dowiozą nas tam żywych. Trzeba na serio przygotowywać się do wielkiej wojny i demonstrować tę gotowość bardzo serio. Tylko wtedy uda się jej uniknąć bez haniebnej kapitulacji. I właśnie teraz trzeba rozgromić na głowę ukrów, dopóki ani oni ani ich właściciele, nie są zdolni do ataku na pełną skalę. Wiosną będzie za późno.

O powrocie do Noworosji.

Ja nie otrzymałem propozycji przyjęcia obywatelstwa Donieckiej Republiki Ludowej lub Ługańskiej Republiki Ludowej. Co więcej jest opinia (bardzo dobrze uzasadniona), że w tym przypadku w Moskwie, Doniecku i Ługańsku, natychmiast mnie ogłoszą „wrogiem ludu” i radośnie oskarżą o „zerwanie porozumień pokojowych”. Ale co innego jest najważniejsze, w sytuacji jednostronnego wycofania się Rosji, żadnej korzyści oprócz szkody, taki powrót nie przyniesie. A ten czynnik jest dla mnie o kluczowym znaczeniu.

Igorze Iwanowiczu, dzisiaj było video z Pierwomajska, na którym komendant już w ostatnim akcie rozpaczy zwracał się do szefów dwóch republik, mówiąc o zdradzie narodu. Na jak długo, według pana, wystarczy powstańcom nerwów ażeby znosić te wszystkie przymiarki z pokojowymi negocjacjami?

Na tym polega jeden z „chwytów” Surkowa, przez niego jest zorganizowana w Noworosji „loteria zawsze wygranych”. Jeżeli powstańcom „puszczą nerwy” i otworzą oni „drugi front” przeciwko wyznaczonym przez niego (Surkowa – tłum.) „premierom” to będzie można oskarżyć powstańców o „bunt” i „odpuścić” ich ukrom a jednocześnie „zachować twarz” (Bo oni sami nas nie posłuchali! To są sobie sami winni!). Przy drugim wariancie – tak jak napisano powyżej – „czekać wiosny”.

O podobieństwie sytuacji Putina i Miloszewicza.

Wyjaśniam: Slobodan Miloszewicz stale ustawiał siebie jako „umiarkowanego serbskiego nacjonalistę”. Bardzo podobnie, nawiasem mówiąc, jak teraz zachowuje się Najwyższy. Oznacza to, że on nie zachęcał i nawet ostro cisnął ugrupowania radykalnych, serbskich nacjonalistów, ale ogólnie „kanalizował tradycyjny patriotyzm znacznej części społeczeństwa serbskiego w celu utrzymania swojej władzy. Przy nim główne kanaly serbskiej telewizji stale nadawały audycje podtrzymujące ten patriotyzm a nawet pobudzające go.

Po katastrofach w Krainie, Bośni, i (zwłaszcza) w Kosowie, patriotyczna część społeczeństwa była oburzona i cała „wielkoserbska” propaganda (w rzeczywistości broniąca serbskiej suwerenności narodowej) obróciła się przeciwko temu kto „odpuścił” Serbów w Jugosławii i Kosowo. W rezultacie na ówczesnym belgradzkim „majdanie” jednocześnie brali udział ich „białowstążkowcy – liberałowie” i ich „patrioci – nacjonaliści”. Miloszewicz pozostał w końcu bez poparcia, został gwałtownie obalony (także jego organy siłowe pogardzały nim i, odpowiednio, nie poparły go) i pojechał do Hagi na spotkanie „ataku serca” (on zbyt dużo wiedział).

Początkowe siły i zasoby Miloszewicza i Najwyższego są nieporównywalne. Miloszewicz nie miał nadziei na obronę prawdziwej suwerenności bez zewnętrznej pomocy (której nie mógł oczekiwać od nikogo). My do tej pory (teoretycznie) mamy taką szansę. Ale wymaga to całkowitej przebudowy społeczeństwa i odrzucenia prawie wszystkich „osiągnięć demokracji”.

O „rossijańskim” oligarchacie.

Nasza obecna „wyższa oligarchia” jest całkowicie z importu, nawet jeżeli jej osoby fizyczne wyrosły na ojczystej ziemi. W chwili „kuponowej prywatyzacji” pieniądze na masowe zakupy najzyskowniejszych i strategicznie ważnych gałęzi przemysłu i sektora finansowego były tylko u międzynarodowych geszefciarzy. Odpowiednio największe zakupy były dokonane, mniej lub bardziej, przez podstawione osoby, za pieniądze dostarczone przez zagraniczne korporacje.

Na przykład „delegująca do władzy” naszego ukochanego Władisława Jurjewicza (żyda Surkowa – tlum.) „Alfa Group” (panowie Aven i Friedman – żydzi- tłum.) otrzymali swój „startowy kapitał” od Rothschildów. „Uwaga! Pytanie!” – czyim człowiekiem jest Pusznoj (do oddelegowania do administracji prezydenckiej w 1999 roku zajmował stanowisko wiceprezesa „Alfa Bank”)? Coś mi podpowiada, że obecne, niezgrabne próby Najwyższego osiągnięcia jakiejś rzeczywistej suwerenności u „Alfy” nie wywołują zbyt przychylnej reakcji.

I powiedzcie mi, moi drodzy, czy to wszystko nie zaczyna przypominać historii trzystu spartan? Z jednym wyjątkiem, wtedy stawali wojownicy, teraz stają cywile.
 

KOMENTARZE

 • @ interesariusz z PL
  Niestety jeśli ktoś liczył że wszystko się odbędzie tak jak to jest na filmach lub w grach komputerowych to się przeliczył. Obecne brudne wojny mają dziwaczny przebieg ponieważ nie walczy się już o zdobycze terytorialne i niepodległość tylko o strefy wpływów politycznych które pozwolą wypucować zawartość terenu atakowanego lub zaczepiać sąsiada.
  Nie ma spektakularnych zwycięstw - kończymy wojnę, wbijamy flagę, stawiamy umocnienia graniczne, nasze to jest.
  Okazało się że dla tych którzy są daleko o wile bardziej opłacalne jest podsycanie konfliktu jak długo się da. To tak ogólnie .

  A w szczegółach bardzo źle że noworosyjscy politycy podłapali propagandę USA i grają jak Waszyngton zagra.
  W interesie Noworosji jest alarmować świat o katastrofie humanitarnej o faszyźmie na Ukrainie, o ofiarach , stosowaniu zabronionej broni, o udziale obcych formacji wojskowych i finansowaniu przez zachód junty kijowskiej.
  Czyli informowanie na każdym kroku przed kim się bronią i kto ich zaatakował, tak jak Rosja trzyma twardo kurs że to nie jej wojna,
  że jest to wojna domowa na Ukrainie nie wojna Rosji z Ukrainą !!!
  A co robią przywódcy Noworosji - gdaczą jak najęci o Putinie - jego wejściu czy nie wejściu, dokładnie na zamówienie polityczne zachodu. Przepraszam głupi czy kupieni ?

  Druga sprawa w Noworosji też się odbywa grabież mienia i niefajne sprawy, jest wielu którzy chcą się tylko dorobić na zamieszaniu.
  Ludzie to widzą, nie dość że mają bombardowane zakłady pracy to jeszcze lokalni kacykowie wywożą wyposażenie tych zakładów które pozostały. Ludzie tracą nawet te miejsca pracy które mogłyby funkcjonować.
  Pan Striełkow nie raczy tego zauważyć bo jest częścią estabishmentu a to jest problem kluczowy.
  Nic tak nie rozwali morale powstańców jak widok fabryk grabionych przez swoje władze.
  Reasumując droga do zwycięstwa jest jedna- silne morale i dobra organizacja Republik, spójna polityka propagandowa przeciw zachodowi który jest winien całej tej sytuacji.
 • @szuwarek14 10:57:40
  "Rosyjska pomoc humanitarna przybyła do Doniecka.
  Kolumna MSN Rosji dostarczyła do Doniecka na wschodzie Ukrainy pomoc humanitarną - podaje agencja RIA Novosti.
  Pięćdziesiąt tirów dostarczyło żywność a także sprzęt i materiały do zapewnienia funkcjonowania obiektów o znaczeniu społecznym. Łączna waga pomocy humanitarnej wynosi ponad 400 ton.
  Jest to dziewiąta kolumna z pomocą humanitarną dla mieszkańców Donbasu. Od 11 sierpnia osiem kolumn dostarczyło do Doniecka i Ługańska ponad 10,7 tys. ton ładunków humanitarnych."
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/2014_12_12/Rosyjska-pomoc-humanitarna-przybyla-do-Doniecka-1531/
 • interesariusz -> szuwarek14 @10:57:40
  to wynika z rozwoju cywilizacji i "sił wytwórczych",

  kiedyś niewolnictwo było ograniczone do fizycznego posiadania ludzkiego robota,

  teraz chodzi raczej o posiadanie zdolności intelektualnych,
  a korzyści z ich posiadania są niestety uzależnione od posiadania również duszy,

  stąd i wojny musiały zmienić charakter, bo zmienił się rodzaj pożądanch łupów.

  Jugosławia chciała utrzymać niezależność ekonomiczną, i co z nią zrobili? Czy ktoś, kto żył w PRLu mógł w najczarniejszych myślach dopuścić takie bestialstwo?

  Doprawdy, nie trzeba pisać o zbrodniach ukrów, aby włosy stawały dęba. Wystarczy przypomnieć historię Jugosławii i bombardowania Serbii.

  A przecież Serbowie plunęli na pamięć tych, co ich chcieli obronić przed USraelskim wyzyskiem i łaszą się do swoich byłych oprawców.

  Mimo, że z tezami Striełkowa można polemizować, iż nie widzi rozwiązań, które widzą inni, to jednak warto się pochylić nad jego analogiami dotyczącymi politycznych szachów, przecież to jego osobiste doświadczenia. Serbowie wydali Miloszewicza. Czy Rosjanie wydadzą Putina?
 • @szczurobronny 11:53:58
  http: //voicesevas.ru/img/9d6012f9dc0d9ea0d813c43d29d34fe8.jpg
 • @interesariusz z PL 11:56:15
  Nie należy w to wszystko mieszać Putina, im bardziej tego chce zachód
  bo taka jest ich koncepcja propagandowa tym bardziej należy im wytrącać populistyczne argumenty dla przygłupich latynosów.
  To nie jest wojna Putin -Poroszenko jak chciałyby to widzieć USA.
  To jest wojna wolny świat kontra globaliści i ich militarna ekspansja.
  Widzę że głos protestujących Amerykanów jest skutecznie spacyfikowany jakby świat uznał że oni i tak są chodzącymi trupami.
 • @szczurobronny 12:09:30
  "Google wycofuje służbę inżynieryjno-techniczną z Rosji.
  Amerykański gigant internetowy Google przenosi z Rosji służbę inżynieryjno-techniczną - podaje agencja Bloomberg. Spółka zdecydowała się na taki krok po zatwierdzeniu przez Dumę Państwową ustawy o zachowaniu danych osobowych obywateli Rosji tylko na jej terytorium.
  Tymczasem spółka planuje zwiększyć w przyszłym roku inwestycję w Rosję."
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/news/2014_12_12/Google-wycofuje-sluzbe-inzynieryjno-techniczna-z-Rosji-3870/
 • @szczurobronny 11:43:12
  IPN - czy jest bardziej szkodliwa i antypolska instytucja , chyba nie
 • @szczurobronny 12:09:30
  "Krótka historia rozejmów na Ukrainie - pierwszy rozejm, drugi rozejm, trzeci rozejm i kolejny rozejm"

  http://cs7065.vk.me/c622622/v622622484/cb6d/Tim6mFC1meM.jpg
 • @szczurobronny 12:03:31
  nie lubię niczego intalować,
  chyba będę musiał się poduczyć oszukiwania tutejszego edytora,
  czy Ty to wykorzystujesz ?
 • @szczurobronny 13:11:23
  W sprawie tortur w bazach USA można wysnuć tylko jeden wniosek, Polska znów odegrała rolę pożytecznego idioty, zrobiła dobrze USA i naraziła się innym krajom sojuszniczym które też są narażone na bezprawne działania USA . Niestety dzięki wasalnej Polsce ta sprawa nie zostanie wykorzystana jako pretekst do zmiany przepisów, wszystko zostanie po staremu.
  Polska zapłaci odszkodowania, winę z amerykańskie przestępstwa przerzuci się na byłe władze tej tam Polski, kompletnie nieistotnego kraju na mapie świata. Naprawdę bananowa republika, 15 mln. dolarów to na prycze w bazach, zresztą grosiki których przelewu od i do nawet nie można udowodnić, tylko jakaś medialna paplanina.
  Jak już mówić o korupcji to udziały polskich polityków w amerykańskich korporacjach byłyby tu interesujące a nie grosze na waciki.
  Jak widać ani Rumunia ani inne kraje nie poszły tu na współprace polityczną z republikanami , zajęli twarde stanowisko, jak rozgrzebiecie sprawę baz u nas to my będziemy się bronić. Czepcie się Polski oni wam z ręki jedzą. I to jest zasadniczy problem, Polska uniemożliwiła założenie kagańca NATO a była okazja zmienić przepisy np. wymagana zgoda państw sąsiadujących czy referendum krajowe aby takie ośrodki mogły powstać. Tortury wiadomo są zabronione tymczasem dzięki Polsce problem rozmydlony.
 • @szuwarek14 13:33:01
  "Ukraina poinformowała o planach rozmieszczenia nowych jednostek w Donbasie.
  Kijowskie władze planują w 2015 roku przedyslokować szereg pododdziałów wojskowych na południowym wschodzie, znajdują się tam - oznajmił minister obrony Ukrainy Stiepan Połtorak.
  Poza tym, poinformował on, że liczebność sił zbrojnych w przyszłym roku planuje zwiększyć z 232 tys. do 250 tys. wojskowych. Na pilną służbę zostanie pobranych 45 tys. osób - podkreślił minister.
  Wcześniej Połtorak oznajmił, że Ukraina powinna stworzyć rezerwę sprzętu wojskowego i składu osobowego."
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/news/2014_12_12/Ukraina-poinformowala-o-planach-2629/
 • @szczurobronny 13:36:59
  To jest dokładnie to o czym mówię, puszczanie jakichś zajawek ze śmiesznymi kwotami, stek niedopowiedzeń i mieszania w tym garnku.
  Skoro ktoś udowodnił wypływ pieniędzy to jest też adresat, przelew był w próżnię ? Gdzie ta kwota trafiła i dlaczego jest taka mała.
  Bo jest tylko bączkiem wypuszczonym dla gawiedzi ?
  Dwie zasadnicze sprawy moim zdaniem a które w ogóle nie zostały poruszone, ba są zakrakiwanie hasłami propagandowymi w mediach.
  1. Który punkt porozumień NATOwskich powoduje że USA może wpływać na państwa i wymagać przyjmowania więźniów. I ten punkt do zmiany natychmiast chyba że chcemy za chwilę więźniów z Noworosji w Polsce i też będą tortury.
  2. Przepływ pieniędzy ma adresata to konkretnie kto był adresatem przelewu, prywatne osoby, prezydent, premier, a może służby które zgodnie z umowami NATO są wykonawcami poleceń. Jeśli służby to patrz punkt pierwszy który artykuł zawiera takie porozumienie i jak można było dopuścić do takich porozumień że służby podlegają władzom NATO nie Polski.
  Ale przede wszystkim czy w związku z sytuacją te przepisy zostały zmienione czy mamy kolejnych torturowanych w Polsce ? A za 5 lat zapłacimy odszkodowanie za działania USA na terenie Polski ?
 • @szczurobronny 13:42:27
  zombienia społeczeństwa ciąg dalszy i widać że jest zazombione w stopniu dramatycznym
  Jeśli się używa tak poważnych słów jak obce więzienia w Polsce to powinna być fala aresztowań wszystkich którzy do tego dopuścili a jeśli więzień w sensie prawnym nie było to dla odmiany każdy pismak rozliczony za publikowanie szkodliwych dla państwa kłamstw.
  Jeśli w Polsce są więzienia pod obcą jurysdykcją to wszystkie rządy po kolei do prokuratury. I do pierdla.
  Natomiast jeśli mówi się i pisze że władze Polski dostały łapówkę, łapówkę a nie pieniądze na utrzymanie tych "więzień" to dlaczego jeszcze nie siedzą ?!
  Społeczeństwo zazombione niedługo przyjmie gładko i bez oporów wiadomość że polskie władze jadły dzieci i będzie czekało na kolejną odsłonę telenoweli z czym konkretnie jadły- z musztardą czy keczupem?
  Albo problem jest poważny i widzimy jak się winnych karze albo sobie jaja robimy i kolejny polityczny szoł.
  Stanowisko obecnych władz Polski jest haniebne, cyniczne, dowodzi kompletnej zależności państwa od obcej centrali i niestety faktu że są bezkarni, chronieni przez Waszyngton.
 • @szuwarek14 14:22:58
  Odessie grozi katastrofa ekologiczna: wyciek w rafinerii
  http://nahnews.com.ua/114269-odesse-ugrozhaet-ekologicheskaya-katastrofa-na-npz-proizoshla-utechka/
 • @szczurobronny 14:20:14
  Киев выпросил у Польши три млн евро «на нужды армии»
  Kijów wyprosił w Polsce 3 mln euro na potrzeby armii...
  http://nahnews.com.ua/114274-kiev-vyprosil-u-polshi-3-mln-evro-na-nuzhdy-armii/
 • @szuwarek14 14:22:58
  "3 kraje mogą nałożyć weto na przedłużenie sankcji wobec Rosji.
  Przedłużeniu sankcji wobec Rosji, których termin wygasa w 2015 roku, może przeszkodzić stanowisko takich państw, jak Węgry, Włochy i Cypr - podają europejskie media.
  Według danych dziennikarzy, Budapeszt, Nikozja i Rzym prowadzą z Moskwą rozmowy w tej kwestii, są najbardziej prawdopodobnymi sojusznikami Rosji.
  Media mają dane, że do tego stanowiska skłaniają się Słowacja i Czechy, a najostrzejsze podejście do Rosji ma Wielka Brytania, Polska i Szwecja.
  Do przedłużenia sankcji potrzebna jest zgoda wszystkich krajów czlonkowskich UE."
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/news/2014_12_12/3-kraje-moga-nalozyc-weto-na-przedluzenie-sankcji-wobec-Rosji-9483/
 • @lorenco 14:36:57
  To dopiero początek finansowania kolorowej rewolucji na Ukrainie przez Polskę, ja juz to mówiłem pół roku temu. Ukraina to wielki kraj,jeśli Polska będzie bezpośrednio zamieszana w to co się dzieje na Ukrainie to nas ta sprawa zatopi finansowo. Oczywiście na konta władz Polski popłyną odpowiednie sumy w dolarach za przysługę. Na tym polega model "zachodniej demokracji".
 • @szuwarek14 14:41:47
  "Cyniczna bezczelność i bufonada bufonów czyli normalność.
  Doczekaliśmy się występu medialnego pewnej grupy wysokich funkcjonariuszy publicznych, którzy zostali przyłapani na malwersacjach związanych z rozliczaniem pieniędzy publicznych. Panowie po kilku tygodniach milczenia, żeby chronić swoje rodziny, postanowili przedstawić się w telewizji jako pokrzywdzeni. To było coś niesamowitego, po prostu nieprzeciętnego nawet jak na standardy cynizmu korporacyjnego w kadrach, to czego doświadczyliśmy to nawet nie było kłamstwo w żywe oczy – to wręcz przedstawianie innej rzeczywistości jako rzeczywistości właściwej i prawdziwej w kontrze do rzeczywistości – jak się dowiedzieliśmy szkalującej.[...]
  Jest w tym wszystkim pewien problem, który niestety takie zachowanie nie tylko usprawiedliwia, ale wręcz i je nakazuje – otóż, po prostu nie mamy standardów w życiu publicznym. Proszę sobie przypomnieć jak kiedyś pewna pani zajmująca się korupcją ścigała pewnego pana posła (zdaje się, a szczegóły nie mają znaczenia) za konsumpcję dorsza, zapłaconą publiczną kartą kredytową w kwocie około 9 zł (dokładnie nie ma znaczenia ile to było, ale równie niewiele)! Jak wszyscy wówczas na tą panią, która co prawda inteligencją nie grzeszy – naskoczyli, podczas, gdy właśnie wówczas decydowały się kwestie standardów. Pamiętamy wszyscy mercedesa z firankami? No, bo jak to mercedes bez firanek? Pamiętamy cały szereg innych spraw, zdarzeń, wydarzeń, kwestii niewyjaśnionych jak sól drogowa w żywności i innych – a przecież tam bez brania w kieszeń nie mogło się obyć, a jednak! Nikt nie siedzi, niczyje dzieci nie chodzą głodne po mrozie a żona nie sprzedaje „ostatnich majtek” żeby je nakarmić, o nie – nie ma problemów, kłopotów, a tyle afer było. Wszyscy mają się świetnie, dorsz już dawno zdefekowany – wszyscy są zadowoleni. JAK MOŻNA SIĘ DZIWIĆ ludziom znającym, te mechanizmy od wewnątrz? No, po co się im dziwić przecież to nieracjonalne w tej logice? Po prostu zrobili, to co widzieli wokoło siebie od lat obecności w polityce, a ponieważ są dość inteligentni i doświadczeni, to pozwalają sobie na powalający cynizm i co można im zrobić? No nic, niewiele!
  Jeżeli postawimy się teraz, dzisiaj w sytuacji tych ludzi, to nie podlega żadnej dyskusji, że wybrali strategię konfrontacji nie bez przyczyny, polityka u nas jest bowiem bez żadnych zasad, nie ma moralności, nakazów, zakazów – w zasadzie nie ma niczego takiego, co motywowało by do samokontroli, zachowań etycznych, dokonywania pozytywnych wyborów moralnych itd..."
  ---
  - media nad tym pracują żebyśmy się przyzwyczaili do afer, złodziejstwa, bezkarności i traktowali to nie jako patologię kraju wywołującą oburzenie tylko kolejny news jak nowe buty Cichopek.
 • @szuwarek14 14:46:48
  od kacapa z M.
  "Pod Donieckiem jest "rozejm", ale choc juz masowo nie ostrzeliwuja miasta, a w czesci Luganskiej wciaz banderowskie wojska ostrzeliwuja mieszkancow."
  Kirowsk.
  https://pbs.twimg.com/media/B4lIkD3IIAA_TWc.jpg:small

  https://pbs.twimg.com/media/B4lIkjwIcAEjBaR.jpg:small

  https://pbs.twimg.com/media/B4lIlAvIQAAhhh-.jpg:small
 • @szuwarek14 14:52:40
  cd. "- Dlaczego demokratyczne europejskie mocne i dzielne wojsko ukrainskie wyzwala wylacznie Donbass? A nie wyzwala Krym?
  - Moze dlatego ze Krym, to miejsce gdzie naprawde sa wojska rosyjskie?"
 • @szuwarek14 14:53:52
  "Transnieft założyła klub rurociągowy.
  Szef Transnieftu Nikołaj Tokariew podpisał wczoraj porozumienie ze stroną czeską w sprawie założenia klubu rurociągowego - poinformował monopolista transportowy.
  Tak zwany Wschodni Klub Rurociągowy będzie polem dyskusyjnym dla spółek rurociągowych Europy Wschodniej i Kazachstanu.
  Do porozumienia dołączyły spółki z Białorusi, Słowacji i Węgier."
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/2014_12_12/Transnieft-zalozyla-klub-rurociagowy-9787/
  ---
  - phi, za to Polska przewodniczy "Wazelina Center"
 • @szuwarek14 14:57:35
  http://cs7065.vk.me/c622622/v622622032/13e4b/qcJARrXg90Y.jpg
 • @szuwarek14 15:11:19
  "Wenecka Komisja potępiła lustrację na Ukrainie.
  Komisja Wenecka skrytykowała stosowanie na Ukrainie ustawy „O oczyszczeniu władzy” - piszą ukraińskie media.
  Według ich danych, komisja zaleca również wstrzymanie procesu lustracji w celu uniknięcia naruszenia praw człowieka.
  Główna poprawka, którą zaleca Komisja Wenecka, dotyczy procesu zwolnienia osób, objętych lustracją. Zgodnie z nią, człowieka można zwolnić tylko na mocy decyzji sądu. Odpowiednio, opublikować informacje o zakazie zajmowania stanowisk państwowych można tylko po tej decyzji."
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/news/2014_12_12/Wenecka-Komisja-potepila-lustracje-na-Ukrainie-0500/
 • @szuwarek14 15:25:17
  "Ukraine uber alles"

  http://cs625723.vk.me/v625723278/e762/iNy3R0ZgOM4.jpg
 • @szuwarek14 15:26:19
  "Rosja drugą potęgą militarną świata.
  Rosja pod względem potencjału wojskowego zajmuje drugie miejsce w świecie po Stanach Zjednoczonych - wynika z raportu Global Firepower Index.
  Ranking został opublikowany przez "Business Insider".
  Pierwsze miejsce USA wynika przede wszystkim z ogromnego budżetu wojskowego tego kraju: ponad 612 mld USD rocznie.
  Chiny, które pod względem ogólnego potencjału wojskowego znajdują się na trzecim miejscu, a pod względem wydatków na uzbrojenie - na drugim, bardzo odstają od USA. Budżet wojskowy ChRL obejmuje mniej niż jedną trzecią amerykańskiego - 126 mld USD na rok.
  Rosja, która pod względem potencjału wojskowego zajmuje w rankingu drugie miejsce, wydaje na obronę, zgodnie z wyliczeniami Global Firepower Index, 76 mld USD rocznie. Jednak, jak podaje Business Insider, Rosja już zwiekszyła swoje wydatki na obronę do rozmiarów 88 mld USD i planuje zmodernizować swoje arsenały.
  Polska w tym samym rankingu została sklasyfikowana na 18. miejscu.
  Global Firepower Index uwzględnia łącznie ponad 50 czynników wpływających na potencjał wojskowy, m. in. budżet obronny, potencjał demograficzny, jakość sprzętu wojskowego, a także dostęp do surowców naturalnych."
  ---
  - drugą czyli pierwszą biorąc pod uwagę morale Rosjan którzy walczą o swój kraj a morale żołnierzy amerykańskich którzy walczą sami nie wiedzą gdzie i po co, grunt że płacą a nawet częstują narko
 • @szuwarek14 15:29:43
  "MSZ Rosji: pojawiła się szansa ustanowienia pokoju na Ukrainie.
  Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow powiedział, że po ogłoszeniu rozejmu nastąpiła szansa na ustanowienie pokoju na Ukrainie.
  "Pojawiła się szansa ustanowienia pokoju na Ukrainie. Z trudnem, ale mimo wszystko wprowadzono rozejm, wprowadzono zawieszenie ognia" - powiedział Ławrow.
  Wg Ławrowa pojawiła się kontruktywna baza do odbudowy Donbasu i ustanowieniu dialogu politycznego, który powinien doprowadzić do reformy konstytucyjnej z udziałem "wszystkich regionów i wszystkich politycznych sił".
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/msz-rosji-pojawila-sie-szansa-ustanowienia-pokoju-na-ukrainie
 • @szuwarek14 15:29:43
  link: http://www.kresy.pl/wydarzenia,wojskowosc?zobacz/rosja-druga-potega-militarna-swiata
 • @szuwarek14 15:32:03
  ups "nie trafiła"

  http://cs624926.vk.me/v624926503/11378/Tb7Nic6nYZ8.jpg
 • @szuwarek14 15:33:30
  "Ukraina chce bliżej współpracować z NATO. Pomoże jej generał KGB/
  Kijów powołał instytucję mającą koordynować współpracę z NATO i Unią Europejską. Na jej czele stanął były wysoki oficer KGB, Jewhen Marczuk.
  Powstanie nowej instytucji Sekretariatu Współpracy ws. Bezpieczeństwa z NATO i UE ogłosił szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Wałentyn Naływajczenko. Jakie będą jej zadania? M.in. koordynacja kontaktów państwowych instytucji z NATO oraz strukturami bezpieczeństwa Unii Europejskiej.
  Powołanie Sekretariatu mogłoby sugerować, że Ukraina obiera zdecydowany kurs na Zachód – w stronę integracji z Unią Europejską i NATO. Mogłoby, gdyby nie to, że na czele instytucji Naływajczenko postawił… byłego generała KGB, Jewhena Marczuka.
  Kim dokładnie jest szef Sekretariatu Współpracy ws. Bezpieczeństwa z NATO i UE? Oficjalnie pracę w KGB miał rozpocząć w 1963 roku. Nieoficjalnie wiadomo, że sowiecka służba zwerbowała go już podczas studiów. Niemal cała kariera Marczuka w KGB to praca w osławionym V Zarządzie. Czym była ta struktura? Została utworzona w 1967 r. na wniosek ówczesnego szefa KGB Jurija Andropowa. V Zarząd odpowiadał za „działalność kontrwywiadowczą w walce z ideologicznymi dywersjami przeciwnik”. Co oznaczało prześladowanie wszelkich dysydentów, opozycjonistów, krytyków władzy sowieckiej.
  Marczuk konsekwentnie piął się w górę w strukturach KGB, co oznacza, że przełożeni byli z niego zadowoleni. Dosłużył się stopnia generała.
  Po upadku ZSRR, Marczuk był ministrem ds. obrony, bezpieczeństwa narodowego i sytuacji nadzwyczajnych Ukrainy, stanął też na czele następczyni KGB, SBU. Krytycy zarzucają mu, że kierował m.in. akcją wywiezienia do Rosji akt byłej KGB. Przez kolejne lata robił karierę polityczną – był m.in. ministrem obrony, wicepremierem na nawet szefem rządu w czasach, gdy władzę sprawował Leonid Kuczma.
  Nominacja Marczuka może zaskakiwać, bo promujący go Naływajczenko został w 1994 roku… zwolniony przez tegoż Marczuka. Z drugiej jednak strony Marczuk nie jest pierwszym człowiekiem dawnych służb nominowanym na ważne stanowisko państwowe. Nieco wcześniej inny były szef SBU Ihor Smieszko został szefem Komitetu ds. Wywiadu przy prezydencie."
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,wojskowosc?zobacz/ukraina-chce-blizej-wspolpracowac-z-nato-pomoze-jej-general-kgb
 • @szuwarek14 15:33:30
  "Ukraiński deputowany chce zalegalizować prawo do noszenia broni/
  Projekt ustawy nr 1135 został wniesiony przez Siergieja Kaplina z Bloku Petra Poroszenki. Współautorem projektu jest Ukraińska organizacja Strzelecka.
  Projekt przewiduje, że broń mógłby posiadać obywatel powyżej 18. roku życia w celu obrony siebie, innych osób, majątku, w celach sportowych lub myśliwskich. Ewentualna ustawa przewidywałaby, że będzie można posiadać dowolną broń wyprodukowaną po 1900 roku, z wyjątkiem wyrzutni granatów i karabinów maszynowych.
  Wg projektu na sprzedaż broni potrzebna będzie specjalna licencja, który kosztowałaby 8,5 tys. hrywien. Broni można by było używać w razie realnego zagrożenia dla życia."
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ukrainski-deputowany-chce-zalegalizowac-prawo-do-noszenia-broni
 • @szuwarek14 15:38:32
  ukraińska broń w celach sportowych

  http://s29.postimg.org/btc7fcilz/ns_siekiera_reka_640.jpg
 • @szuwarek14 15:40:52
  jeszcze coś do śmiechu:
  "Sondaż TNS Polska: Komorowski wygrywa w pierwszej turze wyborów..."
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/sondaz-tns-polska-komorowski-wygrywa-w-pierwszej-turze-wyborow
 • @szuwarek14 15:42:28
  aż się prosi w tym momencie " Piosenka z Kabaretu Olgi Lipińskiej "Hop siup"

  http://www.youtube.com/watch?v=BMo_d8efgU4
 • @szuwarek14 15:45:33
  "Gerard Depardieu w reklamie zegarków. Wzywa do dumy z bycia Rosjaninem [+VIDEO]
  Francuski aktor posiadający rosyjskie obywatelstwo wystąpił w reklamie ekskluzywnych szwajcarskich zegarków Custos z godłem Federacji Rosyjskiej na tarczach. Depardieu przekonuje w niej, że warto być dumnym z bycia Rosjaninem."
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/gerard-depardieu-w-reklamie-zegarkow-wzywa-do-dumy-z-bycia-rosjaninem-video

  http://www.youtube.com/watch?v=S9KClr9x8NI
 • @szuwarek14 15:47:50
  "Moskwa i Paryż chcą rozwijać doświadczenie współpracy.
  Rosja i Francja podkreślają chęć zachowania i rozwijania nagromadzonego wzajemnie korzystnego doświadczenia współpracy w różnych dziedzinach - czytamy w komentarzu MSZ Rosji po spotkaniu 12 grudnia wiceszefa rosyjskiego resortu polityki zagranicznej Aleksieja Mieszkowa i dyrektora generalnego ds. polityki i bezpieczeństwa MSZ Francji Nicolasa de Riviere.
  Podczas omówienia problemów międzynarodowych największa uwaga była skupiona na ukraińskim kryzysie. Strony rozpatrzyły także aktualne problemy stosunków między Rosją i UE oraz NATO."
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/news/2014_12_12/Moskwa-i-Paryz-chca-rozwijac-doswiadczenie-wspolpracy-5939/
 • "Pieśń i II wojnie "Rosja nie ma kolan" !!!Dadzą sobie radę jeszcze raz?????
  https://www.youtube.com/watch?v=V6tc-ICiBXI&feature=player_embedded
 • @szuwarek14 15:49:13
  "różnica między wschodnią a zachodnią Ukrainą"

  http://cs607116.vk.me/v607116774/4c18/f8HGcqLJHyk.jpg
 • @trojanka 15:50:49
  dadzą radę
 • @trojanka 15:52:28
  brawo Odessa !
  a Kaczyński nie wybiera się do miasta przodków, dobrze by mu zrobił taki rzucik na twarzy, widać by było prawdziwe barwy polityczne szkodnika
 • @trojanka 15:53:44
  wow !
 • @trojanka 15:56:12
  "Putin jest zaniepokojony sytuacją na Ukrainie.
  Prezydent Rosji omówił z członkami Rady Bezpieczeństwa sytuację na wschodzie Ukrainy - poinformował rzecznik przywódcy państwa Dmitrij Pieskow.
  Według niego, uczestnicy narady wyrazili skrajny stopień niepokoju w związku z trwającą nadzwyczajną sytuacją humanitarną w obwodzie ługańskim i donieckim.
  W piątek kolumny MSN Rosji dostarczyły do Doniecka i Ługańska kolejną partię pomocy humanitarnej. Łącznie do Donbasu dostarczono ponad 1,2 tys. ładunków humanitarnych, przeważnie żywność a także sprzęt i materiały do zapewnienia funkcjonowania obiektów o znaczeniu społecznym."
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/news/2014_12_12/Putin-jest-zaniepokojony-sytuacja-na-Ukrainie-1297/
 • @szuwarek14 15:57:57
  "Przedłużenie rozmów szóstki i Iranu jest niemożliwe.
  Moskwa utrzymuje, że dalsze przedłużenie rozmów szóstki międzynarodowych pośredników i Iranu jest niemożliwe i będzie ryzykowną praktyką - oświadczył wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow.
  W listopadzie do wiadomości publicznej podano, że rozmowy zostały przedłużone do czerwcu 2015 roku. Później Riabkow poinformował, że kolejna runda rozmów szóstki międzynarodowych pośredników na szczeblu dyrektorów politycznych i Iranu odbędzie się przed 20 grudnia.
  Poprzednia runda rozmów w Wiedniu zgodnie z oczekiwaniami miała doprowadzić do podpisania ostatecznego porozumienia w sprawie irańskiego problemu jądrowego. Strony jednak nie osiągnęły porozumienia."
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/news/2014_12_12/Przedluzenie-rozmow-szostki-i-Iranu-jest-niemozliwe-3828/
 • @szuwarek14 15:59:38
  http://cs7065.vk.me/c622417/v622417598/ea9e/mfQSjX_-7Vw.jpg
 • @szuwarek14 16:00:15
  "Rosja-Indie: Partnerstwo strategiczne.
  Indyjskie przedsiębiorstwa wejdą w rosyjskie projekty naftowo-gazowe w Arktyce. Takie porozumienie zostało osiągnięte podczas oficjalnej wizyty w Indiach prezydenta Rosji Władimira Putina. Dwa rosyjskie giganty energetyczne - Rosnieft i Gazprom - wraz z indyjskimi kolegami już przygotowują projekty opanowania szelfu arktycznego, a także zwiększenia dostaw gazu skroplonego. Ponadto Rosnieft zgodził się na dostarczanie do Indii 10 milionów ton ropy naftowej rocznie.

  Jak oświadczył premier Indii Narendra Modi, „Rosja jest najbliższym przyjacielem Indii” i ich „preferowanym partnerem strategicznym”. Władimir Putin ze swej strony powiedział, że jest to „całkowicie precyzyjne sformułowanie oparte na obecnych i historycznych stosunkach dwustronnych”:

  Pod koniec 2013 roku obrót handlowy wyniósł 10 miliardów dolarów, ale uważamy - i to jest oczywisty fakt - że jest to niewystarczające. Omówiliśmy szczegółowo praktyczne działania w celu dywersyfikacji dwustronnej wymiany handlowej oraz zwiększenia inwestycji. Zgodziliśmy się stymulować przedsiębiorstwa naszych krajów do ściślejszej współpracy. Aktywnego przejścia do stosowania walut krajowych we wzajemnych rozliczeniach. Nowe perspektywy dla współpracy rosyjsko-indyjskiej pojawią się po rozpoczęciu działalności od 1 stycznia 2015 roku przez Euroazjatycką Unię Gospodarczą. Pan premier mówił o możliwości budowy szczególnych stosunków między Indiami a Euroazjatycką Unią Gospodarczą. Uzgodniliśmy, że będziemy kontynuować konsultacje w sprawie zawarcia umowy o strefie wolnego handlu..."
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/2014_12_12/Rosja-Indie-Partnerstwo-strategiczne-6644/
 • @szuwarek14 16:02:30
  "Pozdrowienia z Krymu"

  http://cs7065.vk.me/c540104/v540104921/19998/ynzypPjT6JU.jpg
 • @trojanka 16:03:44
  ha ha ha czasem mam wrażenie że tak jest
 • @trojanka 16:04:52
  taa, po wnikliwej analizie można dostrzec że to jednak kobiety
 • @trojanka 16:07:20
  "Ukraińska armia czeka na pomoc z Polski w wysokości 3 mln euro.
  Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca oświadczył, że Warszawa wesprze logistycznie ukraińską armię. Pomoc oszacowano na 3 miliony euro.
  Deszczyca wypowiedział się w tej sprawie po spotkaniu z polskim ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem.
  „Polska wyśle kolejną partię pomocy materialno-technicznej siłom zbrojnym Ukrainy w wysokości 3 milionów euro”, - napisał Deszczyca na swoim profilu na Twitterze.
  Wcześniej o wydzieleniu ukraińskim siłom zbrojnym ponad 2 milionów euro poinformował premier Australii Tony Abbott.
  Kijowskie władze od kwietnia przeprowadzają na wschodzie kraju operację pacyfikacyjną. Według ONZ, ofiarami konfliktu padło już 4300 cywilów, a prawie 10 000 zostało rannych.
  9 grudnia w Donbasie za pośrednictwem OBWE wprowadzono rozejm. Prawdopodobnie zawieszenie broni poprzedza nowe rozmowy grupy kontaktowej w Mińsku, ale termin spotkania do tej pory nie został ustalony."
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/news/2014_12_12/Ukrainska-armia-czeka-na-pomoc-z-Polski-w-wysokosci-3-mln-euro-5177/
 • @szuwarek14 16:12:02
  "Korea Południowa zbliża się do Chin.
  Korea Południowa, w przeciwieństwie do sąsiedniej Północnej, z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjna dla Chin. Atrakcyjność ta wynika nie tylko z chęci utrzymania stabilnej sytuacji politycznej, ale również z powodów gospodarczych.
  Korea Południowa i Chiny zawarły w listopadzie umowę o wolnym handlu. Równolegle uruchomiono platformę tradingową dla koreańskiego wona i chińskiego juana – od tej pory transakcje między bankami Korei i Chin mogą być dokonywane w tych dwóch walutach z pominięciem dolara amerykańskiego.
  To zwieńczenie długo trwającego procesu zbliżania obu krajów. Pierwsze kontakty handlowe między Chinami a Republiką Korei rozpoczeły się w 1979 roku, ale stosunki dwustronne zostały znormalizowane dopiero w 1992 roku, kiedy władze południowokoreańskie pod przywództwem prezydenta Roh Tae-wu, zainicjowały tzw. politykę północną, zakładającą bliższe relacja z byłymi krajami socjalistycznymi.
  Szczęśliwie w tym samym czasie także Korea nabrała dla władz chińskich dużego znaczenia, ze względu na chińską „politykę równowagi” wobec obu państw koreańskich. W dodatku okazało się, że technologie oferowane przez firmy z Korei Południowej są łatwiejsze do zastosowania niż technologie z Europy, Japonii, czy Stanów Zjednoczonych.
  Korea szuka rynków zbytu
  Nie bez znaczenia był fakt, iż władze koreańskie zawsze czuły się też bliższe Chinom niż Japonii, ze względu na „kolonialną” przeszłość i silny w obu krajach resentyment wobec Kraju Kwitnącej Wiśni. Silny po dziś dzień, co w Azji ma duże znaczenie, nawet w gospodarce, która teoretycznie nie kieruje się emocjami czy resentymentami.
  A w gospodarce zbieżność interesów Chin i Korei jest chyba jeszcze bardziej widoczna, niż w kwestiach symbolicznych czy politycznych, bowiem gospodarka południowokoreańska, która jest uzależniona od eksportu, szuka rynków zbytu dla swojej produkcji co współgra z chińską polityką pobudzania rynku wewnętrznego i odchodzenia od polityki proeksportowej, która w ostatnich 30 latach przyniosła Chinom sukces.
  Po raz kolejny daje o sobie znać chiński pragmatyzm, który co najwyżej posługuje się, ale w żadnym wypadku nie kieruje, resentymentami czy ideologią, a jedynie czystym zyskiem (geo)ekonomicznym.
  Kształtuje się sytuacja, w której Chiny będą chciały być dalej pierwszym partnerem gospodarczym Korei Południowej. Jakie znaczenie i jakie praktyczne skutki będzie miało zmniejszenie barier handlowych, które zwiększy możliwości eksportowe chińskich i koreańskich producentów poszukujących nowych rynków?
  Pierwszy krok
  Paradoksalnie, dla koreańskiego biznesu rynek chiński jest atrakcyjny nie tylko ze względu na swój rozmiar i ogromną dynamikę wzrostu (w 2013 roku chiński PKB wzrósł o ponad 7 proc.), ale i również z powodu możliwości ekspansji na kolejne rynki Azji Południowej i Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). W Korei Południowej działa obecnie zaledwie 700 firm z Chin (głównie na wyspie Incheon), podczas gdy w Chinach obecnych jest około 50 tys. firm południowokoreańskich. Koreańskie instytucje finansowe spodziewają się, że liczba ta może w krótkim czasie wzrosnąć o 100 proc.
  Umowa o Wolnym Handlu to pierwszy krok do utworzenia obszaru wolnego handlu w Azji i Pacyfiku (FTAAP – de facto wykluczającego USA z regionu Azji), które zostało omówione podczas ostatniego szczytu APEC. Według planów, struktura ta ma powstać i zacząć efektywnie działać w ciągu dwóch lat..."
  http://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/korea-poludniowa-zbliza-sie-do-chin/?k=analizy

  http://www.obserwatorfinansowy.pl/wp-content/uploads/2014/12/Korea-Wzrost-PKB-per-capita-CC-BY-NC-by-Ryan.jpg
 • @trojanka 16:04:52
  Hahaha:) Teraz już się nie dziwię:)
 • @lorenco 16:21:17
  http://s9.postimg.org/kfc0yjdyn/images.jpg
 • @trojanka 16:23:55
  te miliony euro na Ukrów czy Polska w ogóle ? ha ha ha no jest skandal za skandalem a my jak barany
 • @szuwarek14 16:29:27
  http://s22.postimg.org/3n3tucesx/32_670mm.png

  http://s13.postimg.org/8k19y6amf/kaczynski_mazowiecki_tusk.jpg
 • @szuwarek14 16:31:59
  "Wolność gospodarcza Polska vs Rosja.
  Tysiące polskich firm działa w UK i innych państwach Europy.
  Kolejne zamykają działalność w Polsce i otwierają w innym kraju.
  Żeby wróciły potrzebna jest zmiana systemowa w Polsce i reset systemu.
  Proste niskie podatki, prawo nie działające wstecz oraz amnestia podatkowa.
  Amnestia powinna objąć również firmy działające w Polsce.
  To jest możliwe jedynie po bankructwie III RP.
  Niedawno media oburzały się że sklepy wyrzucają tysiące ton żywności a nie przekażą biednym. To że prawo polskie obecnie na to łaskawie zezwala to tak naprawdę nic nie znaczy.
  Firmy wyrzucają żywność bo nie chcą mieć problemów w przyszłości.
  Polskie prawo jest uznaniowe. Firmy prawidłowo odliczały sobie VAT miały nawet stosowne pisma Urzędów Skarbowych. Teraz muszą zapłacić ten VAT 5 lat wstecz z karnymi odsetkami. Dla wielu firm oznacza to bankructwo! Kto zagwarantuje że firma która przekaże dzisiaj żywność dla biednych jutro nie zostanie za zniszczona? Wszyscy znają doskonale historię piekarza który rozdawał chleb potrzebującym.
  To że żywność jest wyrzucana a ludzie głodują w Polsce jest wyłaczną zasługą niewiarygodnego rządu III RP!
  Okazuje się że rosyjskie firmy na "emigracji" będą mogły bez obaw wrócić do kraju a polskie nie!
  Putin przewiduje amnestię podatkową dla firm które przeniosły się za granicę a teraz będą chciały wrócić do Rosji.
  Polska tym samym czasie rozważa przedłużenie do 10 lat ścigania za podatki!
  Ponadto jeśli polak wróci do kraju i nie udokumentuje skąd ma pieniądze to ma 75% podatek na zachętę powrotu i działania w Polsce! Jak ktoś był z za granicą 25 lat a teraz chce wrócić na emeryture to napewno to zrobi! Chyba że zbierał rachunki paragony przez 25 lat żeby zadowolić naszych urzędasów! Jeśli nie masz rachunków to w ramach akcji powroty rządu III RP zapłacisz 75% podatku od nieudokumentowanych dochodów!
  Putin chce pomóc małym i średnim firmą w rozwoju. Celem jest zlikwidowanie nadmiernej biurokracji która w tym przeszkadza. Wprowadza czteroletnie moratorium na podnoszenie podatków! Oznacza to że przedsiębiorca będzie uprzedzony o zmianach podatkowych na 4 lata naprzód. W Polsce też też to działa ale z tą różnicą że 5 lat i wstecz!
  Mam pytanie co zrobił niejaki Tusk, Rostowski, Kopacz, Szczurek w ramach głośnej akcji powroty! Bo 75% podatek zamiana "ZUS" 60 złotych na 1100 złotych, zamianę kwoty wolnej o podatku 50 000 zł na 3000 zł nie przekonują emigrantów. Zamiast tego jest propaganda w którą wielu wierzy że w Polsce są niższe podatki niż np. w UK.
  Progi podatkowe w tej propagandzie są przemilczane.
  Unijni biurokraci są zaniepokojeni faktem że w Europie powstaje raj podatkowy.
  Putin ogłosił Krym rajem podatkowym. Przez 25 lat podatek dochodowy wynosi 0%!
  Koszt transportu wytworzonych produktów na Krymie do Europy jest minimalny a siła robocza tania.
  Bruksela próbuje walczyć zakazami. Chce zakazać inwestowania obywatelom UE na Krymie.
  Firmy europejskie ze względu na wysokie koszty energii i nadmierny fiskalizm są coraz mniej konkurencyjne.
  Jest to samobójstwo ekonomiczne Europy.
  Kapitał i tak popłynie na Krym zrobi to najwyżej nie bezpośrednio a poprzez Azjatyckie firmy.
  Jak pokazuje historia zakazy, sankcje i embarga są omijane.
  Polacy powinni się cieszyć że mają demokrację a nie dyktaturę jak Rosji!"
  http://www.polskiportal.net/classifieds/3852/759/wolnosc-gospodarcza-polska-vs-ro
 • @szuwarek14 16:12:02
  Na wojnę żebrzą ukropy piekielne a na drogi nie będzie ani hrywny. Pewnie, dziury w drogach czołgom nie przeszkadzają.
  http://nahnews.com.ua/114351-v-2015-m-ukrainskie-dorogi-ostanutsya-prezhnimi-razvalennymi-i-dyryavymi/
 • @szuwarek14 16:39:38
  " Za Mistrale płaciliśmy po kursie 39 rubli za Euro. Teraz należy się nam zwrot po kursie 75 rubli. Nie chcemy Mistrali,oddawać kasę !"

  http://cs7065.vk.me/c540101/v540101242/1373a/dR6ZmHX_u-g.jpg
 • @lorenco 16:41:48
  Taki z Ukrainy niepodległy kraj jak i z Polski.
  USA wywija swoimi wasalami jak ścierą.
 • @szuwarek14 15:42:28
  „Muszę im coś dać, bo inaczej mnie zaj…”. Aleksander L. „dał” prokuraturze Sumlińskiego? Zeznania dziennikarza. http://wpolityce.pl/forum/spoleczenstwo/22-dyskusje-pod-publikacjami-dzialu-spoleczenstwo/tematy/96627-musze-im-cos-dac-bo-inaczej-mnie-zaj-aleksander-l-dal-prokuraturze-sumlinskiego-zeznania-dziennikarza-komentarze-publikacji [Kolejna rozprawa odbędzie się w dniu 18 grudnia 2014 r. o godz. 10:00 w Pałacu Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu - wyjaśnienia przed Sądem będzie składał Prezydent Bronisław Komorowski. Niestety, udział w tej rozprawie, tak dla publiczności, jak i dla mediów, jest ograniczony i jest możliwy tylko na podstawie kart wstępu, przyznanych przez Prezesa Sądu Rejonowego dla Warszawy Woli.] Ps. Nadludź Bredzisław szanuje demokracje i uważa, że wszyscy są równi wobec prawa dlatego sąd ma sesję wyjazdową aby przesłuchać Bredzisława w pałacu !!! Przesłuchujący gorliwie spełnią "zażyczenie" tw. Litwina/Litwaka Szczynukowicza alias Komorowskiego, który ich przyjmie w kapciach i szlafroku,a oni gnąc się w ukłonach, przystąpią do"przesłuchania"...Opublikowanie Aneksu do raportu o WSI oszczędzi Polakom następne lata niszczenia państwa i cofania go do epoki komunistycznej dyktatury. Belweder nie jest własnością prywatną. PiS powinien przed wyborami prezydenckimi ujawnić aneks WSI i odpalić tą tykającą bombę tuż pod dupą Bula aby pozbyć się tej Litwackiej prymitywnej, kanalii i alkoholika raz na zawsze!!!! Pytania do kandydata Komorowskiego:


  1. W jakich okolicznościach podczas internowania w roku 1982 poznał późniejszego współpracownika WSI o pseudonimie „Tomaszewski”(stomatolog leczący internowanych) i jak długo trwała ta znajomość?

  2. Czy prawdą jest, że w latach 1991-92, gdy był wiceministrem ON powierzył WS „Tomaszewski” dużą kwotę pieniędzy (260 tys.DM), aby ten wpłacił je do tzw. „Banku Palucha” za pośrednictwem płk. Janusza Rudzińskiego i skąd pochodziły środki przeznaczone na tę lokatę?

  3. Czy odzyskaniem tych pieniędzy, za pośrednictwem WS „Tomaszewski” zajmował się Kontrwywiad WSI?
  (Raport w Weryfikacji WSI str.77 i nast.)

  4. Czy prawdą jest, że będąc wiceministrem ON, po pierwszej turze wyborów prezydenckich w roku 1990 informował Krzysztofa Wyszkowskiego, że otrzymał od WSW szczegółowe informacje w sprawie zawartości tzw. „czarnej teczki” Stana Tymińskiego - czyli dokumentów potwierdzających współpracę Lecha Wałęsy z SB?
  Jakiego rodzaju informacje otrzymał wówczas od służb wojskowych?

  5. Na czyją prośbę lub polecenie działał w roku 1992, gdy zwrócił się do dr. Andrzeja Grajewskiego (późniejszego szefa Kolegium IPN) z propozycją, by ten podjął się opracowywania na rzecz WSI analiz na temat zewnętrznych zagrożeń państwa?
  Jak wynika z Raportu z Weryfikacji WSI, oficerowie tej służby zamierzali wykorzystać Grajewskiego także do typowania i werbunku dziennikarzy.


  6. Z jakich powodów na początku lat 90 zdecydowano o wynajęciu przez Departament Wychowania MON (podległy wiceministrowi Komorowskiemu) budynku przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie na salon sprzedaży mercedesów firmy Sobiesława Zasady oraz o zakupie samochodów tej marki na potrzeby armii?
  Transakcję nadzorował gen. Adam Tylus, który po otrzymaniu szlifów generalskich odszedł z wojska i został dyrektorem biura obsługi zamówień publicznych i specjalnych w firmie Sobiesław Zasada Centrum S.A.. Firma ta współpracowała z Fundacją Pro Civili. W dokumentach informacyjnych Fundacji „Pro Civili” z 1998 roku, podpisanych przez Krzysztofa Werelicha wymienia się wśród dostawców różnych towarów firmy Sobiesław Zasada Centrum SA., Volvo Poland i Pati Soft sp. z o.o., a wśród „odbiorców strategicznych” Ministerstwo Obrony Narodowej. Następnie Tylus został zastępcą prezesa firmy Ster-Projekt i Ster-Projekt Technologie C4I, zajmującej się projektowaniem i wdrażaniem systemów dowodzenia i kierowania, przeznaczonych dla wojska. Jednocześnie był stałym doradcą sejmowej Komisji Obrony Narodowej, której przewodniczył Bronisław Komorowski. Jak informowała prasa „zdaniem Bronisława Komorowskiego, przewodniczącego komisji, regulamin Sejmu nie zabrania być doradcą osobie, która zasiada w zarządzie firmy, oferującej wojsku sprzęt i usługi.”

  7. Co zdecydowało o zatrudnieniu gen. Adama Tylusa jako doradcy w gabinecie politycznym ministra MON Komorowskiego oraz powierzeniu mu roli stałego doradcy sejmowej Komisji Obrony Narodowej, której przewodniczył Bronisław Komorowski?

  8. Co zdecydowało, że w roku 1991 awansował byłego szefa Zarządu WSW WOPK płk. Lucjana Jaworskiego na stanowisko szefa Kontrwywiadu Wojskowego?
  W latach 80. płk. Jaworski, odznaczał się szczególną gorliwością w zwalczaniu opozycji, niszczył prasę podziemną, ścigał współpracujących z opozycją filmowców, tropił „obce pochodzenie” członków opozycji, zakładał podsłuchy, werbował agenturę. To na skutek jego działań w więzieniu znalazła się min. Hanna Rozwadowska, kierująca logistyką „Wiadomości”. Po nominacji na szefa KW, płk. Jaworski w latach 1991-93 prowadził działania operacyjne, skierowane przeciwko środowiskom opozycji niepodległościowej oraz przeciwko rządowi Jana Olszewskiego. Nadzorował również SOR „Szpak” – dotyczącą rozpracowania Radosława Sikorskiego.

  9. Czy w latach 1990 – 93, jako wiceminister ON odpowiedzialny za nadzór nad kontrwywiadem wojskowym wiedział o działaniach płk. Jaworskiego w ramach SOR „Szpak” dotyczącą Radosława Sikorskiego oraz o działaniach operacyjnych podejmowanych przez WSI przeciwko środowiskom opozycji niepodległościowej?

  10. Czy będąc ministrem ON w roku 2001 znał właściciela firmy Auto-Hit Krzysztofa Strykiera – dealera Fiata z Tychów, dzierżawcę wilii położonej w miejscowości Władysławów 24 km od Janowa Lubelskiego i czy przez wiele lat bywał na polowaniach w tej miejscowości wraz z rodziną i znajomymi?

  11. Czy prawdą jest, że za czasu ministrowania Komorowskiego, MON zakupiło 48 samochodów Fiatów Seicento od firmy Fiat Auto Poland z przeznaczeniem dla Żandarmerii Wojskowej oraz 10 Fiatów bezpośrednio od firmy Auto-Hit ?

  12. Jaka była przyczyna usunięcia ze stanowiska dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON Krzysztofa Borowiaka w roku 2001 i czy fakt ten ma związek z rozpoczęciem (w budynkach Wojskowej Akademii Technicznej) działalności prywatnej Szkoły Wyższej Warszawskiej, założonej przez Fundację Rozwoju Edukacji i Techniki, która okazała się biznesem kierowanym przez oficerów WSI.
  (Raport z Weryfikacji WSI rozdział 10. „Działalność oficerów WSI w Wojskowej Akademii Technicznej”)

  13. Czy prawdą jest, że w 2001 roku dyrektor Krzysztof Borowiak zwracał uwagę ministrowi Komorowskiemu na kryminogenną prywatyzację WAT, dokonywaną rękoma członków władz tej uczelni, na co Komorowski miał nie reagować?

  14 .Jaki przebieg miała i czym się zakończyła reforma szkolnictwa wojskowego, dokonywana pod kierunkiem protegowanego ministra Komorowskiego, radcy w jego gabinecie – gen. Bogusława Smólskiego?

  15. Czy prawdą jest, że zlecił Wojskowym Służbom Informacyjnym prowadzenie działań operacyjnych wobec R.Szeremietiewa i Z. Farmusa? (Życie Warszawy" -07.05.2004.-. – „Zleciłem WSI objęcie działaniami Zbigniewa F. (asystenta wiceministra) i Romualda Sz. - mówi były szef MON Komorowski.) i jakie były racjonalne powody podjęcia tej decyzji?

  16. Z jakich przyczyn, w roku 2001 po zdymisjonowaniu Romualda Szeremietiewa posadę stracił płk Janusz Zwoliński dyrektor Departamentu Zaopatrywania Sił Zbrojnych MON, któremu bezpośrednio podlegała kontrola nad przetargami, a na stanowisku tym zastąpił go oficer szkolony w Moskwie płk Paweł Nowak - protegowany Komorowskiego?

  17. Co zdecydowało że, po nominacji płk. Nowaka podjęto natychmiast procedurę przetargową na zakup transportera kołowego (KTO) i rakiety przeciwpancernej, choć wcześniej minister Komorowski nie chciał wyrazić zgody na przetarg?
  W roku 2004 oskarżono Nowaka i jego podwładnych o spowodowanie niemal 10 mln zł szkody, w związku z tzw. „aferą bakszyszową”. Sąd Okręgowy uniewinnił wszystkich podsądnych, nie dopatrując się w ich działaniach przestępstwa. W roku 2007 Sąd Najwyższy uchylił wyrok uniewinniający Nowaka z zarzutów w sprawie nieprawidłowości przy realizacji umowy na pociski przeciwpancerne dla polskiej armii. Gen. Nowak ma też zarzuty w śledztwie w sprawie nieprawidłowości przy zakupie kołowego transportera opancerzonego. Wojskowa prokuratura zarzucała mu niedopełnienie obowiązków lub przekroczenie uprawnień.


  18. W jaki sposób, podpisując w 2001 roku umowę zakupu wojskowych samolotów transportowych CASA (za 211 mln. dolarów) od hiszpańskiego koncernu EADS zabezpieczył kwestię serwisowania tych maszyn w Polsce?
  W zamian za zamówienie spółki EADS CASA i Avia System Group kupiły wówczas większościowy pakiet PZL Warszawa-Okęcie. Miało tam powstać centrum serwisowe dla samolotów. Centrum to nigdy nie powstało, a samoloty musiały wszystkie przeglądy i naprawy przechodzić w Hiszpanii, co zwiększało koszty eksploatacji i ryzyko użytkowania maszyn. 25.02.2008 r., po katastrofie CASY (w której zginęło 20 oficerów WP) Prokuratura Wojskowa wszczęła śledztwo, w trakcie którego badano czy nie doszło do korupcji przy zakupie samolotów oraz kwestie związane z wyborem dostawcy, zawarciem umowy i jej aneksowaniem.
  Jak zakończyło się śledztwo w tej sprawie?

  19. Dlaczego zakupu samolotów CASA dokonano bez zastosowania procedury przetargowej ?

  20. Czy prawdą jest, że w roku 2001, gdy był ministrem ON doszło do największej zapaści finansowej w wojsku polskim po 1989 roku?

  21. Czy prawdą jest, że to wówczas wydatki majątkowe wynosiły 9,5% budżetu MON, zabrakło pieniędzy na żołd dla żołnierzy, kolejka kadry oficerskiej czekającej na mieszkanie wzrosła do 17 tys. osób., a eksport uzbrojenia spadł do 20 mln dolarów rocznie?

  22. Czy prawdą jest, że w roku 2001 kwota 89 mln złotych, przeznaczona na zakontraktowanie nowoczesnych systemów bezpiecznego lądowania, z powodu kłopotów z negocjowaniem offsetu została niewykorzystana i zwrócona do państwowej kasy, a tym samym nie zrealizowano umowy offsetowej i nie wykonano zobowiązań wobec NATO?

  23. Czy we wrześniu 2001 roku podjął decyzję o przekazaniu kwoty 50 mln zł na rzecz jednej z nowo powstałych spółek, z przeznaczeniem na zakup amfibii dla wojsk lądowych?
  Jakiej spółce zostały przekazane te fundusze i czy zostały zwrócone wojsku?
  Od kiedy spółka ta istniała na rynku i jakie miała doświadczenie na rynku związanym z zaopatrywaniem wojska w skomplikowany sprzęt, jakim jest amfibia?
  Jakie zabezpieczenia finansowe przedstawiała ta spółka?


  24. Z jaki przyczyn, w ostatnich dniach urzędowania na stanowisku ministra ON w październiku 2001 r. wydał rozporządzenie o drastycznym obniżeniu zarobków żołnierzy jednostki GROM (miesiąc po atakach terrorystycznych na Nowy Jork i Waszyngton) ?
  Na skutej tej decyzji, w lutym 2003 r. odeszło z GROM 40 doskonale wyszkolonych żołnierzy (połowa składu jednostki). Koszt wyszkolenia jednego komandosa z tej jednostki to dwa miliony złotych. Osiągnięcie takiego poziomu wyszkolenia zajmuje 5 - 6 lat. Na emeryturę odeszli wówczas żołnierze w wieku 34 - 38 lat.

  25. Jakie były koszty tej decyzji dla budżetu MON i czy miała ona związek z naciskami generałów ze Sztabu Generalnego WP?


  26. Dlaczego w roku 2001 nie unieważnił decyzji poprzedniego ministra ON o sprzedaży gruntów Wojskowego Instytutu Medycznego do firmy Euro-Medical Lilianny Wejchert (byłej żony współwłaściciela ITI) - choć wskazywano na szkodliwość tej decyzji?
  W 2007 roku „Gazeta Polska” pisała: „w wyprowadzeniu gruntu do Euro-Medicalu brał udział jego[Komorowskiego] zaufany człowiek, wieloletni pracownik Agencji Mienia Wojskowego Krzysztof B. – szef kampanii Komorowskiego do parlamentu w 2001. Według dokumentów, do których dotarła „GP”, B. przejmował w imieniu AMW działkę przy ul. Szaserów w Warszawie od Stołecznego Zarządu Infrastruktury MON.”


  27. Jakie związki łączyły Komorowskiego z Krzysztofem Bucholskim, radnym Platformy Obywatelskiej w warszawskiej Białołęce, szefem kampanii parlamentarnej Komorowskiego w roku 2001, a następnie szefem warszawskiego oddziału Agencji Mienia Wojskowego, aresztowanym w lutym 2007 pod zarzutem korupcji?
  W sprawie zatrzymano 17 osób: urzędników AMW, w tym Bucholskiego, oraz przedsiębiorców. Wszyscy otrzymali zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a Bucholski ponadto o jej kierowanie

  28. Czy zna płk. Henryka D - byłego logistyka w 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej, oskarżonego w roku 2002 przez Prokuraturę Wojskową o korupcję, jaka miała miejsce w jednostce wojskowej na Bemowie i z tego powodu wydalonego z wojska ?

  29. Czy to z poręczenia Komorowskiego Henryk D. – jeden z głównych podejrzanych w aferze korupcyjnej w AMW w 2007 roku został dyrektorem terenowego oddziału Agencji Mienia Wojskowego w Warszawie?


  30. Czy wiedział, że w 2004 roku płk. Aleksander L. przedstawiając się jako rzecznik prywatnych interesów Bronisława Komorowskiego oferował dziennikarzowi Leszkowi Misiakowi informacje o wypadku syna Komorowskiego Piotra, potrąconego w Warszawie przez auto znanego biznesmena?
  Czy jest mu wiadome: skąd Aleksander L. posiadał szczegółową wiedzę o kulisach zdarzenia, skoro nie informowały o nim media?


  31. Skąd posiadał niejawną wiedzę na temat procesu tworzenia nowych służb Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego, gdy w wypowiedzi dla „Trybuny” w dniu 02.02.2007 roku stwierdził: „Poza tym tam się ciągle odbywa nabór nowych ludzi. Częściowo sa to pewnie agenci ze starych służb. A reszta to pewnie studenci, harcerze itp. Zanim te służby będą w stanie działać skutecznie, upłynie 10, 15, a może 20 lat” ?
  Twierdzenie to jest zbieżne z tezą zawartą w sporządzonym rok później tzw. raporcie płk. Grzegorza Reszki, o którym informowały media w dniu 20.02.2008 roku. Przekaz ten zawierał uwagę: „w SKW zatrudnieni zostali też dawni harcerze i działacze partii, z którymi związany był Macierewicz.”


  32. Czy prawdą jest, że we wrześniu 2007 roku spotkał się z Jerzym G. – byłym oficerem WSI, obecnie prezesem warszawskiej spółki zajmującej się systemami telekomunikacyjnymi?
  Czy Jerzy G oferował mu zakup aneksu do raportu i czy jest mu wiadome, że rozmówca nagrał treść tej rozmowy?
  Jak podaje Leszek Szymowski w artykule „Polityczna prowokacja” – „Najwyższy Czas” nr.25 (966) z 20 czerwca 2009r: „ ABW wszczęła przeciwko Jerzemu G. śledztwo dotyczące jego udziału w nielegalnym handlu bronią oraz przeszukała jego mieszkanie i biuro, poszukując nagrania rozmowy z Komorowskim. Ponieważ nagrania nie znaleziono, sprawa stanęła w miejscu”.

  33. Dlaczego, w październiku 2007 roku, mając możliwość złożenia wyjaśnień i ustosunkowania się do treści aneksu odmówił stawienia się przed Komisją Weryfikacyjną WSI ?

  34. Czy spotykając się z płk. Aleksandrem L. miał wiedzę, że ten były szef kontrwywiadu WSW jest rozpracowywany przez ABW na okoliczność kontaktów z wywiadem rosyjskim?

  35. Dlaczego przez ponad dwa tygodnie ukrywał fakt spotkań z oficerami byłej WSI, którzy ofiarowali mu zdobycie i dostarczenie tajnego aneksu do raportu o WSI?

  36. Dlaczego natychmiast nie powiadomił organów ścigania lub którejś ze służb specjalnych, choć oficerowie ci mieli mu też oferować dowody na domniemaną korupcję w komisji weryfikacyjnej?
  Zgodnie z art. 304 § 2 k.p.k.: „Instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub Policję (...)”.

  37. Dlaczego, pełniąc obowiązki marszałka Sejmu przystał na propozycję płk. Aleksandra L. nielegalnego uzyskania informacji stanowiących tajemnicę państwową i umówił się z nim w kwestii dalszych kontaktów?
  W dniu 27.07.2008r., składając zeznania w Prokuraturze Krajowej w Warszawie w sprawie sygnatura akt PR-IV-X-Ds. 26/07 Bronisław Komorowski pod rygorem odpowiedzialności karnej zeznał: „Ja wyraziłem wstępnie zainteresowanie jego propozycją. Umówiliśmy się, że on odezwie się, gdy będzie miał możliwość dotarcia do tych dokumentów”.
  Tym samym - pod pozorem zdobycia dowodów popełnienia przestępstwa przekroczył swoje uprawnienia i mógł naruszyć normę art. 231 § 1 kk, zastępując powołane do tego służby i organy państwowe, takie jak prokuratura lub Policja. Mógł także nakłaniać do popełnienia przestępstwa z art. 265 § 1 kk (gdyż dalsza część aneksu do raportu o WSI miała dopiero zostać zdobyta przez płk. Aleksandra L. i mu przekazana), działając przy tym na szkodę interesu publicznego, jaką spowodowałoby ujawnienie tajemnicy państwowej, czym mógł wyczerpać znamiona art. 18 § 1 i 2 kk.

  38. Z jakimi jeszcze oficerami WSW/WSI (poza płk. Aleksandrem L. i płk. Leszkiem Tobiaszem) spotykał się w okresie od października do grudnia 2007 roku?

  39. Czy jest mu wiadome, by jego wieloletni współpracownik z czasów, gdy był ministrem obrony narodowej gen. Józef Buczyński spotykał się z byłymi oficerami WSI w sprawie aneksu do Raportu z Weryfikacji WSI ?

  40. Czy spotkania te były realizowane na polecenie Komorowskiego?

  41. Z jakiego powodu nie zawiadomił "o prowokacyjnych działaniach oficerów WSI" ówczesnego szefa komisji weryfikacyjnej premiera Jana Olszewskiego?

  42. Z jakiego powodu w lutym 2008 roku stwierdził: „muszę zobaczyć aneks przed publikacją” i jakimi informacjami, potencjalnie zawartymi w aneksie był osobiście zainteresowany?
  (wypowiedź Komorowskiego dla prasy z 05.02.2008r.)

  43. Dlaczego w dniu 27.07.2008r., składając zeznania w Prokuraturze Krajowej w Warszawie w sprawie syg. akt PR-IV-X-Ds. 26/07 zataił istotną informację mogącą świadczyć, że działając wspólnie i w porozumieniu z Krzysztofem Bondarykiem (Szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego), Grzegorzem Reszką (p.o. Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego), Pawłem Grasiem (zastępcą przewodniczącego sejmowej komisji ds. Służb Specjalnych) oraz płk. Leszkiem Tobiaszem (negatywnie zweryfikowanym oficerem b. Wojskowych Służb Informacyjnych) mógł starać się zdyskredytować członków Komisji Weryfikacyjnej kierując na nich podejrzenie o przestępstwo korupcji?
  Jak zeznał płk.Leszek Tobiasz, na początku listopada 2007 r. doszło do jego spotkania z w/w osobami, a na spotkaniu poczyniono ustalenia w zakresie postępowania z członkami Komisji Weryfikacyjnej. Biorąc pod uwagę dalsze zdarzenia w zakresie szeroko zakrojonych działań wobec członków Komisji i jej pracowników można stwierdzić, iż poczynione ustalenia były realizowane przy udziale płk. Leszka Tobiasza, jako jedynego świadka w śledztwie w sprawie domniemanej korupcji w Komisji Weryfikacyjnej.
  Poseł Paweł Graś oraz płk Leszek Tobiasz (jak wynika z informacji prasowych) zeznali, iż takie spotkanie miało miejsce.
  Fakt ten nie pojawił się natomiast w zeznaniach Bronisława Komorowskiego.

  44. Dlaczego w swoich zeznaniach w dniu 27.07.2008r., złożonych w Prokuraturze Krajowej w Warszawie w sprawie sygnatura akt PR-IV-X-Ds. 26/07 zataił informację o rzeczywistych kontaktach płk Leszka Tobiasza z ABW twierdząc, iż płk Tobiasz stawił się do dyspozycji ABW w grudniu 2007 r., natomiast sam płk. Tobiasz oraz poseł Paweł Graś twierdzą, iż pierwsze spotkanie z ABW miało miejsce na początku listopada 2007 r.?
  Jak donosiła prasa („Nasz Dziennik, 13 października 2008 r., nr 240) z zeznań płk Leszka Tobiasza wynika, iż spotykał się z Bronisławem Komorowskim ponad miesiąc wcześniej niż podawał to marszałek.

  45. Dlaczego w swoich zeznaniach w dniu 27.07.2008r., złożonych w Prokuraturze Krajowej w Warszawie w sprawie sygnatura akt PR-IV-X-Ds.26/07 podał nieprawdziwą informację w kwestii terminu i okoliczności poznania płk Leszka Tobiasza zeznając: „po kilku dniach pani Jadwiga Zakrzewska, poseł PO, przekazała mi, że chce się ze mną spotkać pułkownik z WSI, który jest jej sąsiadem” podczas gdy posłanka Jadwiga Zakrzewska zaprzeczyła tej informacji ?

  46. Dlaczego w swoich zeznaniach w dniu 27.07.2008r., złożonych w Prokuraturze Krajowej w Warszawie w sprawie sygnatura akt PR-IV-X-Ds. 26/07 pod rygorem odpowiedzialności karnej zeznał: „nazwisko Wojciecha Sumlińskiego kojarzę jedynie z prasy. Nie znam go osobiście”, podczas gdy w listopadzie 2008 roku Wojciech Sumliński składając wyjaśnienia przed sejmową komisją ds. służb specjalnych oświadczył, że spotykał się wielokrotnie z Komorowskim w roku 2007, a tematem ich rozmów był przygotowywany dla programu „30 minut" w TVP Info materiał o Fundacji Pro Civili?

  47. Czy może potwierdzić lub zaprzeczyć, że w roku 2007 spotykał się z dziennikarzem Wojciechem Sumlińskim, a tematem ich rozmowy była m.in. działalność Fundacji Pro Civili ?

  48. Dlaczego, podczas wywiadu dla programu I PR w dniu 1.08.2008 roku, odpowiadając na pytanie o treść zeznań w Prokuraturze Krajowej i znajomość z Wojciechem Sumlińskim stwierdził nieprawdę mówiąc: „o panu Sumlińskim nic nie wiem, chyba nie znałem tego pana, więc moje zeznania dotyczyły byłego czy pułkownika dawnych służb komunistycznych.”?

  49. Czy prawdą jest, że podczas spotkania z płk. Leszkiem Tobiaszem jesienią 2007 roku obiecywał rozmówcy, że po zeznaniach obciążających Wojciecha Sumlińskiego pomoże mu załatwić posadę attache wojskowego w Tadżykistanie, a po skończeniu tej rozmowy płk. Tobiasz został przewieziony do siedziby ABW służbowym samochodem Agencji oddanym do dyspozycji jej szefostwa i złożył tam zeznania?

  50. Czy po objęciu stanowiska p.o. prezydenta zapoznał się z treścią Uzupełnienia nr 1 do Raportu Przewodniczącego Komisji Weryfikacyjnej, tj. tzw. aneksu do raportu o WSI ?


  Pytania są zamieszczone zgodnie z porządkiem chronologicznym.  Aleksander Ścios
 • @szuwarek14 13:33:01
  TAJNE WIĘZIENIA
  CIA dało Polsce nie 15, a 30 mln dolarów! Informatorzy Gazety Wyborczej twierdzą, że cel był inny. Nie dość, że kwota znacznie większa, to jeszcze cel inny. CIA prawdopodobnie dała Polsce 30 mln dolarów. To dwa razy więcej niż podano w raporcie amerykańskiego senatu. Mało tego, pieniądze nie były zapłatą za więzienia, a poszły na operacje specjalne, które Polska prowadziła a Amerykanami w Afganistanie. Do takich informacji dotarła Gazeta Wyborcza.
  – To nie było żadne 15 mln, tylko 30 mln dol. Do Agencji [siedziba wywiadu przy ul. Miłobędzkiej w Warszawie] przywieźli je w trzech wielkich pakach, przełożono je na metalowe wózeczki – opowiada gazecie anonimowy urzędnik wywiadu. – Pieniądze były w kostkach po 100 tys., banknoty po 100 dol. To były stare dolary, objętościowo większe niż nowe. Zastępca szefa [AW] płk [Andrzej] Derlatka wezwał naczelnika finansów, naczelnik za głowę się złapał, zaraz walnęli pismo do szefa NBP o założenie konta dewizowego. Kasjer woził to do NBP przy pl. Powstańców Warszawy. Była specjalna walizka, do której mieścił się akurat milion. I tak po milionie przez rok, może półtora wpłacane były te pieniądze na konto – opisuje ze szczegółami.

  Zapytany przez dziennikarzy, dlaczego do banku nie zawieziono od razu całej kwoty odpowiada, że nie można było, bo w banku sprawdzali każdy banknot, więc to trwało nawet cały dzień. – Przywoziliśmy z obstawą samochodem Agencji – wspomina.

  Ale na co dokładnie przeznaczono te pieniądze rozmówca gazety nie wie. Informację, że kwota była wyższa niż 15 mln dol., Wyborcza potwierdziła w trzech innych źródłach. A wszyscy rozmówcy zaprzeczali, że te pieniądze były „zapłatą za więzienie”. – To określenie obraźliwe dla Polski. Pieniądze były przeznaczone na operacje specjalne, które prowadziliśmy z Amerykanami w Afganistanie i innych krajach. Potrzebowaliśmy ekspertów, środków na akcje i wyposażenie – zdradza jeden z nich. http://www.fakt.pl/polityka/polska-dostala-do-cia-30-mln-dolarow,artykuly,510003.html oraz tu ciekawe komentarze http://wiadomosci.onet.pl/swiat/aleksander-kwasniewski-o-pieniadzach-cia/23kbn Ps. Czyli wygląda na to, że było 30 milionów$ + 15 milionów$ = Amerykanie są bardziej dokładni - i jeżeli mówią, że było 15 milionów$ w plastykowych reklamówkach - to znaczy, że tyle było + plus 30 milionów przekazanych normalnie. Jak przeczytacie cały raport - to na pewno jest tam napisane kto wziął i ile. Pytam czy ta posiadłość żydoenkawudzistowskiego i ubeckiego pomiotu Stolzmana juniora alias Kwaśniewskiego na Mazurach to za działkę z tych 30 mln$? Teraz wiadomo za co chcieli willę w Kazimierzu kupić. No i wille generalicji także z czegoś tam się wzięły, bo nie z generalskich pensji przecież. Ponad 50 mln franków szwajcarskich łapówek przepłynęło dla niektórych polskich polityków przez rachunki w Coutts Banku i EFG Banku w Zurychu. Jaką rolę w polskiej polityce i biznesie odgrywał protegowany Stolzmana alias Kwaśniewskiego Peter Vogel? oraz jego siostra mieszkająca w Szwajcarii? Jak Vogel, ułaskawiony przez Stolzmana juniora alias Kwaśniewskiego sprawca mordu, później finansista w Szwajcarii, stał się jednym ze zworników polityczno- finansowego układu, który dominował w Polsce przez ostatnie dziesięć lat? Szwajcarscy śledczy potwierdzili istnienie około 30 rachunków w Coutts Banku i EFG Banku w Zurychu, przez które miały być transferowane łapówki, m.in. dla niektórych polskich polityków - łącznie ponad 50 mln franków szwajcarskich. Obecnie te konta - na wniosek szwajcarskiej prokuratury - zostały zablokowane. Tamtejsi śledczy weryfikują zeznania, które złożył aresztowany w 2004 r. "biznesmen" Marek Dochnal Ps. II Najśmieszniejsze jest to, że odnośnie polityki zagranicznej PiS, PO i SLD działało tak samo. Wszyscy kochają się w USA i rywalizują w tym kto bardziej nie lubi Putina. Pamiętam robienie w mediach idioty z śp. Leppera kiedy wspominał od czasu do czasu o katowni w Kiejkutach. Mam wrażenie, że tylko ja to pamiętam. Nie mogę patrzeć na czerwony zapijaczony ryj żydoenkawudzistowskiego i ubeckiego pomiotu Stolzmana juniora alias Kwaśnego. Pokazywali dziś w gadzinówce tvn24 jak ślizgał się i lawirował w temacie Kiejkut.Teraz zadam trudne pytania: czy Jarosław Kaczyński wraz z Leszkiem Millerem i żydoenkawudzistowskim i ubeckim pomiotem Izaakiem Stolzmanem juniorem alias Aleksandrem Kwaśniewskim, żydoszwabem Donaldem Tuskiem i tw. Litwin od Litwak Bronisławem Szczynukowiczem alias Komorowskim staną przed Trybunałem Stanu za ukrywanie amerykańskich katowni na terytorium RP i świadome szerzenie w tej sprawie kłamstw, co jest jednoznaczne ze złamaniem konstytucji RP i międzynarodowych konwencji, podpisanych przez Polskę? - Czy otwarte przyznanie się do zbrodni stanu w ich wypadku będzie można uznać za okoliczność łagodzącą? - Czy z chwilą udowodnienia im złamania prawa i publicznego łgarstwa – co w obu wypadkach mogło i nadal może skutkować wzrostem zagrożenia dla wszystkich obywateli Polski – będą jeszcze mogli funkcjonować w życiu publicznym?
 • @Kula Lis 62 17:07:53
  Ja to właśnie cały czas mówię, jak można było dopuścić do władzy agenturę spod znaku POPiS, Ministrem Sprawiedliwości był wtedy Lech Kaczyński a jego asystentem szeryf Ziobro. Banda AWS UW to jest monolit który się tylko bawi w karuzelę stanowisk, ci ludzie znają się i działają wspólnie od pół wieku,od ławek szkolnych i wspólnych obiadów u tej samej cioci, a bajki to dzieciom. Przy czym apogeum działalności to był rząd AWS co nie znaczy że tylko ten okres jest istotny, jest obrazowy.
  Zresztą proszę sobie przeanalizować i przemyśleć.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Rz%C4%85d_Jerzego_Buzka
 • @szuwarek14 12:13:52
  IPN jest obsadzone wyłącznie ukrami, pomiotami banderowców z Akcji Wisła. Pozostałość po PiS.!!! To PiS ich tam usadził!
 • @szczurobronny 13:42:27
  Sądzę że wkrótce okaże się, że ci co dostawali 1800$ dziennie za stosowanie tortur wynajęli do tej brudnej roboty "naszych" za max 200 $ dziennie, a ci jeszcze cieszyli się, że mogą się wykazać gorliwością w obcej służbie.
 • @Kula Lis 62 17:17:04
  Ja tego nie widzę, ani włos im z głowy nie spadnie. Najwyżej przycupną gdzies na rok, dwa i znów powrócą, a przez ten czas będą nadal kierować z drugiego siedzenia.
 • @szuwarek14 13:57:13
  o jakich przelewach Ty mówisz, przecież wiadomo od dawna, że kasę przemycono do Polski w gotówce i w gotówce zapakowaną w jakieś pudła wręczono przestępcom w Polsce. Gdyby ta kasa miała trafić do służb to byłby jakiś przelew i odnotowana w przychodach tych służb. A tu na żywca, najzwyklejsza łapówa za umożliwienie tych zbrodni na polskim terytorium. Należy iść śladem pieniędzy, ponieważ na 100% zostały rozdzielone wśród przestępców zaangażowanych, podejmujących decyzję o udostępnieniu terenu Polski do dokonywania tych zbrodni.
 • @szczurobronny 17:50:44
  Spacer po starym terminalu lotniska w Doniecku!
  http://youtu.be/Vag3wEZTORs
 • @szczurobronny 10:39:34
  pomarzyc dobra rzecz
 • @szczurobronny 10:48:14
  сегодня завтра
  USD ЦБ
  54,7932 +2,0987 56,8919
  EUR ЦБ
  68,2942 +2,2347 70,5289
  Нефть
  12/12 −2,52% 62,38 hahaha zalosy debilu
 • @russkymychuyamytuyebie 18:35:12
  podobno rubel zmienia nazwe-od teraz bedzie nazywal sie bubel!!!!
 • @szczurobronny 18:30:15
  wrzuc wywiad z prezydentem bez glowy fiutinem hahaha
 • @trojanka 16:11:50
  mala jebana stonka !do odessy z nia!
 • @Henryk Kreuz 17:46:16
  Wiadomo od dawna że politycy w Polsce od co najmniej 30 lat chodzą na napędzie dolarowym. Obama też ostatnio nie był na pusto.
  Są dowody to wsadzać i nie za 15 milionów bo to kompromitująca suma tylko za rzeczywiste łapówki i nie 2 czy 3 osoby tylko 20 osób a nie opowiadać bajki dla ludu. Przypuszczam że sprawa się rozmyje dlatego że trzeba zamaskować ile przywiózł w paczce Obama żeby Polska wzięła na siebie brudy NATO.
  Więzienia i tortury były nie tylko w Polsce, ile zapłacili republikanie politykom w Polsce żeby wyskoczyć z tymi torturami CIA ? Polska się przyznała na zamówienie polityczne i tyle. Taki amerykański chłopiec do bicia.
 • @russkymychuyamytuyebie 18:37:28
  KIEDY DNO???KIEDY TO PSEUDO PANSTWO BANDYCKIE SIE ROZPADNIE?OBY JAK NAJSZYBCIEJ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • @szuwarek14 18:57:03
  RUSKI JUZ BYL -MY DO NICH WEGIEL TO ONI OD NAS ZBOZE-DZIEKUJE-POSTOJE
 • @szczurobronny 18:30:15
  O i już wiadomo co będzie niedługo. Dowódca batalionu Azow i poseł, powiedział, że natychmiast po zawieszeniu broni armia ukraińska zajmie Donbas i pobije Opołczenców.
  Tryb cichy pozwoli na odzyskanie sił i przygotowanie do wielkiej ofensywy. Wydaje się, że już jest gotowość.
  http://nahnews.com.ua/114462-kombat-azova-posle-peremiriya-my-pobedim-opolchencev/
 • @trojanka 19:13:37
  Giwi rusza na Mariupol?
  W sieci ukazał się film, w którym stały ruchomy słup sprzętu wojskowego DNR. W przypadku, gdy jest on wysyłany do milicji nie jest znana, ale autor filmu twierdzi, że Mariupol. Jest to rzekomo świadczy napis na zbiornikach.
  Wideo, pisał w sieci, możesz liczyć kilkanaście BMP-2, kilka sztuk artylerii i instalacji przeciwlotniczych, a także pół tuzina ciężarówek wojskowych. Na samym techniki stosowane do napisem "W Mariupol" i nazwy batalionu "HOLD" i "Somalia", dowodzony przez szefa DNR Alexander Zakharchenko i milicji Givi.
  Ponadto, film hit nominalną pojazd polecenie pocztowy w oparciu o GAZ-66, wyposażone w systemy komunikacji i sterowania.
  Szacunkowa liczba wolontariuszy, które podróżują na autostradzie, nie da się dokładnie ustalić. Ale biorąc pod uwagę ilość sprzętu, możemy mówić o 150-250 myśliwców tylko w tej kolumnie.
  http://nahnews.com.ua/114495-v-seti-poyavilos-video-s-dvizhushhejsya-kolonnoj-na-mariupol/

  http://youtu.be/_8eA4RgN4ho
 • @trojanka 19:13:37
  nawet nawet jestes tylko ten kutas ci nie do twarzy heheheh
 • @lorenco 19:20:16
  idi starik dymat zopu mozu nastepnyj bachor bedzie normalnyj
 • @szczurobronny 19:23:49
  Wniosek z tego, że obie strony przygotowują się tym razem na konkretną wojnę.
 • @szczurobronny 19:23:49
  szuwarek sie zalil na priva ze mu dzisiaj jajek nie wylizales?
 • @trojanka 19:01:09
  pacholek ale ruski to twoja matke posuwal i wyszedl taki ni pies ni wydra po prostu sowiecki mungol
 • @russkymychuyamytuyebie 19:26:08
  do gnoju śmieciu!!
 • @russkymychuyamytuyebie 19:29:27
  do gnoju śmieciu!
 • @russkymychuyamytuyebie 19:30:34
  http://cs7066.vk.me/c7008/v7008466/15e70/PYiDtANy5jM.jpg
 • @russkymychuyamytuyebie 19:30:34
  pijacki śmieciu banderowski do gnoju mówię bo psami poszczuję!!!
 • @szczurobronny 19:32:26
  przyglupie kacapski sram na to i na was mi w bublach nie placa hahaha parowo w kiszke pchana przez pucina hahaha
 • @trojanka 19:29:16
  nie szczekaj ruska kurvo z pelna gemba
 • @trojanka 19:29:16
  wytrzyj pysk izloz meldunek!
 • @russkymychuyamytuyebie 19:32:36
  id trupy ukrów zbierać pod Donieckiem śmieciu, wytnij mózg i przeszczep sobie jakiegoś śmiecia z Azowa!!!VON Z POLSKI!!!!!!!
 • @russkymychuyamytuyebie 19:36:31
  do gnoju śmieciu, gówno do gówna ukraińska ściero!!
 • @trojanka 19:34:31
  psom to gratis obciagasz wqiec zawrzyj zaspermiony loch brudna soviecka katsapko
 • @russkymychuyamytuyebie 19:36:31
  Nieraz się zastanawiam czy tam u Was na Ukrainie nie ma zakładów dla psychicznie chorych? Chyba, że zbiegłeś z któregoś psychiatryka?
 • @lorenco 19:34:12
  a po ile bubel?haha
 • @trojanka 19:13:37
  a dla ciebie wszo mungolska
 • @szczurobronny 19:41:04
  to jak z tym lizaniem jajec?
 • @trojanka 19:39:02
  sie kurevka rozszczekala nu sabaka waruj!
 • @russkymychuyamytuyebie 19:39:55
  Mnie najbardziej interesuje kurs złotówki, a Ciebie nie interesuje kurs hrywny? No i nie pisz za dużo bo Ci bateria siądzie w kompie i gdzie ją naładujesz jak tam na UPAinie co chwilę prąd wyłączają?
 • @trojanka 19:37:24
  a co gruz juz do rasiju pajechal czy spalilsja w krematorium ?ty glupia brudna soviecka wszo!
 • @nana 19:44:20
  Nano, nie pamiętam czegoś takiego, zawsze piszesz z sensem i z sercem, więc nie widzę aby taka możliwość zaistniała!
 • @lorenco 19:45:53
  nie rub dzieci bo ci ruskunie idzie juz ile debili splodziles???
 • @lorenco 19:45:53
  ile bubel lezy? hahaha
 • @russkymychuyamytuyebie 19:49:58
  Ale jesteś fajny:) Nadawaj dalej, my Polacy lubimy się pośmiać:)
 • @nana 19:39:01
  nastepn kurva ruskaja fuj
 • @lorenco 19:52:58
  polakami sobie mordy kacapskiej nie wycieraj cwelu
 • @trojanka 19:53:00
  krym jest tatarski ruska kurvo niedouczona
 • @russkymychuyamytuyebie 19:57:09
  .
 • @russkymychuyamytuyebie 19:57:09
  a rasija bankrut haha
 • @trojanka 19:58:17
  trojanko to tłumaczenie, goście mnie naszli i blog mnie wylogował więc mi wcięło, teraz zrobiłem od nowa :
  "Nie rozumiem teraz Strelkova. Choć rozumiem, że chce dalej walczyć do samego
  końca wojny , wojnę ma we krwi. . Jego stwierdzenie "Rosja wkrótce będzie zmuszony do wyboru nie ma alternatywy - walczyć na poważnie lub poddać sprawę Noworosji" brzmi nieco stronniczo.
  Taki problem jest od początku.Wygląda to na nabijanie punktów politycznych czyli jak to u nas bywa postarały się pismaki. Kiedy Striełkow mowi takie rzeczy on widocznie zapomniał ze wybór został dokonany. Rosja stanęła przeciwko Unii i USA i naraziłą się na rozpętanie 3 fazy wojny przeciw niej.
  Można krytykować Putina, popierać Striełkowa, mieć swoje zdanie ale należy rozumieć jakie dalsze konsekwencje mają różne decyzje. Tu nie chodzi o Noworosję tylko o nowy porządek światowy. Noworosja to element mozaiki która jak będzie trzeba będzie to będzie poswięcona jak Rosja nieraz poświęcała swoje ziemie w imię historii. Tak to okrutne i niesprawiedliwe i jest to wyjście skrajne i mam nadzieję że tak się nie stanie. A jeśli dojdzie to z ważnych powodów i nie nam sądzić co byłolepszym rozwiązaniem. A Rosja próbuje wyprzedzać wypadki. To co się stało z Krymem i fakt że Noworosja istnieje jest tego dowodem.
  Nie rozumiem postawy przywódcow Noworosji, to chcą do Rosji, to na Kijów, to swpją drogą bez nikogo ale cóż.
  Ale rozumiem jedną rzecz : porządek na Ukrainie może być zaprowadzony tylko poprzez konsekwentne rozprawienie się z obecnymi ośrodkami władzy oligarchów, Noworosji, wykonawców pleceń USA i Uni. Krótko nie wystarczy tam Łukaszenka.
  Dopiero tera wiedzę że działania żeby rozbić te „pokojowe demonstracje” były uzasadnione.
  Taki scenariusz może się zdarzyć też na Białorusi.
  Myślę co by się stało gdyby Rosja rozbiła tęrewolucję i obsadziła swoim prezydentem, byłaby na 100% wojna przy wsparciu USA i Unii. Nie jest też jasne jak by się zachowały Chiny, im są potrzebne zasoby. Jeśliby nastąpiło rozwalanie Europy przez Rosję to Chiny by się przyłączyły. Tak samo gdyby dzielić uSA Chiny też po naszej stronie.Jest oczywiste co by się stało gdyby Rosja nie wzięła Krymu. To samo tylko za 2-3 lata. Mózgi by Ukraińcom wyprano jak Gruzinom i to by się stało rękami Ukraińców. A na krymi baza NATO plus całkowita utrata kontroli nad Morzem Czarnym przez Rosję i Ukrainę. Rosja jednak zagrała aktywnie, zepsuła te plany USA/ NATO. Odsunęła możliwość wywołania wojny przez USA rękami Ukraińców i Europejczyków.
  I co mamy teraz : zwiększenie liczby wojsk na granicach NATO, regularne ćwiczenia, sankcje ditp Ale nie ma działań wojennych. Można je wywołać tylko wprowadzeniem regularnych wojsk.
  Europa podzielona, a agresję Rosji wobec Ukrainy można łatwo sprowokować.
  Dopóki to nie nastąpi, wojny globalnej nie będzie. Jest potrząsanie szabelką ale realnej gotowości do wojny nie ma no może w Chinach.
  Myślę ze teraz jest takie przesilenie i szukanie sojuszników. Tak dziła Rosja – rozmowy z Turcją, rozmowy z biznesmenami z Europy, to co się dzieje w Stanach- w sprawie dolara oraz rozruchy to jest sytuacja polityczna. I tak dalej . Rosja będzie prowadziłą aktywną politykę gdzieś od ok. 2017 roku. Wtedy zakończy modernizację armii, porządkowanie gospodarki wenętrznej i zewnętrznej.
  Zakończy budowę gazociągu do Chin, unormuje politykę z Turcją, wraz z krajami BRICS osłabi dolara itd.,
  Więc nie ma co panikować, satło się jak się stało. A co do Striłkowa – każdy powinien być na swoim miejscu . Striełkow walczyć, Putin zajmować się polityką.
  PS Jeśli ktos tegonie rozumie i chce żeby Rosja wprowadziła wojska na Ukrainę już teraz niech pomyśli czy wybiera się jutro na front walczyć przeciwko Ukrainie, Unii, USA i nie wiadomo o co .
  A jeśli odpowie „tak” to dlaczego jeszcze siedzi w DNR czy ŁNR."
 • @nana 20:07:48
  ładnie, a ja obiadu nie jadłem
 • @szuwarek14 20:11:59
  a propos jedzenia już mi przeszło:
  "Szokujące składniki we frytkach McDonalda
  Można przypuszczać, że frytki McDonalda zawierają 3 składniki: ziemniaki, olej i sól. Ale jeżeli tak myślisz, to daleko jesteś od prawdy.
  Począwszy od ubiegłego roku McDonald rozpoczął kampanię przejrzystości, najprawdopodobniej by stworzyć wizerunek korporacji dbającej o zdrowie i swiadomość konsumentów. W rezultacie firma stworzyła listę składników i technik przetwarzania dostępną na ich stronie internetowej. Z ciekawości, dokładnie wiem co jest w tych frytkach.
  Okazuje się, że frytki MD zawierają 17 składników! Zawierają one:
  -Ziemniaki (Uff! Cieszę się, że jest to pierwszy składnik) -Olej rzepakowy –większość olei rzepakowych jest modyfikowana genetycznie.
  -Uwodorniony olej sojowy-podobnie jak olej rzepakowy, olej sojowy jest produkowany z genetycznie modyfikowanych nasion soi. Proces uwodornienia oleju sprawia, że zawiera więcej niezdrowych nasyconych kwasów tłuszczowych.
  -Olej słonecznikowy – zdrowy olej jadalny, ale podgrzewany do wysokiej temperatury na długo zanim zostanie zastosowany do gotowania, jest chemicznie zmieniony i jest źródłem stanów zapalnych ciała.
  - „Naturalny smak” – naturalny aromat McDonalda jest najwyraźniej uzyskany ze źródła roślinnego, ale określenie „naturalny” nie oznacza nic, ponieważ może zawierać nawet glutaminian sodu – toksynę nerwów i mózgu (MSG).
  -Dekstroza – Rodzaj cukru.
  -Pirofosforan sodu- składnik jest najwyraźniej wykorzystywany do utrzymania koloru frytek. W dokumentacji przemysłu chemicznego jest wymieniony jako niebezpieczny w przypadku spożycia.
  -Kwasu cytrynowy – stosuje się jako środek konserwujący.
  -Dimetylopolisiloksan – wykorzystywany jako anty-pieniący środek. Ten chemiczny środek jest zazwyczaj stosowany w przemyśle jako uszczelniacz.
  - Olej roślinny do smażenia, który jest mieszanką 7 składników, w tym: olej rzepakowy, olej kukurydziany, olej sojowy, utwardzony olej sojowy zawierający tert-butylohydrochinon (TBHQ), kwas cytrynowy i dimetylopolisiloksan.
  Omówiliśmy większość z tych składników powyżej. Olej kukurydziany, podobnie jak jego koledzy z soi i rzepaku, jest teraz głównie z genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy.
  TBHQ jest to składnik na bazie ropy naftowej, podobny do butanu, stosowany jako środek konserwujący. Ten składnik ma związek z astmą, chorobami skóry, zaburzeniami hormonalnymi oraz w długoterminowych badaniach na zwierzętach – z rakiem i uszkodzeniami DNA.
  Wbrew temu, co twierdzi McDonald swoim hasłem, nie jestem lovin ‚it!"
  http://www.polskiportal.net/classifieds/2901/758/szokujace-skladniki-we-frytkach
 • @nana 20:14:53
  porównując do obecnych prezesów - jest to komplement. Też muszę iść z psem ale za chwilkę. Trzymamy pion, przynajmniej do Sylwestra.
 • @trojanka 20:17:59
  dziękuję, cukierki jem z głodu. Nadrobię w nocy jak zwykle.
 • @trojanka 20:20:19
  "Dwa debile to siła .."

  http://cs7065.vk.me/c622622/v622622446/e174/M2a2M8Sysc8.jpg
 • @szuwarek14 20:23:47
  "Wszystkie ciężarówki z fragmentami Boeinga dotarły do Holandii.
  Ostatni konwój ciężarówek przewożących fragmenty malezyjskiego Boeinga, który rozbił się 17 lipca na wschodzie Ukrainy, dotarł do Holandii – napisano w komunikacie na oficjalnej stronie internetowej Rady Bezpieczeństwa Holandii.
  Pierwsze cztery ciężarówki wyjechały z ukraińskiego Charkowa jeszcze 3 grudnia, kolejnych osiem – 4 grudnia.
  W komunikacie zaznaczono, że w Holandii podjęta zostanie próba odtworzenia jednej z części samolotu. Może to zająć kilka miesięcy.
  Tymczasem na miejscu katastrofy pozostaje jeszcze wiele fragmentów samolotu. Szef proklamowanej w trybie jednostronnym Donieckiej Republiki Ludowej, Aleksander Zacharczenko, nalega, aby one również zostały wywiezione."
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/news/2014_12_12/Wszystkie-ciezarowki-z-fragmentami-Boeinga-dotarly-do-Holandii-9090/
 • @trojanka 20:20:19
  Prawdę mówiąc, to do ostatniego Euro w piłce nożnej, byłem pewien na 100%, że Donieck to rosyjskie miasto. Dopiero w czasie rozgrywek zdziwiłem się, że jest w obrębie Ukrainy.
  Natomiast Krym - to wiedziałem, że jest autonomią w ramach państwa ukraińskiego gdzie wszyscy mówili, pisali po rosyjsku. Zatem Krym tak jest ukraiński, jak Palestyna izraelska.
 • @szuwarek14 20:26:46
  "Grupa Wyszehradzka domaga się dywersyfikacji źródeł energii.
  Konieczność dywersyfikacji źródeł energetycznych i tras ich dostawy w regionie Europy Środkowej podkreślili w piątek we wspólnej deklaracji przyjętej po dwudniowym spotkaniu w Pradze prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy Słowacja i Węgry), a także Austrii i Słowenii.
  Jednym z priorytetowych zadań jest zdaniem prezydentów stworzenie połączonej infrastruktury gazociągów od Polski do państw bałkańskich, co sprzyjałoby wzrostowi ekonomicznemu i konkurencyjności całego regionu Europy Środkowej."
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/2014_12_12/Grupa-Wyszehradzka-domaga-sie-dywersyfikacji-zrodel-energii-1427/
  ---
  - Gierek jak potrzebował energii to budowała elektrownie a ci już wyrobili dziury w fotelach tak radzą i radzą za nasze pieniądze. Oddawać diety a my sami zbudujemy elektrownie. Wynocha nieroby szkodniki.
 • @trojanka 20:29:24
  "Psy szczekają , karawana jedzie dalej "

  http://cs7065.vk.me/c625316/v625316241/e424/FjfIRTy7ufw.jpg
 • @szuwarek14 20:34:12
  "Raport o torturach CIA jako instrument polityki krajowej w Ameryce.
  Dyrektor CIA John Brennan uważa, że „zaufanie” do jego resortu nie powinno stracić z powodu raportu amerykańskiego Senatu o torturach. „Przedstawiamy władzom prawdę. Czy władze zgadzają się z tym, w co wierzymy, czy nie, to już inna kwestia. Legitymizacja CIA jest ściśle związana z zaufaniem. A my nie możemy pozwolić sobie na utratę ani jednego, ani drugiego” – powiedział Brennan.
  Rozmawiając z dziennikarzami z jednej strony przyznał, że CIA z początku nie do końca rozumiała, jak przesłuchiwać podejrzanych o terroryzm po 11 września 2001 roku. „Nie byliśmy przygotowani. Mieliśmy mało doświadczenia w przetrzymywaniu aresztowanych, a pracowników mających doświadczenie w przeprowadzaniu przesłuchań nie wystarczało”, koniec cytatu. Z drugiej strony, według słów Brennana, informacje otrzymane przez CIA z pomocą tortur pomogły znaleźć i zlikwidować przywódcę Al-Kaidy Osamę bin Ladena.
  Senacki komitet ds. wywiadu opublikował we wtorek część dużego raportu o nadużyciach CIA podczas prezydentury Georga W. Busha. W raporcie kolejne potwierdzenie systemowych naruszeń praw człowieka ze strony amerykańskich władz, zauważył w specjalnym komentarzu pełnomocnik rosyjskiego MSZ ds. praw człowieka Konstantin Dołgow. „Bez względu na to, że inkwizytorskie tortury były stosowane przez agentów CIA poza terytorium Stanów Zjednoczonych nie zdejmuje to z nich odpowiedzialności za te świadome działania – podkreśla Dołgow. – Jednocześnie pojawia się pytanie o udział w tych zbrodniach rządów tych państw, które zgodziły się na rozmieszczenie u siebie tajnych więzień (a ich nazwy zostały wymazane z raportu)”.
  Prezydent Barack Obama komentując raport powiedział, że tortury przy otrzymywaniu informacji nie tylko nie pomagają, ale nawet szkodzą. Jednak do tej pory nie wypełnił on danej 6 lat temu obietnicy zamknięcia więzienia w bazie Guantanamo.
  Tak czy inaczej, pociągnąć kogoś do odpowiedzialności będzie trudno, zauważa amerykanista Dmitrij Drobnickij:
  Problem polega na tym, że ci ludzie, którzy torturowali, robili to na polecenie przełożonych. 11 września 2001 roku był zamach terrorystyczny, a już 27 września George W. Bush podpisał memorandum, które rozwiązywało CIA ręce w zakresie wykorzystania tzw. „wzmocnionych metod przesłuchań.
  Niemniej jednak pojawia się pytanie, dlaczego raport, choćby częściowo, został opublikowany właśnie teraz? Oczywiście, przyczyn należy szukać w polityce wewnętrznej. Demokrata Barack Obama pozostał praktycznie bez wsparcia kongresu, gdzie większość to republikanie. A George W. Bush, którego prezydenturze poświęcony był ten raport, był właśnie republikaninem. Zatem to instrument gry politycznej, przekonany jest rosyjski historyk służb specjalnych Aleksander Kołpakin:
  To cios ze strony demokratów wymierzony w republikanów. To jest, możemy dowiedzieć się prawdy tylko wtedy, gdy zaczynają się sprzeczności. A kiedy ich elita jest skonsolidowana, to prawdy nigdy się nie dowiemy. Wszystkie te lata dopóki nie doszło do kryzysu nie wiedzieliśmy, co się działo w CIA.
  Obecny raport to nie pierwszy przypadek, kiedy takie śledztwa wykorzystuje się w politycznej walce demokratów i republikanów. W latach 70. działo się tak za prezydentury republikanina Richarda Nixona, przypomina Aleksander Kołpakin:
  Demokraci inicjowali śledztwo CIA na wielką skalę. To komisja senatora Churcha w 1975 roku i komisja Pike’a w 1977. A wówczas wypłynęła masa faktów o niedobrych działaniach, których dopuszczała się CIA, śledziła, podsłuchiwała, włamywała się, zabijała ludzi za granicą.
  Rekomendacje komisji Churcha posłużyły wówczas do przyjęcia specjalnej ustawy o kontroli nad wywiadem. Jednak później, już po zamachach z 11 września, prace komisji zaczęto krytykować za ograniczenie możliwości CIA w sferze wywiadu agenturalnego.
  Zatem nieprzypadkowo w rosyjskim MSZ podkreśla się, że „ta mroczna strona historii do tej pory nie została zamknięta, a taki stan rzeczy nijak ma się do pretendowania Stanów Zjednoczonych do tytułu „wzorca demokracji”.
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/2014_12_12/Raport-o-torturach-CIA-jako-instrument-polityki-krajowej-w-Ameryce-1151/
 • @szuwarek14 20:30:43
  A skąd ten gaz będą mieć w rurach? Bo jak na razie jest wiele planów na gazociągi rosyjskiego gazu i tego z Kazachstanu, jednak ilość z Kazachstanu nie jest w stanie zaspokoić nawet połowy potrzeb Europy płd.
 • interesariusz -> szuwarek14 @14:22:58
  można by było się śmiać

  "Społeczeństwo zazombione niedługo przyjmie gładko i bez oporów wiadomość że polskie władze jadły dzieci i będzie czekało na kolejną odsłonę telenoweli z czym konkretnie jadły- z musztardą czy keczupem?"

  ale trzeba płakać, ten żart ma zbyt dużo wspólnego z rzeczywistością.
 • @lorenco 20:38:31
  A gdzie tu mowa o gazie czy prądzie, słowo klucz to dywersyfikacja, wiesz ile egzotycznych krajów można zwiedzić szukając dostawców ale ile kopert przyjąć przy okazji. Problem ze źródłami energii stwarzają wyłącznie politycy dodając do tego polityczne przepychanki i odstawiając cyrk. Strach pomyśleć jakby ta banda miała odbudowywać Polskę po wojnie.
 • @interesariusz z PL 20:39:33
  oczywiście że ma , to że na tyle niegodziwości nie reagujemy prawie wcale to efekt nieustannego bombardowania nas przez media odpowiednio spreparowanymi treściami
 • @interesariusz z PL 20:39:33
  AntiMaydan
  Emelyanov: Rosja powinna podjąć działania, jeśli USA przyłożył pistolet do Ukrainy

  Na ułamek Dumy Państwowej "Sprawiedliwej Rosji" uważają, że Rosja może powrócić do decyzji umożliwić prezydent użyć sił zbrojnych na terytorium Ukrainy, jeśli Stany Zjednoczone będą dostarczania broni do kraju, powiedział pierwszy zastępca szefa frakcji Michaił Emelyanov.

  "Decyzja Senatu Stanów Zjednoczonych (możliwość dostaw broni do Ukrainy) jest bardzo niebezpieczne. Jeśli to jest wspierane przez US Izby Reprezentantów i podpisana przez prezydenta, Rosja powinna podjąć odpowiednie działania. Jest możliwe, że trzeba wrócić do rozwiązania naszego Senatu, aby umożliwić prezydentowi Federacji Rosyjskiej w użyciu sił zbrojnych na terytorium Ukrainy w przypadku realnego zagrożenia dla Rosji, a nie czekać na czas, kiedy Ukraina będzie uzbrojony i będzie stanowić realne zagrożenie dla Federacji Rosyjskiej "- powiedział dziennikarzom Emelyanov.

  Według niego, decyzja USA mówi, że Waszyngton nie jest zainteresowany wycofaniem eskalacji napięcia na Ukrainie. Co więcej, sądząc po działaniach amerykańskich prawodawców, "USA jest zainteresowany transformacji Ukrainy w pewnym międzynarodowym bojownika uwięzionej dla Rosji", powiedział poseł.

  "W ciągu kilku lat, Ukraina będzie biedny, głodny kraj Russophobian rząd, który przyniesie jej mieszkańców do nienawiści Federacji Rosyjskiej, są uzbrojeni po zęby, a niechęć Ukrainy i Stanów Zjednoczonych, aby rozpoznać prawdziwe granice aktualnych Rosji zawsze prowokował konflikty" - dodał .


  Tłumacz jakoś przetłumaczył nawet:)

  To ostatnie zdanie, Rosja chce się zabezpieczyć przed biednym, głodnym krajem lecz uzbrojonym po zęby a Polska uważa, że fajowo jest!
 • @szuwarek14 20:48:04
  Kasa misiu, kasa...tak jest od dawna. Na tej rusofobi niejedna łachudra majątek zbija kosztem społeczeństwa!
 • @trojanka 20:58:39
  No i ciekawe jest, czy zrobią następny majdan? Na razie żydobandera zwala wszystko na wojnę i Moskali lecz to ma krótkie nogi...
 • @szczurobronny 21:05:53
  jest imbecylem, nie zaprzeczam
 • @szczurobronny 21:05:53
  Kijów, 12 grudnia.
  Przez sześć miesięcy prezydent Ukrainy Poroszenko nie może rozstać się z jego działalnością. Nie sprzedawać singiel swoich aktywów.
  Jeśli pamiętacie, kiedy biegł na prezydenta Ukrainy, dał wiele obietnic wyborczych, z których jeden - porzucić wszystkie swoje zasoby firmy, pisze portal "Prasa Ukrainy".
  "Dziwne, że" prezydent czekolada "wciąż nie sprzedał żadnej z jego aktywów" - mówi miejscu.
  Poroszenko ogłosiła wtedy, że jeśli ludzie będą go wspierać w wyborach, będzie pozbyć się nieruchomości, przynosząc mu zysk, i nawet firmy, które będą miały rozpocząć sprzedaż swojego biznesu - Rothschild CIS.
  Przedstawiciele firmy odnoszą się do faktu, że w byłym Związku Radzieckim i Europie Wschodniej na sprzedaż najważniejszych aktywów posiadanych przez Poroszenko, trzeba co najmniej roku.
  Z kolei, w otoczeniu potentata pewność, że negocjacje w sprawie sprzedaży jednego z aktywów, ale nie dotyczy ROSHEN.
  "Bankierzy inwestycyjni niedawno skarżył się, że zainteresowanie rynku ukraińskim jest krytycznie niski poziom, biorąc pod uwagę sytuację polityczną w kraju, tak wiele rekinów biznesu, nawet nie zainteresowany sprzedażą ROSHEN», -. Powiedział, że publikacja "
  Warto zauważyć, że oprócz "słodkim" biznesu, na liście aktywów Poroszenko wiele nieruchomości, udział banków, firm ubezpieczeniowych, a nawet w krymskim stoczni.Możliwość sprzedaży telewizyjnej "Kanał 5" zasadę Poroszenko.
  Stan prezydenta Ukrainy mediów oceniano w 816 milionów dolarów.
  http://nahnews.com.ua/114510-poroshenko-tak-i-ne-rasstalsya-so-svoimi-aktivami/
 • @lorenco 20:59:23
  polecam artykuł, chodzi o mechanizmy polityczne jakie tym wszystkim rządzą, gdzie tam interes kraju, polityk przede wszystkim kręci swoje lody a ludzie bulą za prąd i gaz:
  "Jak zbudowaliśmy Nord Stream.
  Do napisania artykułu skłoniła mnie nieoczekiwana zapowiedź Władimira Putina o powrocie do budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego, buńczuczna reakcja ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego i histeria wręcz, która objawiła się, gdy 5 kwietnia podano o podpisaniu jakiegoś papieru przez Gazprom i EuroPolGaz.
  Jakbym słyszał tony roku 1999. Byłem wtedy od kilku miesięcy głównym doradcą ekonomicznym premiera Jerzego Buzka, członkiem sześcioosobowego zespołu kierowanego przez Kazimierza Marcinkiewicza. Po raz pierwszy zetknąłem się z problematyką gazową na początku grudnia 1999 roku. Wtedy, dość obcesowo, niezrozumiale dla mnie odmówiono zaproszenia na rozmowę z niemieckim koncernem Ruhrgas przedstawiciela Bartimpeksu SA. Miano mówić o budowie krótkiego gazociągu Berlin - Szczecin właśnie przez Ruhrgas i firmę Aleksandra Gudzowatego.
  Nie będę tego wątku rozwijał, bo jest poboczny wobec sprawy, którą chcę opisać. Jestem mianowicie przekonany, że wielki gazociąg, który ostatecznie poszedł przez Bałtyk, mógł iść przez Polskę. Zamiar jego zbudowania nie był w Polskę wymierzony, a do jego przebiegu przez Bałtyk przyczyniliśmy się w wielkim, może w decydującym stopniu.
  Rura powstanie i bez polskiej zgody
  Sprawa powstała w roku 2000, gdy ceny ropy naftowej na świecie w stosunku do roku poprzedniego wzrosły o 60 proc.; z 18 do prawie 29 dolarów za baryłkę. Unia Europejska uznała, że to na skutek wykorzystywania przez kartel OPEC pozycji monopolistycznej, i postanowiła skorzystać z ofert rosyjskich. W tym czasie import gazu z Rosji to było 28 proc. łącznego importu gazu przez kraje Unii. Był więc znaczny margines bezpieczeństwa przed nadmiernym uzależnieniem się od dostawcy ze Wschodu.
  28 września 2000 roku ówczesny przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi w rozmowie telefonicznej zaproponował prezydentowi Putinowi zawarcie 20-letniego kontraktu na dodatkowe dostawy gazu na Zachód. Miał w tym zdecydowane poparcie Gerharda Schrödera, wtedy kanclerza Niemiec. Sprawy szły szybko, już 4 października Komisja Europejska przyjęła dokument, w którym zapowiadano podwojenie importu gazu z Rosji ze współudziałem krajów Unii w budowie potrzebnej do tego infrastruktury.
  Telefoniczna rozmowa Prodiego z Putinem to był pierwszy publiczny sygnał, który w Polsce odebraliśmy, ale sprawy na pewno omawiano wcześniej, bo już w maju do Ministerstwa Gospodarki przyszedł list Rema Wiachiriewa, szefa Gazpromu. Pytał, czy Polska zgodzi się, aby mające iść na południe odgałęzienie drugiej nitki gazociągu jamalskiego mogło, omijając Ukrainę, przejść przez Polskę. To rozgałęzienie nazwano łącznikiem systemowym, a potocznie z rosyjska "pieremyczką". Ówczesny wiceminister gospodarki Jan Szlązak odpowiedział życzliwie i stracił posadę, choć mógł sądzić, że wyraża stanowisko ministra Janusza Steinhoffa, który jeszcze w lipcu 2000 roku dopuszczał takie rozwiązanie.
  W lipcu także prezydentowi Kwaśniewskiemu, podczas spotkania z Putinem w Moskwie, przedstawiono koncepcję budowy wielkiego gazociągu przez Białoruś, omijającego Ukrainę w idącym na południe odchyleniu. Prezydent odpowiedział, że Polska nie poprze rozwiązania, które godziłoby w interesy tego naszego sąsiada. Odpowiedziano mu, że gazociąg powstanie tak czy owak, czyli, co już wtedy się słyszało, ewentualnie nawet przez Bałtyk.
  W sprawie "pieremyczki" powstał u nas niemal Front Narodowy Obrony Niepodległości Ukrainy, od prezydenta z lewicy, poprzez Unię Wolności, aż do AWS i rządu. W kancelarii premiera Buzka od 2 czerwca 1999 roku istniał powołany jego zarządzeniem zespół do spraw dywersyfikacji dostaw gazu pod kierownictwem Jerzego Kropiwnickiego. W jego skład wchodzili m.in. Piotr Naimski i Piotr Woźniak, ale chodził koło sprawy też koordynator służb specjalnych Janusz Pałubicki oraz doradcy rządu - Marek Nowakowski i Andrzej Urbański. Zespół był bardzo skrajny, nieelastyczny w dwóch sprawach: podejrzliwości wobec Rosji i priorytetu dla budowy gazociągu z Norwegii, nawiasem mówiąc, forsowanego bez jakichkolwiek ekonomicznych analiz celowości. Zespół miał w kwestii gazu wielki wpływ na premiera. Przez pewien czas bardziej otwarty był na pomysł systemowego łącznika wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff, ale poza narzekaniem na destrukcyjne poczynania wspomnianego zespołu nie zdobył się na żadne stanowcze działanie. Więc stanowisko władz polskich i większości klasy politycznej wobec idei "pieremyczki" było od początku stanowczo negatywne.
  Steinhoff: "Pieremyczka" tylko bez krzywdy Ukrainy
  Po przyjęciu przez Komisję Europejską (4.10.2000 r.) dokumentu o zwiększeniu importu gazu z Rosji Federacja Rosyjska przedłożyła siedem tras możliwego przebiegu gazociągu, z preferencją dla trasy przez Białoruś i Polskę, z odchyleniem na południe. Gazociąg nie był więc z założenia wymierzony w interes Polski, jak to potem przedstawiano. Ani jedna z tras nie biegła natomiast przez Ukrainę, bo Rosjanie uważali ją za nierzetelnego klienta. Mógł też wchodzić w grę interes polityczny, stworzenie układu technicznego pozwalającego na wywarcie presji przez groźbę odcięcia dostaw gazu, którego Ukraina zużywa o wiele więcej niż Polska.
  Od początku Polsce niezgadzającej się na łącznik mówiono wprost: wasz sprzeciw nic nie da. W październiku 2000 roku urzędnik Komisji powiedział od strony Unii to, co prezydent usłyszał w Moskwie: "Komisja nie przejmuje się specjalnie ewentualnym sprzeciwem Polski wobec swoich planów. Jeśli Polska nie zgodzi się na tranzyt gazu przez swoje terytorium, wybierzemy inną drogę. Rozważane są różne opcje, z Polską i bez Polski" (cyt. za: Jacek Pawlicki "Unia z rurą". "Gazeta" 5.10.2000 r.).
  18 października 2000 roku podpisano w Moskwie porozumienie o powołaniu konsorcjum mającego wybudować gazociąg omijający Ukrainę. Do konsorcjum oprócz Gazpromu weszły: niemieckie firmy Ruhrgas i Wintershall, francuski Gaz de France oraz włoski Snam. Gazociąg miał kosztować 2 mld dol. i mieć przepustowość 60 mld m sześc. rocznie (wtedy Rosja eksportowała na Zachód 120 mld m sześc.). W momencie tworzenia konsorcjum wchodził w grę przebieg gazociągu przez Polskę i Słowację.
  Oba kraje jako tranzytowe wymienił szef Gaz de France Pierre Gadonnex. Polska jednak przez rzecznika rządu Krzysztofa Lufta dała do zrozumienia, że nie zgodzi się na rozwiązania "krzywdzące inne państwa", czytaj Ukrainę (cyt. za: Anita Chudzińska "Gazrurka pięciu", "Gazeta" 19.10.2000 r.). 19 października w "Monitorze Wiadomości" TVP wicepremier Steinhoff, nieformalnie, uzależnił zgodę Polski na "pieremyczkę" od zagwarantowania, że będzie płynęła przez nią tylko nadwyżka ponad maksymalną przepustowość gazociągu biegnącego przez Ukrainę. Propozycję oczywiście zignorowano, podobnie jak pomysł zwołania w Warszawie międzynarodowej konferencji, która miałaby wypowiedzieć się o przebiegu gazociągu.
  20 października Bartłomiej Sienkiewicz, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, osoba, której głos był słuchany, powiedział w rozmowie z Anitą Chudzińską: "Po raz pierwszy od wielu lat jesteśmy w sytuacji, z której możemy wyciągnąć konkretne korzyści z geopolitycznego położenia w Europie". Zarazem błędnie ocenił siłę przetargową Polski, twierdząc, że trasa omijająca Polskę nie wchodzi w grę: "Nie sądzę, aby zachodni partnerzy wydali dodatkowo kilkadziesiąt milionów dolarów, by trasa gazociągu pobiegła np. przez Skandynawię z pominięciem Polski, bo tak chce Rosja". Gazociąg przez Bałtyk nazwał absurdem (cyt. za: "Nie panikować z rurą" "Gazeta", 21.10.2000 r.).
  Geremek: Czemu Ukraina milczy?
  Strona rosyjska była przekonana, że Polska wyrazi zgodę na inwestycję, wręcz na sugestię Ukrainy, bo gwarantowano, że rury do gazociągu dostarczy firma krewnego prezydenta Leonida Kuczmy. I rzeczywiście, premier Ukrainy Wiktor Juszczenko, przebywając z wizytą w Warszawie 26.10, wręcz unikał podnoszenia kwestii: rurociąg a suwerenność Ukrainy. Skłoniło to ministra spraw zagranicznych Bronisława Geremka do takiej wypowiedzi w Polskim Radiu: "W kwestii gazociągu doszło do paradoksalnej sytuacji. Polska bardzo głośno mówi o tej sprawie. I czynimy to bez względu na ryzyko, że stracimy pewne dochody. Natomiast jakoś nie odzywa się głos Ukrainy, która nie zajęła jednoznacznego stanowiska" (cyt. za: Katarzyna Montgomery "W cieniu rury", "Gazeta", 27.10.2000 r.).
  30 października ze szczytu Rosja - UE w Paryżu wyszedł kolejny jasny wobec nas przekaz: "Możecie bronić Ukrainy, ale nie liczcie na wsparcie Unii". Zaś Anita Tiraspolsky, ekspert z IFRI, czołowej francuskiej placówki politologicznej, tak przedstawiła "Gazecie Wyborczej" stanowisko Europy: "Europie jest wszystko jedno, którędy pójdzie gazociąg. Czy ominie Ukrainę, nie jest dla nas ważne. Blokowanie budowy nowego gazociągu byłoby próbą zatrzymania historii" (cyt. za: Konrad Niklewicz, Marek Rapacki "Rosjo, gazu", "Gazeta" 31.10.2000 r.).
  6 listopada 2000 roku przyjechał do Warszawy Jewhren Marczuk, sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, i powiedział dziennikarzom: "Ukraina nie może być ani za, ani przeciw budowie gazociągu omijającego jej granice, bo te sprawy rozgrywają się poza sferą naszych realnych wpływów. Jesteśmy oczywiście zainteresowani tym, by surowce energetyczne szły przez Ukrainę, tym bardziej że nasz system gazociągów tranzytowych jest w tej chwili obciążony tylko w 70 proc. Ale nie uważamy, że należy się na kogoś obrażać za ten czy inny projekt. Nie zmienimy tego, że z Rosji jest bliżej na Zachód przez Białoruś i Polskę niż przez Ukrainę. Jednak nie ulega wątpliwości, że lansowany przez Rosjan projekt nowego gazociągu ma także podtekst polityczny. Osoby zaś zakażone wirusem ukraińskiego pseudopatriotyzmu powinny jak najszybciej się go pozbyć w interesie samej Ukrainy" (cyt. za: Marcin Wojciechowski "Nie obrażamy się za rurę", "Gazeta" 7.11.2000 r.).
  Trudno doprawdy byłoby dać wyraźniejszy sygnał, aby Polska przestała się martwić o ukraińską niepodległość bardziej niż Ukraina. Niestety, nie został on u nas usłyszany. Wciąż, pozorując rozmowy z Rosjanami, robiono wszystko, by do porozumienia w sprawie "pieremyczki" nie doszło. Twierdzono, że trasa biegłaby przez parki narodowe czy tereny bez punktów odbioru gazu. To były wykręty, chodziło o to, "żeby z tej propozycji nic nie wyszło". To cytat z wypowiedzi Piotra Woźniaka, jednego z "budowniczych" Nord Streamu, w "Poranku w toku" 5 kwietnia 2013 r., niemal dokładnie 12 lat po tym, gdy klamka zapadła.
  Bowiem 25 kwietnia 2001 r. szef Gazpromu Rem Wiachiriew poinformował, że z Ruhrgasem i Wintershall oraz z fińską Fortum opracują założenia gazociągu po dnie Bałtyku, który połączy Rosję z Europą Zachodnią. Będzie transportować 20-30 mld m sześc. gazu rocznie i kosztować 2,5-3 mld dolarów (patrz: "Gaz po dnie", "Gazeta" 26.04.2001 r.). W taki właśnie sposób wybudowaliśmy Nord Stream."
  Read more: http://wyborcza.biz/biznes/1,100897,13708424,Jak_zbudowalismy_Nord_Stream.html#ixzz3LiTeTCrB
 • @Kula Lis 62 17:29:49
  - konstatując ! -UKRY to hazarzy -- Kalsteiny hazarzy --i jesteśmy w domu !!!
 • @szczurobronny 21:27:08
  "Naryszkin: Zachód wie, że Rosja ma rację.
  Sankcje wobec Rosji są instrumentem szantażu politycznego i gospodarczego i nie są w stanie zmienić stanowiska państwa – oświadczył przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej, Siergiej Naryszkin, w wywiadzie dla szwajcarskich dziennikarzy.
  „Wielu przedstawicieli władz na Zachodzie nastawia swoich obywateli przeciwko nam, choć doskonale rozumie, że Rosja ma rację” – powiedział Naryszkin.
  Zaznaczył on również, że UE pod naciskiem USA wprowadziła niekorzystne dla siebie sankcje. Jak powiedział dyplomata, od chwili wprowadzenia sankcji wymiana handlowa między UE i Rosją zmniejszyła się, a miedzy Rosją i USA – przeciwnie – wzrosła.
  „USA owinęły sobie UE wokół palca. Lub, mówiąc inaczej, zepchnęły UE na bok” – stwierdził Naryszkin."
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/news/2014_12_12/Naryszkin-Zachod-wie-ze-Rosja-ma-racje-1100/
 • @szczurobronny 21:30:01
  "Zewnętrzne wsparcie wojskowe dla Kijowa pogłębi konflikt na Ukrainie.
  Senat Kongresu Stanów Zjednoczonych przyjął „Ustawę o poparciu wolności Ukrainy – 2014”. Projekt ustawy daje prezydentowi Stanów Zjednoczonych prawo do dostarczania Kijowowi sprzętu wojskowego, przede wszystkim broni przeciwczołgowej i pancernej. Ponadto dokument określa Ukrainę, a także Gruzję i Mołdawię jako głównych sojuszników Stanów Zjednoczonych poza NATO.
  Na Ukrainie z trudem, ale udało się ustanowić rozejm. Żołnierze nie ostrzeliwują mieszkalnych dzielnic Donbasu, powstańcy nie strzelają w żołnierzy. To daje szansę na zbudowanie dialogu politycznego Kijowa i południowego wschodu. Ale dwudniowy tryb ciszy po długich miesiącach krwawych walk to bardzo wątły rozejm. Zagrożeniem dla niego są wszelkie prowokacje. Ale właśnie tym zajmują się amerykańscy partnerzy Ukrainy. Senatorzy Stanów Zjednoczonych zdecydowali się wesprzeć kijowskie władze i zgodzili się pomóc Ukrainie bronią na sumę 350 milionów dolarów. Dla państwa, które tylko niepożądana sytuacja na froncie zmusiła do podjęcia politycznej decyzji o zakończeniu krwawych walk może się to okazać impulsem do nowych agresywnych działań, zauważa dyrektor Międzynarodowego Instytutu Państw Najnowszych Aleksiej Martynow:
  Przyjęcie danej rezolucji przez Kongres bez wątpienia nie sprzyja rozładowaniu napięcia na południowym wschodzie Ukrainy, ponieważ kontynuowana jest militarna retoryka. I choć rezolucja nie daje pomocy wojskowej, ale zezwala prezydentowi na realizację takiego wsparcia, to zmienia to sytuację w sposób istotny.
  Zresztą USA nie po raz pierwszy próbują wpłynąć na sytuację po swojemu. Zbrojny przewrót państwowy na Ukrainie w lutym także odbył się przy bezpośrednim wsparciu Departamentu Stanu. A wcześniej były zmiany reżimów w Afryce, na Bliskim Wschodzie... Atak na Irak był spowodowany twierdzeniami, że Saddam Hussein popiera Al-Kaidę i tworzy broń chemiczną. W tej chwili z odtajnianych dokumentów CIA wiadomo, że amerykańskie władze doskonale wiedziały o nieprawdziwości tych oskarżeń, ale świadomie wprowadziły w błąd światową opinię publiczną, aby usprawiedliwić swoje działania.
  W przypadku Ukrainy odbyłoby się to o wiele łatwiej, gdyby Donbas nie wystąpił przeciwko zmianie władzy w Kijowie. I teraz, kiedy dialog nowych władz ukraińskich z południowym wschodem zaczął się układać, Waszyngton robi wszystko, aby go zerwać. Oprócz gotowości do dostarczenia ciężkiego sprzętu USA oświadczają, że Ukraina, a także Gruzja i Mołdawia, są głównymi sojusznikami Stanów Zjednoczonych poza NATO. Wiadomo, po co są im te słabe w sensie wojskowym, politycznym i ekonomicznym państwa sojusznicze, mówi politolog Andriej Suzdalcew:
  To wsparcie tych państw w sporze z Rosją, powstrzymywanie ich przed dialogiem z Rosją. Oczywiście, dojdzie do przezbrojenia armii, pojawią się amerykańskie bazy wojskowe. Formalnie to będą strefy poza NATO, czyli Amerykanie będą sobie tam mogli na wiele pozwolić i to bez porozumienia ze swoimi sojusznikami.
  Zdaniem MSZ Federacji Rosyjskiej praktyka stosowania w różnych regionach świata eksportu demokracji, zmiany władz, organizacji w tym celu kolorowych rewolucji czy wykorzystywanie innych metod narzuconych z zewnątrz suwerennym narodom bez uwzględnienia ich tradycji i narodowych cech jest poważnym czynnikiem destabilizującym. Przełamanie tego negatywnego trendu jest niezbędne, przekonuje Moskwa."
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/2014_12_12/Zewnetrzne-wsparcie-wojskowe-dla-Kijowa-poglebi-konflikt-na-Ukrainie-4765/
 • @trojanka 21:14:14
  Może być i też tak, że rewolucja zje swoich przywódców. Trzeba wziąć pod uwagę, że może się to obrócić i zjednoczone siły Noworosji i ukropów zechcą iść na Kijów, Charków to w sumie Noworosja, Odessa zaczyna się budzić.
  Do tego dojdzie syf jaki zafundowały mieszkańcom władze w Kijowie: są mocne w Kijowie, we Lwowie lecz już w innych miastach środkowej Ukrainy ich macki są słabe a czym bardziej na wschód czy południe jeszcze słabsze.
  Wydaje mi się, że Kijów odpuścił Donbas w granicach jak w tej chwili, jednak boi się o utratę Zaporoża, Odessy, Charkowa i rozlanie się "Opołczenia" na dalsze obwody. Stąd to zbrojenie, jojczenie itd.
 • @nana 21:40:25
  a kiedy oni się kierowali interesami Polaków ja sobie nie przypominam,postępują jak klasyczni zarządcy kolonii
 • @lorenco 21:34:56
  Jeśli się chcą budzić to niech się szybciej budzą zanim nie zainstalowała się na Ukrainie amerykańska administracja, tym co do tej pory w swojej głupocie narobili i tak sprowadzili na swój teren działania wojenne. Zostanie ich 1/3 tak czy tak, pytanie czy chcą umierać w walce czy w slumsach Londynu lub pod przychodniami jak Polacy.
 • @szczurobronny 21:45:59
  Przykre ale prawdziwe. Jednak powoli, powoli lecz może się to zmienić. Nasza młodzież jest ogłupiana jednak jak już przejdzie okres "matolstwa", nieszczęśliwych miłości, zachwytu nad blichtrem i świecidełkami, metkami na firmowych ciuchach, to zaczyna myśleć.
 • @szczurobronny 21:51:14
  " Umysł jest jak spadochron. najlepiej działa gdy jest otwarty.
  Kanibalizm w oparciu o technologię “Szczurzy król”

  Obecna sytuacja na świecie tworzona jest z wykorzystaniem technologii znanej jako “Szczurzy król”. Celem tej technologii jest zburzenie kluczowych węzłów niewidzialnych fundamentów i więzi społecznej struktury. Stworzenie atmosfery rozdrobnienia, gdzie każdy sam dla siebie i gdzie nie istnieje pojęcie “swój”. Aby to osiągnąć, trzeba rozbić moralność. Wskaźnikiem załamania moralności jest takie zachowanie, gdzie swój zdradza swojego.
  Istotę tej technologii bardzo łatwo zrozumieć na przykładzie szczurów. Zwierzęta te przede wszystkim znane są ze swoich niewiarygodnych umiejętności przeżycia. Podstawą takiej witalności jest ich spójność społeczna. Są niezwykle społecznymi zwierzętami. Pomagają sobie nawzajem, bronią jeżeli jest taka możliwość, zabierają ze sobą rannych. Szczury czują się jednym organizmem i zachowują się jak jeden organizm. Szybko wymieniają między sobą informacje, szybko uprzedzają się o niebezpieczeństwie, przekazują sobie umiejętności obronne. W takim zachowaniu nie ma indywidualnych korzyści. Mechanizm ochronny ma moralny charakter.[...]
  Zniszczenie ludzkiego społeczeństwa dochodzi do skutku po użyciu technologii “szczurzy król”. Cały atak koncentruje się na zniszczeniu moralności. Wszelkimi sposobami wypala się pojęcie swój. Konsumpcyjne społeczeństwo uczy: swoich w naturze nie ma. Wszyscy są obcy, wszyscy to potencjalne pożywienie. [...]
  Z ekranów wylewają się potoki obietnic i górnolotnych słów o wolności i równości. Początkowo “królowie” nie chcieli spełniać obietnic. To był dla nich tylko środek do wabienia “pożywienia”. Rywalizowali o kluczowe elementy społeczeństwa, żeby za zasłoną pięknych słówek pożerać swoich. Z każdym rokiem nabierali sił, robili się coraz silniejsi, przebieglejsi i niebezpieczniejsi. Największym zagrożeniem jest dla nas, że z zewnątrz oni nie różnią się wcale od zdrowych członków społeczeństwa. Nauczyli się tak maskować, że wyglądają nawet lepiej od swoich uczciwych współtowarzyszy. Ale jeśli nie słuchać ich słów a spojrzeć na sytuację, nietrudno dostrzec naturę tych istot. Cała potęga ich umysłu i woli skupiona jest w wąskim egoistycznym sektorze. Zapomnieli, jak myśleć w kategoriach społeczeństwa i państwa. Oni myślą tylko o sobie i swoim potomstwie. Oni żywią się swoimi współtowarzyszami dokładnie tak samo, jak ten szczurojad. Jest ich wielu, są niezwykle plenni a ich liczba stale rośnie. Podzielili się na małych i dużych, dzieląc kraje na tereny łowieckie, miejsca polowań i żywienia.
  Drobne “szczury”, działają w sektorze kryminalnym, rozumują tak – leży pijany, w kieszeni ma pieniądze. Wszyscy jedno kto to weźmie. Jeśli tak, to dlaczego nie ja? I brał po cichu. Potem brał od półpijanego. Wyjaśnienie było inne: on i tak przepije pieniądze, a ja te pieniądze potrzebuję na słuszne sprawy. A potem wpadł na pomysł: skoro brakuje wszystkim pieniędzy, wszyscy marnie żyją, to niech przeżyje najsilniejszy. Następnie wypatrywał ofiary, bił po głowie i grabił. W przypadku braku moralności i przeciwko takiej logice nie ma sensu oponować.

  W biznesie logika najpierw doprowadziła do myśli, że człowieka można zwolnić, wyrzucić na ulicę. Myśl jest jasna: jeżeli nie wyrzucę to zbankrutuję, w sumie on i tak znajdzie się na ulicy a ja mogę razem z nim. Jeśli tam tam będzie to lepiej beze mnie. I zwalniał.

  Drugi etap: niech pracuje, ale wypłaty nie dostanie. Inaczej zbankrutuję i wszyscy znajdą się na ulicy. A tak przedsiębiorstwo pozostanie. I zaczynało się świadome zwlekanie z wypłatami.

  Trzeci etap: na przykład, przedsiębiorca świadomie zaczynał robić szkodliwą dla zdrowia produkcję. Jeżeli będę myślał o losie nieznajomych ludzi, zbankrutuję. Niech sami o siebie dbają. Dla niego współtowarzysze byli niczym innym jak ciepłym żywym mięsem, które samo pełznie do ust. Podobnie uzasadniali to politycy. Pierwsze rozłożenie (destrukcja), zjadanie trupa, co jest oczywiste, że wykonanie tego jest nierealne. Logika: jeśli nie będziesz obiecywał gruszek na wierzbie, to cię nie wybiorą. Wybiorą kogoś innego kto obiecuje, gorszego od ciebie. Ponieważ w każdym przypadku społeczeństwo będzie oszukane, to w pierwszym przypadku lepiej nie być durniem, a w drugim wśród wybranych, niech to będzie drugi wariant.

  Analogia drugiego etapu rozbiórki moralności, pożeranie półżywego współtowarzysza, to handel miejscami w swojej partii. Logika zrozumiała, na wybory potrzebne są pieniądze. Jeżeli zrobię z siebie “gimnazjalistkę”, pieniądze wezmą konkurenci. W sumie wszystko jedno kto weźmie pieniądze, w każdym przypadku będzie wybrany. I tak to jest nieuniknione, to niech lepiej wezmę ja niż ktoś inny.

  Trzeci etap, pożeranie żywego i zdrowe go współtowarzysza, – lobbying prawa szkodzący społeczeństwu. Logika jest ta sama. Jeżeli odmówisz brania udziału w grabieży społeczeństwa, ograbią go inni. Kanibalistyczne prawo nadal będzie forsowane, co za różnica kto to zrobi. Lepiej niech to będę ja. Dzisiejszy polityczny publiczny sektor stanowi zgromadzenie “szczurów” ostatniego stadium. Nie mają żadnych świętości, nic osobistego, tylko biznes. I tego procesu nie można zatrzymać. Będą się doskonalić, podporządkowując racjonalnej logice. Przedstawiciele rządu również za pomocą racjonalnej logiki stopniowo przełamali moralność. Najpierw wielu nieśmiało, kiedy im proponowano pieniądze. Radzieckie stanowiska, że są podłe, nadal muszą pracować. Potem łapówkę nazwali innym słowem, co usunęło odruch na słowo “łapówka” i proces się rozpoczął.
  Teraz już nikt nie brał łapówek. Teraz “otaczali”, “zanosili” i “cieli”. Teraz już byli nie złodziejami lecz szanowanymi członkami społeczeństwa, wykorzystującymi “okno możliwości”. Stała się rzecz straszna, człowiek mógł handlować swoją czcią, honorem. Na pewnym etapie doszło do tego, że zaproponowano oficjalnie uznać: Po prostu zaproponowano, aby zalegalizować korupcję i defraudację środków publicznych, a wraz z nimi prostytucję. Przecież wszyscy wiedzą, co to jest! W tym czasie legalizację wszystkich tych trzech wad odrzucono, ale proces rozkładu toczy się dalej.
  Praktyka pokazuje, że powstałe zjawisko, jeżeli ma korzenie w społeczeństwie i nic nie stoi mu na drodze, po pewnym czasie zostanie usankcjonowane.W dającej się przewidzieć przyszłości, jeśli nic nie powstrzyma trwającego procesu, zobaczymy to, czego dzisiaj nie możemy sobie jeszcze wyobrazić. Wszystko będzie na sprzedaż i do kupienia. Co nie da się sprzedać to zniknie. Na przykład sumienie, dlatego, że ono w chwili sprzedaży odparowuje.[...]
  Naszkicowany nam obraz jest tylko bladym odbiciem obecnych obyczajów. Jak długo ludzie przyjmować będą za dobrą monetę słowa o wolności, szczęściu i równości, dopóki “pracować” elektoratem, chodzić na wybory, tak długo sami sobie nie będą w stanie uświadomić, że stworzony system, płodzi “szczurzych królów”. Jedni ludzie dzisiaj pożerają drugich. Jeżeli “szczury” lśnią od tłuszczu, znaczy, że ktoś stracił życie. Wydaje się tylko, że słabe rozstały się ze swoimi portfelami. Nie, te procesy prowadzą do śmierci fizycznej najsłabszych członków społeczeństwa. Łatwo się o tym przekonać widząc dynamikę śmierci i liczbę urodzeń. Wymierają pod wpływem “szczurzych królów”. Nie można winić ludzi za to, że nie mogą ukrócić korupcji, zepsucia i braku zasad, ze swoimi nieszczęściami, problemami osobistymi. Jest zbyt długi łańcuch przyczynowo-śledczy. Intuicyjnie domyślają się, że ich oszukują, ale niewiedzą gdzie i jak. Sytuację trzeba natychmiastowo naprawić wprowadzając prawo o odpowiedzialność pracowników administracji. Nie ma odpowiedzialności bez przewidzianej z góry kary!"
  http://glosnyszept.cba.pl/showthread.php?tid=82
 • Nowa Afryka pod nazwa Polska!
  http://niewygodne.info.pl/artykul4/01885-Polska-najobficiej-drenowanym-z-kapitalu-krajem-UE.htm
 • @nana 22:10:45
  Na razie działamy w wąskich ramach reżimowego państwa, nie prowokuj bo zablokują nam bloga, ja już niejednemu wprost wygarnąłem.
  Gdyby chociaż 1/10 Polaków miała tyle odwagi to nie tkwilibyśmy w tym w czym tkwimy. A jeszcze te łajzy polityczne mają swoich wiernych wyznawców broniących ich własną piersią i nie mówię tu o kumplach i rodzinach tylko o Polakach którym właśnie ci sami robią brzydkie numery.
  Jak można w wierzyć politykowi, to tak jakby wierzyć reklamie.
 • @trojanka 22:11:00
  Kogo teraz bierzemy na utrzymanie po Ukraińcach, może zaczniemy wspierać kolorową rewolucję w Mołdawii , chociaż prędzej nasze wojsko pojedzie demokratyzować Węgry bo podpadły Waszyngtonowi.
 • interesariusz -> nana @21:59:41
  witaj,

  podziwiam twój optymizm,

  nam, to co się dzieje, nie mieści się w głowie,

  zapewne dlatego nie dopuszczasz eutanazji, przyspieszonej eutanazji,
  ale przecież dla naszych sąsiadów to już zwykła rzecz,

  może przesadziłem, może tylko dla moich,
  siedzę sobie przy kompie w państwowym mieszkaniu, w otoczeniu podobnych do mnie bohaterów socjalizmu i nie mam złudzeń, gdy mój dochód zmaleje poniżej kosztów, będę musiał błagać o eutanazję,

  nikogo to nie obejdzie, wszyscy sąsiedzi będą uważali, że to jedyne słuszne i ekonomiczne rozwiązanie.

  Dziś nie ma zmiłuj. Żyjemy jak zwalczające się roboty. Wszystkie wartości to tylko piar, zasłona dla bezwzględności. Jesteśmy tylko tyle warci, ile można na nas zarobić.
 • @nana 21:59:41
  nana - Neokolonia PL to dobre określenie, właśnie szanujące dorobek Polski a protestujące przed doprowadzeniem Polski do takiego stanu.
  To co jest to nie jest Polska i nie jest akceptowane przez Polaków, nie damy zaborcom satysfakcji że pogodziliśmy się z tym stanem.
  Polskę trzeba odzyskać a temu tworowi póki co nie nadawać szlachetnej nazwy Polska bo się pradziad w grobie przewraca.
 • @interesariusz z PL 22:34:51
  dobrze powiedziane
 • @nana 22:36:56
  nana - my tu wyrażamy swoje opinie,druzgocące dla polityków. Piszemy otwarcie co nam się nie podoba a media lejemy jak mało kto. Musimy jednak przestrzegać reguł dyskusji publicznej i nie formułować manifestów ani publicznych oskarżeń bo ten pan co tu żurawia zapuszcza zamknie tego bloga. Tak to sobie tylko czyta i ma zagwozdkę. Cześć facet !
 • @nana 22:46:33
  nie usuwaj wpisów, nie ma takiej potrzeby, dyskutujemy cały czas na niełatwe tematy
 • @szczurobronny 22:47:56
  Ja schowałem flagę państwową w 1993 roku, zupełnie intuicyjnie coś mi mówiło że eksponowanie flagi polskiej w warunkach okupacji to legitymizowanie tego układu. Do tej pory nie użyłem, poczekam, może będzie okazja.
 • @nana 22:46:33
  ???? a dlaczego ?
 • @trojanka 22:51:15
  prawidłowo
 • @interesariusz z PL 22:59:19
  "Zima cholera"

  http://cs7065.vk.me/c623127/v623127560/e8b6/LjhA3V9h-q8.jpg
 • @szuwarek14 23:09:28
  "one długo nie dawały mi spać "

  http://cs7065.vk.me/c621323/v621323597/3dc5/7sJI4mJIWkg.jpg
 • @szczurobronny 23:11:26
  budzą się ogłupiali propagandą Polacy czy nadal będą czekać aż Banderowcy tu przyjdą nieproszeni
 • @trojanka 23:18:53
  jakimi łotrami ?!

  http://s13.postimg.org/5vwau4ipz/zwierzaki_wsciekly_kot.jpg
 • @szuwarek14 23:23:34
  " Chcemy pracy !" Rzym

  http://www.youtube.com/watch?v=2z2AcPIp1-Y
 • @trojanka 23:30:39
  ha ha ha , a cukierków już nie jem, mdli mnie, pożarłem pół tego co było na choinkę i mam podwójnie niedobrze
 • @ all
  Dobranoc , do posłuchania Niemen-"Hymn do Matki Ziemi "1980

  http://www.youtube.com/watch?v=I9qTan2s-9k
 • @szuwarek14 23:34:18
  Szukam kota na zdjęciach:)
  http://listing.m2corp.ru/resize/600/600/w/uploads/content/375_73db56f07ebe4bfb3ed806d308019fb5_1.jpg
  http://listing.m2corp.ru/resize/600/600/w/uploads/content/375_53ac03befef7e7b392a60125b18e9522_3.jpg
  http://listing.m2corp.ru/resize/600/600/w/uploads/content/375_2b31c47c6523a2dc7fe8061b44dbd6c4_5.jpg
  http://img.directadvert.ru/images/200x200/67/2540667.jpg
 • @lorenco 23:53:19
  widzę wszystkie, ja jestem wyrobiony !
 • @szuwarek14 23:56:28
  Ja po długich próbach wreszcie znalazłem kotka w zlewie, natomiast na tym zdjęciu nie znalazłem, ale nie jest tak źle, bo 98 % innych też nie:)
  http://listing.m2corp.ru/resize/600/600/w/uploads/content/375_e75802dac6224b29638ab6db6a542cb3_9.jpg
 • simba
  Dobry wieczor-to nie blok,tylko kociarnia
 • @simba 00:21:32
  te paskudne mordy od gory do samego konca
 • @szuwarek14 23:23:34
  No ten to istny bandyta
 • @simba 00:21:32
  Witaj Simba:) ja nie mam kota ( może nieraz mam w głowie:)) lecz luziku tez potrzeba:)
  A nazi - ukropy pobiły w Kijowie francuskich kibiców, dwóch z Francuzów wylądowało w szpitalu.
  http://cs7066.vk.me/c7008/v7008759/18364/wetheu6PSYM.jpg

  Artykuł:http://russian.rt.com/article/64116
 • @lorenco 00:40:19
  Witaj Lorenco,ja mam w glowie i w realu to zwierze.Stronaka mi szwankuje dzis,ale poczytac sie da.Pozdrawiam wszystkich
 • @simba 00:30:13
  Mieszkańcy Mariupola skarżą się, że ich dziewczęta i kobiety są gwałcone, zdarza się, że i chłopcy, "bojcy" zwłaszcza z batalionu Azow dopuszczaja się okrucieństw, jedna z kobiet miała wlaną do odbytu pianke budowlaną - tu jest artykuł, warto aby Szuwarek przetłumaczył? Szuwarku?
  http://nahnews.com.ua/114263-ukropy-nasiluyut-zhenshhin-i-betoniruyut-stroitelnoj-penoj/
 • @szuwarek14 23:56:28
  Szuwarku, śpisz? Bo tekst do prztłumaczenia podałem pod Simbą:)
 • @lorenco 00:55:53
  Szuwarek albo już śpi albo szuka kota:)
 • @lorenco 01:03:06
  Mocno wieje, Dobranoc Wszystkim:)
 • @lorenco 01:00:38
  A jeszcze bardzo ciekawy wywiad co zamierza Noworosja, do przetłumaczenia:
  АнтиМайдан
  Интервью с экс-депутатом ВС ДНР Олегом Фроловым (позывной «Шаман»)

  РЕД: Олег Викторович, в начале октября Вы получили тяжелое ранение во время боя за аэропорт. Как Вы чувствуете себя сейчас?
  Спасибо, уже получше. Мне сделали несколько операций. Всего было три пули. Одну извлекли сразу, сердцевину второй только несколько дней назад, а ее осколки и третью – через месяц. Пока передвигаться тяжеловато, но ничего, прорвемся.

  РЕД: Украинские СМИ и свидомые блоггеры поспешили Вас тогда похоронить и снова понеслась волна кощунственной радости – «погиб один из основателей Донецкой республики»! Каково читать такое?

  Знаете, нужно делать, что должен и ни на кого не обращать внимание. Тем более на слаборазвитых кнопкодавов. Вы поймите одну вещь, мы тут никогда не радуемся даже гибели украинских срочников. Их гонят на убой толстосумы, которым тем лучше, чем больше пацанов уложат. Я общался с пленными: в основном они не понимают, за что рискуют жизнью. Вот наемники, все эти айдары, азовы, донбасы и их спонсоры – это да. Это нацистские преступники и судить их нужно будет исходя из этого.

  РЕД: Вы были депутатом Верховного Совета ДНР первого созыва. После выборов Вашу фамилию в списках избранных депутатов не найти…

  По большому счету, меня это не удивило. Хотя для меня статус абсолютно не принципиален. Есть дело – я готов. А пока, честно говоря, больше разговоров… Но это не повод отчаиваться. Мы боролись в такое время, когда нас собиралось человек пять, и прохожие шарахались, не понимая, чего мы от них хотим. Но мы свергли власть укроолигархии. Результат не тот, на который рассчитывали прошлой весной? Согласен! Но все еще впереди, борьба предстоит длительная и тяжелая. Очень много странного происходит в наших республиках в последнее время? Но никто не обещал, что будет легко и просто…

  РЕД: Призраки прошлого, о которых Вы предупреждали ещё перед выборами?

  Да, безусловно. Ну, тут обижаться на судьбу не стоит. Учитывая, как долго длился украинский кошмар для Донбасса, и как интенсивно поражала нас зараза украинского нацизма и олигархизма, нам предстоит очень долгий путь к очищению. Укры рассказывают: Донбасс жировал за счет всей Украины. Но это же вранье! Во-первых, Донбасс никогда не был дотационным, а дотировал всех этих западэнских бездельников, любящих Украину исключительно издалека – из Канады, Португалии, Ирландии и прочих заробитчанских заповедников. Во-вторых, то, что донецкие верхи правили Украиной еще вовсе не значит, что Донбасс жил хорошо. Донбасс жил, возможно, чуточку лучше западной и центральной Украины (исключая конечно, Киев), потому что пахал. Потому что здешний народ знает, что такое труд. Знает на генетическом уровне, понимаете? А когда о том, кто сколько заслуживает рассуждают люди, мало что умеющие и ничего полезного не делающие, которым только бы помайданить, ну это совсем смешно.

  РЕД: То есть при «донецких» во власти лучше Донбассу в составе Украины не было?

  Тяжело сравнивать отвратительное и омерзительное. Донбасс разве восстал только против Майдана? Да слишком много чести им, пусть бы там мочили друг друга. Мы восстали против того двадцатилетнего морока, в который нас погрузила кучка предателей. Против олигархии и средневекового деспотизма. Против полного бесправия. Не только против Правого сектора и ВО Сволота, но и против Партии регионов как ярчайшего и опаснейшего представителя украинского буржуазного национализма. И то, что сейчас они быстро меняют вывески, никого не обманет. А Майдан тогда стал лишь детонатором.

  РЕД: Но, согласитесь, что у республик сейчас, мягко говоря, не меньше проблем, чем было раньше? На носу зима и разговоры о далеком будущем и лучшей жизни отходят на второй план. Людей волнует, как они будут обеспечены теплом, светом, работой и т.д…

  Понимаю, о чем Вы. Более того, скажу, что меня происходящее в республике тоже, мягко говоря, не радует. Я вижу проблемы, я догадываюсь о причинах большинства из них. Я знаю, что будет очень тяжело, возможно тяжелее в жизни не было и уже не будет. Но разве у нас есть выход? Часто спрашиваю их: а если назад, к Украине? Пару раз хотели в грубой форме прервать беседу, приходилось объяснять кто такой. Вы не представляете ту степень озлобления, до которой довели людей украинские «Грады» и «Точки У». Но мы обречены жить бок о бок со сбрендившим и ещё с советских-то времен неплохо вооруженным соседом. Пока там не пройдет майдан головного мозга, мы обречены воевать. И по большому счету, мы только в начале пути. Ведь двадцать лет кошмара, двадцать лет медленного разложения украинского мертворожденного уродца так просто за полгода не выветришь. Тут необходимо серьёзное лечение.

  РЕД: Ну а сегодня как справиться с проблемами? Зима, угроза гуманитарной катастрофы…

  Если нормально все делать, то пережить можно достаточно легко. Но, как всегда бывает, к великой идее примазалась огромная часть проходимцев, часть из которых раньше вообще была по ту сторону баррикад, а сегодня благодаря высоким покровителям их назначили играть роль вожаков Новороссии. Это, на мой взгляд, самая большая проблема. Решим её, остальные разрешатся в рабочем порядке.

  РЕД:Призраки прошлого?

  Именно. Компетентные органы все знают о кадровом составе в республике. Почему не принимают меры – ну это уже не ко мне вопросы, а к ним. И процесс очищения пока, по большому счету, еще даже не начинался. Вы поймите одну вещь: когда люди видят возвращение старых элит, тех, против кого они подымались, они разочаровываются и уезжают – на восток, на запад, куда угодно, подальше от своего разочарования. Уходят умные, компетентные, достойные… Беда.

  РЕД: Как быть с территориями? По Славянску, Краматорску и административным границам бывшей Донецкой и Луганской областей более-менее понятно. Об этом первые лица ДНР говорят открыто. А как быть с Харьковом, Запорожьем, Николаевом, Одессой?

  А с Киевом как быть? Это все наши земли. Но брать их силой нет смысла. Мы, как люди, раньше понявшие всю мерзость украинства и познавшие все тяготы войны, должны занять позицию врача. Их лечить нужно, потому что едва ли кто-то будет спорить, что люди, с маниакальным упорством желающие смерти своим соседям – нездоровы. Ну, возьмем мы завтра эти территории, а дальше что? Получим миллионы зомбированных майдаунов. Сами, только сами. Должны прочувствовать на себе, что это такое. Мы организованно ведем борьбу с 2004 года. Нам есть что и с чем сравнивать. Мы будем поддерживать своих, но мы противники тотального насилия. Оно не породит ничего, кроме слепой ненависти. Сегодня мы вынуждены огрызаться и убивать украинских солдат (опять-таки, карательные батальоны – это отдельная статья). Но это они пришли к нам. Наши действия – допустимая самооборона. Бороться по-настоящему нужно другим оружием. Только так можно одержать полную, неоспоримую победу.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930