Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
697 postów 14883 komentarze

interesariusz

interesariusz z PL - cóż to może znaczyć ? .

Wojna domowa na Ukrainie 10.01.2015r - Quo vadis

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Jeśli w tej napiętej atmosferze komuś puszczą nerwy, to nie przeżyjemy najbliższych lat"

Słowa te padły w wywiadzie dla Der Spiegiel z ust Michaiła Gorbaczowa, który widzi wielkie zagrożenie dla pokoju w związku z  "katastrofalnym kryzysem zaufania pomiędzy Rosją a Zachodem".

Przestrzegł Niemcy, że chcąc mieć udział w każdym torcie uczestniczą w planach nowego podziału Europy i Świata, lepiej niech sobie przypomną, że nie tak dawno próbowały rozszerzyć obszar swego panowania na Wschód podczas 2WŚ. Jakiej lekcji jeszcze potrzebują?

Gaorbaczow oskarżył Zachód i Nato o niszczenie struktury bezpieczeństwa w Europie poprzez rozszerzanie NATO, wskazując, że Rosja nie może tego zignorować, jak również budowy mega-imperium przez USA. Zdaniem Gorbaczowa ukraiński kryzys rozwija się w kierunku wielkiej wojny, z możliwością użycia broni jądrowej.

Nie tylko nasze mendia, ale i niezależni autorzy, zdają się nie dostrzegać tej roli Niemiec, wspomnianej przez Gorbaczowa. Nie ma znaczenia, że Niemcy są państwem wasalnym wobec USA, jeśli ich interesy pokrywają się z interesami USA. To Niemcy były forpocztą USA w rozwaleniu Jugosławii, i tak jak mówi Gorbi, mają swój udział w podziale każdego tortu, jaki jest konsumowany. W polskim torcie również.

---------------------------------------------------

Tymczasem w Donbasie nadal trwają kpiny z zawieszenia broni. Ostrzały są coraz intensywniejsze.Giną ludzie, i w mojej ocenie nic wczoraj nie przesadziłem, chociaż niektórzy mnie skrytykowali.

KOMENTARZE

 • @interesariusz.pl
  niedostrzeganie "roli Niemiec " w amerykańskich planach bardzo źle świadczy o kondycji umysłowej Polaków, nie mam tu na myśli polskojęzycznych polityków
 • @szuwarek14 11:10:01
  "Kto zasponsorował zamach na Charlie Hebdo? Thierry Meyssan
  Wielu Francuzów reaguje na zamach na Charlie Hebdo potępiając islamizm oraz demonstrując na ulicach. Thierry Meyssan twierdzi, że ta interpretacja dżihadu jest nieprawidłowa. Mimo że również dla niego byłoby lepiej, gdyby potępił ten zamach jako prostą operację al-Kaidy lub Daeshu, jednak zdecydował się zaprezentować inną, dużo bardziej niebezpieczną hipotezę.
  [...]
  Cel zadania tego oddziału nie ma żadnego połączenia z ideologią dżihadu

  W rzeczywistości członkowie lub sympatyzanci Braci Muzułmańskich, al-Kaidy lub Daeshu nie zadowoliliby się tylko zamordowaniem ateistycznych rysowników, lecz najpierw zniszczyliby na ich oczach archiwum gazety, tak jak to zawsze robili we wszystkich swoich operacjach w Maghrebie i Lewancie. Pierwszym i najważniejszym obowiązkiem dżihadystów jest zniszczenie objektów obrażających według nich ich boga, zanim ukarają „wroga boga”.

  Również nie wycofaliby się natychmiast, nie uciekliby przed policją, nie wykonując swojego zadania do końca. Woleliby raczej zginąć na miejscu.

  Poza tym nagrania i niektóre wypowiedzi świadków wskazują na to, że zamachowcy byli profesjonalistami. Umieli się bardzo dobrze posługiwać bronią i oddawali strzały do właściwego celu. Nie byli ubrani jak dżihadyści, tylko jak wojskowi komandosi.

  Sposób w jaki zamordowali zranionego policjanta leżącego na ziemi, który nie stanowił dla nich żadnego niebezpieczeństwa, potwierdza, że ich misja nie miała na celu pomszczenia „Mohameta“ za ciężki humor Charlie Hebdo..."
  http://www.voltairenet.org/article186436.html
 • @szuwarek14 11:11:59
  "Węgierski rząd chce zwrotu pieniędzy przekazanych Żydom.
  Węgierski rząd wystąpił do Konferencji ds. Żydowskich Roszczeń Majątkowych o zwrot "nieuzasadnionych sum pieniężnych" przekazanych dla węgierskich Żydów ocalałych z Holokaustu i mieszkających poza granicami kraju - podaje rp.pl.
  W grudniu 2007 roku poprzedni lewicowy rząd premiera Ferenca Gyurcsanya zobowiązał się do wpłaty 21 mln dolarów na konto tej amerykańskiej fundacji wspierającej m.in. węgierskich Żydów, którzy przeżyli Holokaust i wyemigrowali z Węgier po II wojnie światowej, oraz ich spadkobierców.
  Wysokość kwoty wydawała się uzasadniona, ponieważ przed ostatnią wojną na Węgrzech mieszkała 600-tysięczna społeczność żydowska.
  Węgry przekazały pieniądze za lata 2007-2010 w wysokości 12,6 mln dolarów najpierw publicznej fundacji ds. żydowskiego dziedzictwa na Węgrzech (MAZSOK), powołanej przez węgierski parlament w 1997 roku. Dwie trzecie tej kwoty następnie przetransferowano na konto Konferencji ds. Żydowskich Roszczeń Majątkowych. Pozostała część posłużyła na wsparcie 18 tysięcy węgierskich Żydów i ich rodzin w kraju.
  W roku 2011 rząd przekazał na konto MAZSOK kolejną sumę w wysokości 4,2 mln euro.
  Przedstawiciel rządu Węgier ds. spraw stosunków z mniejszościami Andras Levente Gall oświadczył, że państwo węgierskie, mimo wcześniejszych wielokrotnych apeli i monitów, nie uzyskało "uzasadnionych i przekonujących informacji", na jakie cele zostały przeznaczone środki skierowane do amerykańskiej fundacji.
  Więcej:
  http://www.rp.pl/artykul/219263,929062-Wegry-Rzad-domaga-sie-zwrotu-pieniedzy-przekazanych-na-pomoc-dla-Zydow.html
  http://razdwa.neon24.pl/post/72636,wegierski-rzad-chce-zwrotu-pieniedzy-przekazanych-zydom
  ---
  - - i to cała tajemnica nagłego "znielubienia" przez polskojęzycznych polityków Orbana i jego rządu
 • @szuwarek14 11:11:59
  "Al-Kaida uprzedziła o nowych atakach terrorystycznych we Francji.
  Jeden z członków komórki organizacji terrorystycznej Al-Kaida na terytorium Jemenu oświadczył, że we Francji dojdzie do nowych zamachów terrorystycznych – poinformowały media.
  Seria ataków terrorystycznych rozpoczęła się we Francji 7 stycznia, kiedy bracia Saïd i Cherif Kouachi wdarli się do siedziby redakcji satyrycznego tygodnika Charlie Hebdo w Paryżu, zabili 12 osób i uciekli z miejsca zdarzenia. 9 stycznia jednostki specjalne zlikwidowały napastników.
  W piątek mężczyzna otworzył ogień w koszernym supermarkecie w Paryżu i wziął na zakładników co najmniej 5 osób. Przestępca zginął podczas szturmu. W mediach pojawiły się doniesienia, że zginęły 4 osoby.
  Tego samego dnia inny mężczyzna wziął na zakładników 2 klientki sklepu jubilerskiego w mieście Montpellier. Po negocjacjach napastnik oddał się w ręce policji. Zakładniczki uwolniono."
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/news/2015_01_10/Al-Kaida-uprzedzila-o-nowych-atakach-terrorystycznych-we-Francji-6578/
  ---
  -jasne że Jemen , kolejna amerykańska wylęgarnia agentów do zadań specjalnych zwanych terrorystami
 • @szuwarek14 11:23:10
  "Pentagon zaofiarował Francji pomoc w związku z atakami w Paryżu.
  Szef Pentagonu Chuck Hagel zaproponował Francji pomoc w związku z atakami terrorystycznymi w Paryżu – poinformował amerykański resort obrony na podstawie wyników rozmowy telefonicznej z ministrem obrony Francji Jean-Yvesem Le Drianem.
  Szef Pentagonu podziękował również Francji za walkę z terroryzmem w Afryce i udział w międzynarodowej koalicji, które walczy przeciwko Państwu Islamskiemu.
  W środę dwóch napastników przedostało się do siedziby redakcji Charlie Hebdo. O przeprowadzenie ataku podejrzewa się dwóch mężczyzn w wieku 32 i 34 lat – braci Saida Kouachi i Cherifa Kouachi. Trzecie terrorysta czekał prawdopodobnie na nich w samochodzie."
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/news/2015_01_09/Pentagon-zaofiarowal-Francji-pomoc-w-zwiazku-z-atakami-w-Paryzu-4131/
  http://cdn.ruvr.ru/2015/01/09/1498990570/3733687375_5ed0a9bdca_b.jpg
  ---
  - jasne,jasne "pomoc amerykańska" jedzie
 • @szuwarek14 11:23:10
  "Moskwa domaga się od Berlina ustosunkowania się do wypowiedzi Jaceniuka.
  Moskwa domaga się od Berlina oficjalnego ustosunkowania się do wypowiedzi premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka o „inwazji ZSRR na Niemcy i Ukrainę” – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Rosji Władimir Titiw.
  Jaceniuk podczas wizyty w Berlinie powiedział, że „bardzo dobrze pamiętamy sowiecką inwazję na Ukrainę i Niemcy”.
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/news/2015_01_09/Moskwa-domaga-sie-od-Berlina-ustosunkowania-sie-do-wypowiedzi-Jaceniuka-2199/
 • @szuwarek14 11:25:31
  "Po ataku we Francji inwigilacja wraca do łask
  Atak na „Charlie Hebdo” sprawił, że gazety zaczynają chwalić inwigilację. Staje się ona niezbędna dla zachowania wolności obywatelskich! Pytanie tylko, czy ta nagła zmiana poglądów na temat form nadzoru naprawdę jest bardzo rozsądna?
  Atak na redakcję Charlie Hebdo został przez włoską prasę określony jako „11 września Paryża, Francji, Europy”. Początkowo porównywanie do ataku na WTC wydawało mi się sporą przesadą. Potem jednak doszedłem do wniosku, że te dwa ataki mają ważny wspólny punkt. Po ataku na WTC władze USA zyskały przyzwolenie społeczne na ostrą inwigilację. Atak na redakcję Charlie Hebdo już teraz zwiększa przyzwolenie na inwigilację w Europie.
  Przykładem tego przyzwolenia może być artykuł opublikowany przez brytyjski The Sun, którego fragment trafił też na Twittera. Gazeta stwierdza, że atak w Paryżu był prawdziwym zagrożeniem dla wolności, a skuteczny wywiad jest naszą najlepszą ochroną. Artykuł sugeruje też, że przejmowanie się zaglądaniem w e-maile nie jest zbyt rozsądne.
  W podobnym tonie wypowiada się Dan Hodges na łamach „The Telegraph”. Ten dziennikarz przyznaje, że miał zamiar wrzucić na Twittera jeden z obrazków z Charlie Hebdo, aby wyrazić solidarność z ofiarami zamachu. Potem jednak zrezygnował, bo się wystraszył. Zdaniem Hodgesa sam jego strach świadczy o tym, że terroryści wygrywają i coś trzeba zrobić.
  Hodges również twierdzi, że przejmowanie się inwigilacją nie było słuszne. Prawdziwym zagrożeniem dla wolności są ludzie z bronią.
  „Jeśli jednym ze sposobów powstrzymania plugawości takiej jak dzisiejsza jest oddanie służbom bezpieczeństwa trochę lepszego dostępu do naszych e-maili, musimy im go dać. Jeśli oznacza to dostawców internetu przekazujących swoje dane, dane muszą być przekazane. Jeśli oznacza to pohamowanie gazet następnym razem, gdy Edward Snowden zapuka do ich drzwi, trzeba okazać to pohamowanie” – pisze Dan Hodges.
  No proszę. Okazuje się, że nie tylko inwigilacja jest dobra, ale też ujawnianie prawdy o inwigilacji jest złe. Dlaczego? Bo musimy chronić się przed „prawdziwymi zagrożeniami”, jakimi ludzie z bronią niewątpliwie są.
  Oczywiście inwigilacji bronią teraz nie tylko media. Głos w sprawie inwigilacji zabrał również szef brytyjskiego kontrwywiadu MI5 Andrew Parker (pisze o tym TVN24). Mówił on o konieczności zwiększenia uprawnień w kontrolowaniu komunikacji w internecie.
  Rozumiem rozumowanie Dana Hodgesa, ale nie do końca się z nim zgadzam. Krytyka inwigilacji nie opiera się tylko na założeniu, że służby mają się trzymać z dala od spraw obywateli. Tak zwani „obrońcy prywatności” dobrze wiedzą i często mówią o tym, że musimy oddawać część prywatności dla zapewnienia bezpieczeństwa. Rzecz w tym, aby w tej specyficznej transakcji nie stracić proporcji. Może się bowiem okazać, że pewnego dnia pozwolimy służbom na niemal wszystko, a idioci z bronią nadal będą mogli zjawić się w dowolnym miejscu, rozstrzelać ludzi i zniknąć. Czy wówczas powiemy, że trzeba służbom pozwolić na jeszcze więcej?
  W tym kontekście zwrócę uwagę na jeszcze jeden artykuł, opublikowany przez „Wall Street Journal”. Mówi on o tym, że Francja przy ściganiu sprawców ataku skorzysta z nowego prawa ułatwiającego inwigilację. To prawo zostało wprowadzone w atmosferze kontrowersji. Teraz daje ono nadzieję na ujęcie złoczyńców, ale nadal jest to tylko nadzieja. Aby ocenić przydatność tego prawa, należałoby zaczekać na złapanie terrorystów i spytać, czy naprawdę nowe prawo się przydało?
  Podkreślam, że nie jestem absolutnie przeciwny inwigilacji. Rozumiem, że służby muszą mieć dostęp do pewnych danych. Nadal jednak sądzę, że powinno się to odbywać według określonych zasad. Należy zadawać pytania o to, czy określona forma inwigilacji faktycznie jest niezbędna do łapania terrorystów. Powiedziałbym nawet, że rzeczy takie jak PRISM byłyby bardziej do przyjęcia, gdyby nie były ukrywane przed obywatelami. W aferze Snowdena najbardziej oburzające było zakłamanie służb, nie tylko ich działania..."
  http://wolnemedia.net/prawo/po-ataku-na-charlie-hebdo-inwigilacja-wraca-do-lask/
 • @szuwarek14 11:29:23
  Czechom i Zemanowi nadal nie podoba się banderyzm na Ukrainie, kiedy sankcje na Czechy ?
  http://vk.com/politkach
  http://cs7004.vk.me/c621719/v621719484/8f54/1FtaSUOLMzk.jpg
 • @szuwarek14 11:29:23
  "Więcej ujawnionych dokumentów o TTIP
  Więcej tekstów na temat porozumienia TTIP udostępniła Komisja Europejska. Wyjaśniają one pewne elementy porozumienia, ale niektóre bardzo pobieżnie. Co ciekawe, niemal w tym samym czasie Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich wezwał Komisję Europejską do zwiększenia przejrzystości negocjacji.
  Porozumienia TTIP nie trzeba już specjalnie przedstawiać. Wielu ludzi wie, że jest to kolejne porozumienie handlowe między Stanami Zjednoczonymi i UE. Jego zasadniczym celem jest rozruszanie handlu między Europą i USA, ale są też obawy, że porozumienie jest podyktowane przez korporacje i uszyte na ich potrzeby. Takim domysłom sprzyja fakt, że rozmowy odbywają się za plecami obywateli, podobnie jak przy umowie ACTA.
  Pod koniec ubiegłego roku udało się zebrać milion podpisów przeciwko TTIP. Komisja Europejska nie miała zamiaru dalej udawać, że wszystko jest w porządku. Zapowiedziała zwiększenie przejrzystości negocjacji. Wczoraj te zapowiedzi zostały w pewnym stopniu zrealizowane.
  Komisja Europejska opublikowała nowy zestaw dokumentów dotyczących negocjacji. Są wśród nich zarówno konkretne informacje, jak i materiały o charakterze lżejszym, powiedzmy „promocyjnym”. Takie mieszanie dokumentów negocjacyjnych z promocyjnymi jest – moim zdaniem – próbą zrobienia wrażenia, że ujawniło się więcej informacji niż w rzeczywistości.
  Materiałami „promocyjnymi” są dwustronne arkusze informacyjne (factsheets), które rzekomo mają pomóc nie-ekspertom w zrozumieniu TTIP.
  Poza „arkuszami informacyjnymi” ujawniono dokumenty, które opisują, co UE chciałaby osiągnąć w poszczególnych obszarach (są to tzw. position papers).
  Najciekawszymi z ujawnionych dokumentów wydają się propozycje tekstu porozumienia (tzw. textual proposals), które również dotyczą wybranych wycinków TTIP. Czytając te teksty, trzeba mieć na uwadze, że są to tylko propozycje przedstawiane przez UE na jakimś etapie negocjacji. Ostateczny tekst porozumienia może się różnić od tego proponowanego.
  W sumie porozumienie TTIP ma się składać z 24 rozdziałów zgrupowanych w trzech częściach (dostęp do rynku, współpraca regulacyjna, zasady). Komisja Europejska zapowiada publikowanie kolejnych tekstów, ale nie wiadomo, kiedy ma to nastąpić.
  Jeśli chodzi o obszary nas interesujące, ujawniono tylko „arkusze informacyjne”. Z arkusza dotyczącego technologii informacyjnych dowiadujemy się, że celem negocjacji w tym obszarze jest zwiększenie ochrony konsumentów i ułatwienie firmom z EU eksportu do USA. W arkuszu jest mowa o pracach nad interoperacyjnością i „lepszym egzekwowaniem regulacji”, ale to może oznaczać bardzo wiele. .."
  http://wolnemedia.net/prawo/wiecej-ujawnionych-dokumentow-o-ttip/
 • @szuwarek14 11:32:03
  "Izrael: Strach przed Hezbollahem
  Gen. Yaakov Amidror, emerytowany wojskowy i doradca rządu tworu syjonistycznego do spraw bezpieczeństwa w artykule opublikowanym na łamach "Israel Today" ostrzega przed libańskim Hezbollahem. Według Amidrora, Partia Boga dysponuje arsenałem co najmniej 150 tysięcy pocisków rakietowych, wiele z nich może dosięgnąć każdego miejsca okupowanego przez Izrael. W ocenie Amidrora, Hezbollah ma w tym zakresie siłę porównywalną do wszystkich państw europejskich razem wziętych. Generał wskazał też na zaawansowanie technologiczne sprzętu Hezbollahu, w tym dronów i pocisków przeciwpancernych, doświadczenie bojowe wynikające z wojny w Syrii oraz dobrze zorganizowaną strukturę dowodzenia. Amidror jest przekonany że ostateczne zwycięstwo Baszara Asada w wojnie w Syrii wzmocni pozycję i prestiż Hezbollahu zarówno w Libanie jak i Syrii."
  http://xportal.pl/?p=18552
 • @szuwarek14 11:35:31
  Donbas, jednego dnia Ukry zniszczyły 26 domów.
  http://www.youtube.com/watch?v=-A1oK5I6RIw&feature=youtu.be
 • @szuwarek14 11:37:14
  "Rewolucyjna mutacja ukraińskich królików"
  http://cs7004.vk.me/c623429/v623429441/b3eb/GaHaMDrzuh0.jpg
 • @szuwarek14 11:38:41
  "Polska: Praca za „miskę ryżu”
  W bardzo nieodpowiednim, optymistycznym tonie, polskie media donoszą o wysokiej pozycji Krakowa w rankingu miast „najatrakcyjniejszych na świecie dla inwestycji z sektora outsourcingowego”. Stolica Małopolski znalazła się na 9 miejscu, będąc wyprzedzoną przez takie miasta jak Bangalore, Mumbaj, Delhi, Ćennaj, Pune (Indie), czy Manila i Cebu City (Filipiny). Ranking został przygotowany przez firmę zajmującą się doradzaniem lokalizacji pozwalających na osiągnięcie jak najmniejszych kosztów związanych z koniecznością zatrudniania pracowników. Zdaniem wicedyrektora Wydziału Informacji Miasta Krakowa, Filipa Szatanika „świetna lokata Krakowa to potwierdzenie prowadzonej od lat polityki proinwestycyjnej oraz przyjętych standardów promocji gospodarczej miasta” z czym akurat trudno się nie zgodzić. W czołowej setce rankingu znalazły się jeszcze dwa polskie miasta – Warszawa (na miejscu 30) oraz Wrocław (miejsce 62). Pozostaje mieć tylko nadzieję, że włodarze polskich miast nie postawią przed sobą ambitnego celu awansowania w rankingu na coraz wyższe pozycje."
 • @szuwarek14 11:38:41
  "Czechy: Przeciw piewcom Bandery
  W sierpniu grupa czeskich historyków wystosowała list protestacyjny przeciwko "oczernianiu" przez władze pamięci Stepana Bandery. W ich mniemaniu potępianie tej postaci wpisuje się w propagandę z czasów komunizmu i jest z gruntu niesprawiedliwe, gdyż okres wojny przywódca ukraińskich nacjonalistów spędził w obozie koncentracyjnym. W ostatnich dniach odpór tym słowom dał prezydent Czech, Milosz Zeman. W swym oświadczeniu przypomniał czwórce uczonych, że Bandera wydał rozkaz zabijania wszystkich Polaków między 16 a 60 rokiem życia. Następnie dodał prowokacyjne pytanie, czy naukowcy zgadzają się z wezwaniem swego idola. Swój list zakończył przypomnieniem, że prezydent Wiktor Juszczenko na mocy dekretu uznał Stepana Banderę i Romana Szuchewycza (bezpośredniego sprawcę wołyńskiego ludobójstwa) za bohaterów narodowych konkludując, że nie może pogratulować Ukrainie takich bohaterów.
  (na podst. PAP)
  Komentarz redakcji: Po raz kolejny okazuje się, że Polska jest jedynym krajem w Europie Środkowej, którego władze nie posiadają cywilnej odwagi bądź elementarnej świadomości historycznej. Gdy po ukraińskich miastach dziarsko maszerują ideowi spadkobiercy wołyńskich siepaczy, polski rząd na złość Rosji odmraża sobie uszy. W tej sytuacji to przywódcy obcych państw muszą występować w obronie prawdy historycznej i godności ofiar ludobójstwa. Warto zauważyć, że prezydent Czech kolejny raz doprowadza do szewskiej pasji liberałów i miłośników banderyzmu. Przypomnijmy, że jesienią zeszłego roku wezwał do zniesienia nałożonych na Rosję sankcji, a także wyraził się dosadnie o lewackich aktywistkach z Pussy Riot, które sprofanowały moskiewski Sobór Chrystusa Zbawiciela."
  http://xportal.pl/?p=18536
 • @szuwarek14 11:43:26
  faszyzm obrazowo
  http://cs7004.vk.me/c621223/v621223736/917c/nrQwyFYvuuA.jpg
 • @szuwarek14 11:44:44
  "Noworosja: Schyłek epopei?
  3 stycznia Igor Striełkow skomentował publicznie śmierć Aleksandra Biednowa „Batmana”, jednego z wyróżniających się dowódców sił zbrojnych Noworosji, zabitego na polecenie obecnych władz Ługańskiej Republiki Ludowej.
  – Nie próbowałem walczyć o władzę w Noworosji i zrezygnowałem ze stanowiska między innymi po to, by unikać podobnych sytuacji. I wzywam, by mnie w tej kwestii naśladować. – powiedział Striełkow. Media zinterpretowały jego słowa jako wezwanie rosyjskich ochotników do wycofania się z donbaskich republik ludowych, ponieważ są już one skazane na upadek. Pesymistyczną ocenę ich sytuacji w bezpośredni sposób wyraził natomiast Aleksandr Borodaj, były premier Donieckiej Republiki Ludowej, usunięty ze stanowiska (podobnie jak Striełkow) pod naciskiem Moskwy, który także odniósł się do śmierci „Batmana”.
  – Noworosji nie ma. My oczywiście stosujemy tę nazwę, ale to falstart. Szczerze mówiąc, Noworosja pozostała w sferze idei, która się nie ziściła. – stwierdził Borodaj.
  Źródło: forsal.pl
  Komentarz Redakcji: Według ocen miarodajnych przedstawicieli sił powstańczych Noworosji, Moskwa celowo podkopuje potencjał obronny republik ludowych, by po ich doszczętnym ograbieniu porzucić je w zrujnowanym stanie na pastwę rządu w Kijowie i w ten sposób wygasić konflikt zbrojny w Donbasie. Nie przekreśla to autentyczności wielkiego donbaskiego powstania z ubiegłego roku. Oznacza natomiast, że Kreml pod pozorem pomocy przejął kontrolę nad owocami wywalczonego przez powstańców (także tych przybyłych z samej Rosji) zwycięstwa i zniszczył niezależność republik ludowych, by móc je wykorzystać jako narzędzie dyplomatycznej rozgrywki z Kijowem i Zachodem – które zostanie odrzucone, gdy nie będzie już potrzebne. Na razie jednak historia Noworosji jeszcze się nie zakończyła. (A.D.)"
  http://xportal.pl/?p=18520
 • @szuwarek14 11:44:44
  http://cs7004.vk.me/c624424/v624424863/afab/JqZYw2Wli70.jpg
 • @szuwarek14 11:49:18
  "Służba wojskowa obcokrajowców w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.
  Artykuł stanowi syntezę zmian w prawie Federacji Rosyjskiej, jakie weszły w życie w dniu 3 stycznia 2015 r., dotyczącymi możliwości pełnienia służby wojskowej przez obcokrajowców w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Ta znacząca zmiana związana jest z zatwierdzeniem przez Prezydenta Władimira Putina w dniu 26 grudnia 2014 r. nowej Doktryny Wojskowej Federacji Rosyjskiej[i], która za główne wojskowe niebezpieczeństwa i wojskowe zagrożenia Federacji Rosyjskiej uznaje narastanie siłowego potencjału Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego i zyskiwanie przez NATO globalnych funkcji, realizowanych przy naruszeniu norm prawa międzynarodowego.
  Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej zostały utworzone 7 maja 1992 r. Należy je utożsamiać z siłami i środkami, jakie wydzielone zostały przez Federację Rosyjską w celu zabezpieczania własnych interesów, a także w celu prowadzenia walki zbrojnej zarówno na terytorium Federacji Rosyjskiej oraz poza tym terytorium. Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej to zarówno masowa armia z poboru, jak i żołnierze zawodowi.
  W ostatnich latach – w odpowiedzi na zagrożenia i wyzwania współczesności – obserwowana jest odbudowa i rozbudowa systemu militarnego Federacji Rosyjskiej, jak również dostrzegalny jest znaczący wzrost roli i znaczenia wojsk rosyjskich, które przeszły i przechodzą istotne zmiany zarówno pod względem reorganizacji strukturalnej i organizacyjnej, jak i ze względu na umacnianie swej siły. Federacja Rosyjska stała się ważnym graczem strategicznym w skali globalnej, a rosnąca liczebność, skład i coraz bardziej zdywersyfikowana struktura rosyjskiej armii odzwierciedla rzeczywiste potrzeby bezpieczeństwa kraju.
  Podpisanie w dniu 3 stycznia 2015 r. przez Prezydenta Władimira Putina dekretu, zezwalającego osobom niebędącym obywatelami Federacji Rosyjskiej na pełnienie służby wojskowej w rosyjskich Siłach Zbrojnych (o czym więcej zostanie wspomniane w dalszej części artykułu), wiąże się z nową Doktryną Wojskową Federacji Rosyjskiej (Военная доктрина Российской Федерации), w której za jedno z głównych zewnętrznych zagrożeń dla Rosji uznany został Sojusz Północnoatlantycki (NATO). Została ona opublikowana 26 grudnia 2014 r., a wybrane zapisy ujęte punkcie „Wojskowe niebezpieczeństwa i wojskowe zagrożenia Federacji Rosyjskiej” zostaną przedstawione w dalszych fragmentach artykułu..."
  http://obserwatorpolityczny.pl/?p=28918
 • @szuwarek14 11:52:00
  "Pomoc z Osetii Południowej.
  Portal Novorosinform podaje informację, że w Doniecku znajduje się już 20 ton pomocy humanitarnej jaka przyjechała z Osetii Południowej. Są to głównie artykuły przeznaczone dla dzieci, zwłaszcza niemowląt i kilkulatków.
  Na początku tego roku ma zostać oficjalnie nawiązana współpraca pomiędzy Osetią Południową, a Noworosją."
  http://novorossia.today/pomoc-z-osetii-poludniowej/
  http://novorossia.today/wp-content/uploads/2015/01/osetia.png
 • @szuwarek14 11:52:00
  Napad na blokpost w Stanicy ługańskiej zorganizowali bojcy Liaszki. Prowokacja.
  http://www.youtube.com/watch?v=YSk94gvmxI4
 • Tajne Laboratoria...
  http://politikus.ru/v-rossii/5484-biolaboratorii-ssha-ugrozhayut-bezopasnosti-rf.html

  Биолаборатории США угрожают безопасности РФ События в России Биолаборатории США угрожают безопасности РФ Кроме того, МИД России обращает внимание на то, что все обвинения США в том, что Россия будто бы нарушает свои обязательства по некоторым международным договорам — голословны. Доклад Госдепа был опубликован 12 июля. В нем вновь ставится под сомнение соблюдение Россией обязательств по Конвенции о запрещении биологического и токсинного оружия (КБТО), при этом "доказательства, как всегда, не приводятся". "Между тем американскую озабоченность можно было бы давно и полностью устранить, если бы США не блокировали создание верификационного механизма в рамках КБТО", — пишет МИД в своих комментариях. Действительно, если вглядеться в зеркало, то можно увидеть, что в Грузии под Тбилиси работает американская биологическая "Центральная референт-лаборатория общественного здравоохранения". "Россия видит в этом прямое нарушение КБТО, это мощный наступательный потенциал", — заявил 20 июля главный государственный санитарный врач РФ Геннадий Онищенко. Его опасения не лишены оснований. Так, например, свиной грипп, вспыхнувший в начале 2012 года в южнокавказском регионе, связывали с деятельностью именно этой лаборатории, которой руководит Анна Жвания — экс-руководитель специальной службы внешней разведки Грузии. Она была создана при участии Института медицинских исследований инфекционных болезней сухопутных войск США (USAMRIID, Форт-Детрик) и на ее открытии присутствовал замминистра обороны США по программам ядерной, биологической и химической обороны Эндрю Вебер. Все эти факты наводят на серьезные размышления. Другая секретная лаборатория работает на Украине в Одессе в рамках программы "Совместное сокращение угроз". Она специализируется на изучении самых опасных патогенных веществ на планете. Сенатор Ричард Лугар (известен как соавтор закрытой в 2012 году программы Нанна-Лугара по оказанию РФ помощи в деле уничтожения оружия массового поражения) заявил при открытии учреждения в 2010 году, что кроме Украины, США построят такие же лаборатории в Казахстане и Азербайджане. Не много ли подобных заведений у границ РФ, если учесть, что они могут быть вовлечены в масштабную биологическую деятельность двойного применения и почему американцы не хотят договориться о способах их контроля? МИД РФ выразил свою обеспокоенность по этому поводу. В своем докладе Госдеп США также тиражирует обвинения о якобы несоблюдении Россией обязательств по Конвенции о запрещении химического оружия (КЗХО). Однако в рамках Организации по запрещению химического оружия (ОЗХО) никто подобных обвинений в адрес России не выдвигает. МИД подчеркивает, что Россия последовательно выполняет конвенциональные требования и регулярно отчитывается в ОЗХО о существенном прогрессе в деле уничтожения своего химического арсенала. "Причем все это происходит на фоне фактически приостановленного в США процесса уничтожения химических вооружений, включая затягивание строительства и ввода в эксплуатацию объектов по ликвидации все еще остающихся значительных запасов химоружия", — говорится в заявлении МИДа. Действительно, факты говорят о том, что Россия уничтожила к 29 апреля сего года 25 тысяч тонн отравляющих веществ, или почти 62 процента запасов химического оружия. Эти запасы были самыми большими в мире — около 40 тысяч тонн. Полностью уничтожить все свои смертоносные запасы РФ обязуется к 31 декабря 2015 года. США, которые идут вторыми по запасам химического оружия — около 30 тысяч тонн, уничтожили около 90 процентов арсенала - 25 тысяч тонн. Однако оставили, что называется "про запас", 10 процентов отравляющих веществ, и Пентагон отодвинул прогнозируемые сроки завершения программы их ликвидации до 2023 года. МИД РФ отмечает, что США продолжают увязывать поиск новых подходов к модернизации режима контроля над обычными вооружениями в Европе (КОВЕ) с урегулированием локальных конфликтных ситуаций. Поэтому "пассажи доклада по Грузии", МИД РФ считает неуместными. "Реальность такова, что Абхазия и Южная Осетия являются суверенными государствами. Нежелание считаться с этим негативно скажется на перспективах КОВЕ и Договора по открытому небу (ДОН). Согласно последнему любые полеты в режиме открытого неба ближе 10 километров от границ государств, не участвующих в ДОН, к числу которых относятся Абхазия и Южная Осетия запрещены. Поэтому РФ будет настаивать на соблюдении Статьи VI этого Договора. Российское внешнеполитическое ведомство не только оправдывается, но и наступает, напоминая, что США, заверяя международное сообщество в намерении ратифицировать Договор о всеобъемлющем запрещении испытаний ядерного оружия (ДВЗЯИ), много лет этого не делают. "Поэтому ответственность за то, что Договор до сих пор не вступил в силу, лежит, в том числе, и на США", — говорится в заявлении МИДа. По мнению российского дипломатического ведомства, доклад Госдепа США "не способствует формированию атмосферы доверия и обеспечению прогресса в реальных делах в сфере нераспространения и контроля над вооружениями". "В целом очередной доклад создает впечатление, что США, несмотря на произошедшие в мире изменения, все еще продолжают оставаться в пропагандистских клещах холодной войны". Источник: http://www.pravda.ru/politics/authority/22-07-2013/1166538-biological_weapons-0/ Версия для печати

  Источник: http://politikus.ru/v-rossii/5484-biolaboratorii-ssha-ugrozhayut-bezopasnosti-rf.html
  Politikus.ru
 • @szuwarek14 12:03:21
  skrót 10.01.15 komendant "Wostok -13" o pseudonimie Kercz
  http://www.youtube.com/watch?v=iRXQbDjK7qY
 • @szuwarek14 12:07:16
  "Wiwat wojsko Noworosji, wieczna pamięć bohaterom Noworosji !"
  http://www.youtube.com/watch?v=-lDWo57WAlI
 • @szuwarek14 12:08:59
  "Ukraińcy starczy tego świrowania. Czas wyleczyć głowę "
  http://news-front.info/2015/01/10/ukraincy-xvatit-xvorat-golovoj-pora-vyzdoravlivat-yurij-loza/
  http://news-front.info/wp-content/uploads/2015/01/Ukraine4.jpg
 • @szuwarek14 12:08:59
  mapa wczorajsza
  http://www.youtube.com/watch?v=v6q-df_AzDc
 • @szuwarek14 12:08:59
  przywódca "Opłota" Żilin o tym że jego "Opłot" był jedyną siłą która swego czasu odpowiedziała banderowcom siłą.
  Z komentarza- dlaczego walczyli tylko w DNR a nie pomogli ŁNR?
  http://news-front.info/2015/01/10/evgenij-zhilin-v-svoe-vremya-oplot-okazalsya-edinstvennoj-organizaciej-otvetivshej-banderovcam-siloj/
  http://www.youtube.com/watch?v=D4oQ2nhO0EQ
 • @szuwarek14 12:17:17
  w wyniku uszkodzenia śluzy opadł poziom wody w zbiorniku "Zugres", tu nie wiem co to za zbiornik ale problem może być poważny
  http://dnr-news.com/uploads/posts/2015-01/thumbs/1420888298_2hxwocoiqoi.jpg
  http://dnr-news.com/uploads/posts/2015-01/thumbs/1420888227_i-gchf_5nw8.jpg
 • @szuwarek14 12:25:44
  link:http://dnr-news.com/foto/11759-v-rezultate-proryva-shlyuza-plotiny-v-zugrese-rezko-upal-uroven-vody-v-vodohranilische.html
 • @szuwarek14 12:27:17
  niemiecki dziennikarz Allgemeine Zeitung doprowadził Jaceniuka do histerii, Jaceniuk to idiota czy szaleniec ? po wygłupie z "rosyjską inwazją na Niemcy w II wojnie światowej" teraz dostał lanie od niemieckiego dziennikarza który przerwał jego słowotok na temat rosyjskiej agresji i konieczności pomocy Ukrainie w walce z Rosją zapytaniem o mordowanie ludności cywilnej w Donbasie co wykazał raport HRW: " Brak dowodów, brak dowodów" darł się Jaceniuk
  - wytknięto mu również że nowa władza jakoś nie pokazała dowodów na to że Janukowicz rzekomo zrujnował Ukrainę
  http://dnr-news.com/stati/11715-nemeckiy-zhurnalist-dovel-yacenyuka-do-isteriki.html
  http://dnr-news.com/uploads/posts/2015-01/1420824661_yatsenyuk-germany-img.jpg
 • @szuwarek14 12:27:17
  "Sława Ukr..."
  http://cs621528.vk.me/v621528198/a83c/iIwdEx0bc38.jpg
 • @szuwarek14 12:37:25
  "W czasie II wojny światowej Rosja napadła na Ukrainę i Niemcy"
  - Sienia ty się zastanów, ten tekst Kliczko pisał"

  http://a.disquscdn.com/uploads/mediaembed/images/1611/7992/original.jpg
 • @szuwarek14 12:42:00
  "Gorbaczow przepowiedział wojnę jądrową.
  Były prezydent Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow w wywiadzie dla niemieckich mediów oświadczył, że rozszerzenie granic NATO w kierunku wschodnim stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy.
  „Wszystkie propozycje strony rosyjskiej odnośnie zjednoczenia siły i pracowania nad nową architekturą bezpieczeństwa, został w arogancji sposób zignorowane przez Zachód”, - powiedział Gorbaczow.
  Odpowiadając na pytanie, czy w Europie może dojść do zakrojonej na szeroką skalę wojny, polityk powiedział: „Nie można nawet o tym myśleć. Taka wojna nieuchronnie przekształci się w nuklearną. Nie przetrwany najbliższych lat, jeśli komuś puszczą nerwy w powstałej sytuacji”.
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/news/2015_01_10/Gorbaczow-przepowiedzial-wojne-jadrowa-7035/
 • @szuwarek14 12:44:49
  Interesująca propozycja :
  " Po przyjacielsku podzielmy tę h..nię między siebie"

  http://a.disquscdn.com/uploads/mediaembed/images/1609/6921/original.jpg
 • interesariusz -> 1abezmetki & wszyscy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Szawnowni dyskutanci,

  to nie jest rosyjsko-języczna witryna, angolska też nie,

  nie mam nic przeciwko cytowaniu rosyjskich oryginałów, dla celów dowodowych,

  ale bez własnego komentarza po polsku, co się z oryginału zrozumiało, zamieszczanie samych oryginałów mija się z celem. Tylko niektórym czytelnikom będzie chciało się przeczytać.
 • @szuwarek14 12:46:27
  Rosja może zażądać od Ukrainy wcześniejszej spłaty kredytu w wys. 3 mld. dolarów
  http://dnr-news.com/dnr/11750-rossiya-mozhet-potrebovat-ot-ukrainy-dosrochnogo-pogasheniya-kredita-v-3-mlrd.html
  http://dnr-news.com/uploads/posts/2015-01/1420879988_edc6892d3f8e94589b92fccafd0a1a5a.jpg
 • @szuwarek14 12:49:02
  w Doniecku będzie sprzątanie śmietnika reklamowego , takich egzemplarzy jak np. ten" Ziemie doniecka wita prezydenta Ukrainy"
  http://dnr-news.com/dnr/11760-v-donecke-cherez-dve-nedeli-srezhut-vse-reklamnye-schity-nahodyaschiesya-v-nenadlezhaschem-vide.html
  http://dnr-news.com/uploads/posts/2015-01/1420890455_prezid_5.jpg
 • @szuwarek14 12:54:29
  Bazę samoobrony "Odessa" w Krasnodonie otoczyły zmilitaryzowane oddziały. Z tego co mówi komendant "Wariag" wynika ze są naciski aby się poddali centralnemu dowodzeniu ŁNR. Chyba sam nie bardzo rozumie o co chodzi ale uciął spekulacje że to jakaś wroga robota Płotnickiego"
  ---
  - teraz jest tzw. 2 faza rewolucji, nasilenie dezinformacji i rozbijania jedności republik, z tego co czytam to usłużne pismaki dwoją się i troją żeby wszystko relatywizować od pomocy humanitarnej po słuszność walki powstańców. Chyba poszły dolary na "niezależną prasę" której zadaniem jest obniżać morale powstańców.
  Różni dowódcy i przywódcy chcą też swoje ugrać. Trzeba to ostrożnie oceniać.
  Co do centralizacji dowodzenia w ŁNR to wskazana o czym pisaliśmy, jest jeszcze kwestia lojalności działających tam w ŁNR oddziałów kozackich. Chyba dlatego wysiłki władz żeby uporządkować dowodzenie i poddać kontroli a przypadek Batmana jako ostatnie ostrzeżenie ??
  Przydałaby się wypowiedź Giviego on w tym tyglu jest najbardziej spontaniczny i chyba jeszcze niezależny politycznie.
  http://dnr-news.com/video/11754-bazu-obron-odessa-v-krasnodone-okruzhili-vooruzhennye-lyudi-i-bronetehnika.html
  https://www.youtube.com/watch?v=n-zarAjs5iI
 • @szuwarek14 12:54:29
  Szef prawego Sektora Jarosz odgraża się że Poroszenkę i Jaceniuka pozbędą się na wiosnę. Na razie nic nie robią bo jest inny wróg do pokonania ale co się odwlecze to nie uciecze.
  Za Janukowiczem stały wojska wewnętrzne a za nimi kto będzie stał ? Poroszenko, Jaceniuk i Turczynow do usunięcia. On solidaryzuje się z obecnym gniewem ludu przeciwko tej władzy.
  http://dnr-news.com/dnr/11718-yarosh-zayavil-chto-poroshenko-i-yacenyuka-snesut-vesnoy.html
  http://dnr-news.com/uploads/posts/2015-01/1420826865_242-300x168.jpg
 • @szuwarek14 13:21:12
  od kacapa z M.
  "

  Jak powiedziali w Rydze, ze zaognianie relacji z Rosja grozi stolicy Lotwy utrata 28 tys miejsc pracy. 20 tys pracuje na tranzycie z i do Rosji w ryzskim porcie, jeszcze 8 tys na koleji, obslugujac tranzyt. Plus utrta miejsc w innych miastach, w tym w Lijepaje, juz teraz zamykanie firm sporzywczych, co nie moga ekportowac... I choc sytuacja nie tak czezka jak na Litwie, gdzie naibardziej odczuwaja skutki swojej rusofobii i podtrzymywanie ukrainskich faszystow, jednak to ogromny kawal ludzi bez pracy. za tym ciagna sie i problemy u firm posrednio zarabijacych na tranzycie, obslugujacych kolej, transportowcow itd.

  W tej chwili Lotwa odczuwa spadek tranzytu z Rosji, przedewszystkim wegla, produkcji naftowej (paliwa i innych substancji chemicznych, przerabianych na rosyjskich rafineriach), drewna, nawozow i innych. A wlasnie inwestowali w Riga Coal Terminal ogromne pieniedzy dla Lotwy - 150 mln euro. Przy tym, ze polowa srodkow sa z EU.

  Firmy rosyjskie w tej chwili przekierowuja szlaki eksportowe przez napiecia polityczne w porty rosyjskie. Robia to jak dobrowolnie (nowy weglowy port w Ust-Luga proponuje w tej chwili leprze warunki, a kolej robi znizke na dostawe do niego), albo nie bardzo (firmy naftowe, ktore czesto maja wygodniej przez Ryge lub Liepaje, ale musza sie podporzadkowac i wysylac do portu naftowego w tej ze Ust-Lugie).

  Tez spada tranzyt do Rosji przez Ryge, jak i Tallin (gdzie odczuwaja przedewszystkim spadek przeladunku rosyjskich metali i wegla (ktore tez uczekaja przez polityke) jak i tranzytu towarowego, a taki nowy port wybudowali, na polowe za rosyjskie pieniedzy... Nawet prezydent Estonii wczoraj wstawil sie za swoimi i pogrozil Rosji ze budujac porty na Baltyku... niszczy kulture i narodowosci finno-ugorskie), czyli spada tranzyt, ktory zabieraja porty w S.Petersburgu i okolicach, jak i finowie, ktore zrobili wlasnie znizki dla rosyjskich tranportowcow, zeby nie traczic rosyjski tranzyt. "
 • @szuwarek14 13:24:39
  cd.
  https://pbs.twimg.com/media/B67lXPUCUAAv8vI.jpg

  https://pbs.twimg.com/media/B67lXPTCMAA7E3B.jpg
 • @szuwarek14 13:26:12
  https://pbs.twimg.com/media/B67lU3BCAAALK74.jpg

  https://pbs.twimg.com/media/B67lU3NCEAEwuFq.jpg
 • @szuwarek14 13:26:12
  cd. zdjęcia z Doniecka
  https://pbs.twimg.com/media/B66VFZ9CUAAiihX.jpg:small

  https://pbs.twimg.com/media/B66VFzICMAISZo4.jpg:small

  https://pbs.twimg.com/media/B66VFfuCMAA69aU.jpg:small
 • @szuwarek14 13:28:30
  cd. Donieck
  https://pbs.twimg.com/media/B67mAlhCMAAXM66.jpg:small

  https://pbs.twimg.com/media/B67mAqYCIAARts6.jpg:small
 • @szuwarek14 13:29:45
  cd. od kacapa z M.
  "Bylo mi jakos nieswojsko od tego, ze prowadzaca wywiad z ukrainskim idiota, nic nie powiedziala na jego bzdury. Ale poprawili mi humor niemeccy dzienikarze. Spigel zareagowal satyrystycznie i fajnie.
  A tez mi sie chce zobaczyc, czy polskie mendy z rezymowych mediow propagandowych napisza o liscie czeskiego prezydenta, gdzie odpowiada na list do niego broniacy bandere? Wspomnial tam o slowach bandery do ukraincow - "zabij kazdego polaka od 16 do 60 lat". Trudno jego nazwac rosyjska propaganda, jak to lubia polskie rezymowe tuby propagandowe robic. "
 • @szuwarek14 13:30:38
  "ukrop komórek mózgowych"
  http://cs624219.vk.me/v624219548/158ff/sOn1lI3EF2w.jpg
 • @szuwarek14 13:32:52
  http://cs7004.vk.me/c623128/v623128598/15811/J4bNwyNDkvY.jpg
 • @szuwarek14 13:33:46
  " Niemcy przywitali Jaceniuka flagami Noworosji"
  http://dnr-news.com/video/11730-nemcy-vstretili-yacenyuka-s-flagami-novorossii.html
  http://www.youtube.com/watch?v=SFfTnYAPHHA
 • @szuwarek14 13:33:46
  wiadomości z frontu [ z wczorajszych wydarzeń]
  http://dnr-news.com/svodki/11739-svodka-voennyh-sobytiy-v-novorossii-za-09012015.html
  http://dnr-news.com/uploads/posts/2015-01/thumbs/1420873959_22606fbcb2bafb5aad2413a27712ba77.jpg

  http://dnr-news.com/uploads/posts/2015-01/thumbs/1420873944_0842a0f4ff36caa5ac11da47cafee2a9.jpg

  http://dnr-news.com/uploads/posts/2015-01/thumbs/1420874024_8387c4ae892313a45e34d353409b8883.jpg
 • @szuwarek14 13:38:36
  "Rosja może zażądać od Kijowa wcześniejszej spłaty długu.
  Warunki, na podstawie których Rosja udzieliła Ukrainie kredytu, zostały naruszone. Moskwa może zażądać od Kijowa wcześniejszej spłaty 3 miliardów dolarów długu – powiedziało źródło w rosyjskim rządzie.
  Decyzję o zainwestowaniu na Ukrainie do 15 miliardów euroobligacji Rosja podjęta w 2013 roku. Wkrótce wykupiono pierwszą transzę w wysokości 3 miliardów dolarów z dwuletnim terminem spłaty. Pozostałe 12 miliardów Ukraina nie otrzymała. Rosja odmówiła wydzielenia tych środków po zmianie władzy na Ukrainie."
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/news/2015_01_10/Rosja-moze-zazadac-od-Kijowa-wczesniejszej-splaty-dlugu-9895/
 • @szuwarek14 13:41:21
  z cyklu "sobota dzień kota "
  http://s23.postimg.org/bi3nx78vv/0d538f7a44aae95771e379aec577c604.jpg
 • @szuwarek14 13:43:54
  http://s18.postimg.org/mx93p98l5/6166b53f_50e9_4779_9d84_7557729b0513.jpg
 • @szuwarek14 13:46:08
  " Nie grozimy ale informujemy. Przejdziemy pół świata jeśli będzie trzeba"
  http://vk.com/anti_usa_news
  nie trącajcie ciągle Rosji
  http://cs7004.vk.me/c540104/v540104041/18e5c/zo5EStaW6lU.jpg
  http://www.youtube.com/watch?v=oPo_OATp_OM
 • @szuwarek14 13:50:31
  porozumienie euroazjatyckie
  http://rus-ivolga.ru/52-putinskiy-proekt-kak-partner-evrosoyuza-die-zeit-germaniya.html
  http://rus-ivolga.ru/uploads/posts/2015-01/1420875229_71616.jpg
 • @szuwarek14 13:52:42
  "Armia ŁNR [ narodowa milicja] jest w stanie pełnej gotowości bojowej"
  http://news-front.info/2015/01/10/molniya-armiya-lnr-narodnaya-miliciya-privedeny-v-polnuyu-boevuyu-gotovnost/
 • @szuwarek14 13:52:42
  pozycje Ukrów z drona Noworosji dzięki uprzejmości komendanta "Opłota"[ Gorłowka]
  http://news-front.info/2015/01/10/eksklyuziv-semka-bespilotnika-pozicij-ukrov-dlya-unichtozheniya-iz-gradov-gorlovka/
  http://www.youtube.com/watch?v=l1A2mEbjHe0
  http://news-front.info/wp-content/uploads/2015/01/bwqKmJ76bsw-300x167.jpg
  http://news-front.info/wp-content/uploads/2015/01/sRLzelUvgEw-300x167.jpg
  http://news-front.info/wp-content/uploads/2015/01/EWnV2JN_cWM-300x167.jpg
 • @szuwarek14 14:01:15
  http://cs7004.vk.me/c540102/v540102309/1fa5b/8RUH4SiZkCg.jpg
 • @szuwarek14 11:29:23
  "Je sui Charli" - wydukal z Laski Bozej poczety Donald Tusk.
  A ja nie jestem Charli!
  Ja jestem Odessa!
  Odessa!!!
  Panie Tusk!
  Mowi to Panu cos?
 • @szuwarek14 11:48:19
  Oczywiście jest niepokojącym objaw zabiicie Aleksandra Biednowa „Batmana”. Lecz nie wyciągnąłbym wniosków, że tu chodzi o dywersję ze strony władz ŁRL. Faktem jest że Biednow nie podporządkował się tej władzy, co by to zawsze nie było. Jego milczenie przed tą akcją jest poszlaką, że podejrzewałby tą władzę o działania na rzecz Ukrów/USA. Każdemu musi być jasne, że na wojnie za to grozi śmierć. Poza tym sądzę, że Rosja tam nadaje kierunek: jest zupełnie jasne, że stoimy w przededniu III WS, nawet jeśli się zacznie za pół roku, więc interpretowałbym to, jako "ścieśnienie szeregów"
 • @daanekbb 15:46:53
  to jest komentarz redakcji z którym ja się też nie zgadzam, zresztą to jest tak po łebkach przeleciane że trudno komentować
 • @szuwarek14 17:15:55
  40 ton pomocy z Sewastopola
  http://vk.com/anti_usa_news
  http://cs7004.vk.me/c624123/v624123556/13c7d/O-dFYEdfoOQ.jpg
 • @szuwarek14 17:20:54
  chiński zimny militaryzm
  http://cs7004.vk.me/c7005/v7005815/1cfba/G2BaYsJSWfI.jpg

  http://cs7004.vk.me/c7005/v7005815/1cfb3/ZusRSCYGUMU.jpg

  http://cs7004.vk.me/c7005/v7005815/1cfc8/jzfW3IKrfIU.jpg
 • @szuwarek14 17:22:55
  "Noworosja – Płotnicki ” zrobił porządek ” z Kozakami.
  W Ługańskiej Republice Ludowej przez cały dzień trwają ostre walki pomiędzy Kozakami atamana Driomowa a bojówkarzami „szefa” Ługańskiej Republiki Ludowej, Płotnickiego. W wyniku starć, na chwilę obecną, wiadomo jest o 23 poległych.

  „Starcia zbrojne miały miejsce w rejonie Stachanowa i Krasnego Łucza, W rezultacie zbrojnych potyczek pomiędzy bojówkarzami „Ługańskiej Republiki Ludowej” a miejscowymi Kozakami, zginęło 23 ludzi” – poinformował podczas briefingu zastępca szefa Centrum Informacyjno-Analitycznego SNBO, Władimir Poliewoj.
  Wcześniej donoszono, że ludzie Płotnickiego ruszyli na miasta pozostające pod kontrolą Kozaków i brygady „Prizrak” Alieksieja Mozgowego. Przypomnijmy, że przywódca Kozaków, Pawieł Driomow, zagroził Płotnickiemu upublicznieniem materiałów z pewnego pen-drive’a w przypadku zamordowania chociażby jednego z jego ludzi. Informowano także, że terroryści Płotnickiego zamordowali dowódcę GBR „Batman”, Alieksandra Biednowa."
  Za: http://www.anna-news.info/node/27306
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/noworosja-plotnicki-zrobil-porzadek-z-kozakami-2015-01
 • @szuwarek14 17:24:59
  "Setki tysięcy ludzi wyszło na ulice Francji.
  Ponad 200 000 ludzi wyszło w sobotę na ulice francuskich miast, aby uczcić pamięć osób zabitych przez terrorystów w ciągu ostatnich trzech dni i wypowiedzieć się w obronie wolności i demokracji.
  Francuzi zjednoczyli się pod hasłami „Je suis Charlie” i „Nous sommes Charlie” („Ja Charlie” i „My Charlie”), aby zademonstrować, że terrorystom nie uda się ich zastraszyć.
  Seria ataków terrorystycznych rozpoczęła się we Francji w środę rano od strzelaniny w redakcji Charlie Hebdo. W ciągu trzech dni zginęło 17 osób. W piątek zlikwidowano 3 terrorystów."
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/news/2015_01_10/Setki-tysiecy-ludzi-wyszlo-na-ulice-Francji-1743/
  ---
  - jak łatwo z ludzi idiotów zrobić
 • @szuwarek14 17:45:20
  "Izrael: Pasożytowanie na Charlie Hebdo
  9 stycznia premier Beniamin Netaniahu wezwał Francję i inne kraje do „wielkiej ofensywy” przeciwko radykalnemu islamizmowi. Jak przekonywał, Francja, Izrael oraz „kraje cywilizowane” stoją w obliczu tego samego zagrożenia. Netanjahu mówił o tym, przyjmując francuskiego ambasadora Patricka Maisonnave'a.
  „Ci terroryści zabijają dziennikarzy w Paryżu, ścinają głowy pracownikom organizacji humanitarnych w Syrii, więżą uczennice w Nigerii, wysadzają kościoły w Iraku, masakrują turystów na Bali, wystrzeliwują rakiety ze Strefy Gazy na cywilów i mają ambicje, by w Iranie wyprodukować broń nuklearną.” – mówił Netaniahu. „Bez względu na różne nazwy” tych grup, jak Państwo Islamskie, Al-Kaida, Hamas czy Hezbollah – „wszystkie one są motywowane tą samą nienawiścią i fanatyzmem łaknącym krwi.” – dodał premier Izraela. „To globalna walka” – ciągnął i dorzucił, że wymaga ona „szerokiej ofensywy przeciwko siłom radykalnego islamu na całym świecie”. „Wolność musi zwyciężyć, ale aby tak się stało, musimy stawić razem czoło i razem walczyć.” – zakończył patetycznie.
  Francuski ambasador odpowiedział, że „Izrael i naród żydowski wycierpiały być może najwięcej z powodu terroryzmu”. Spotkanie odbyło się w czasie, gdy we Francji trwała jeszcze obława na sprawców ataku na redakcję antyreligijnego brukowca „Charlie Hebdo”.

  Źródło: Polska Agencja Prasowa

  Komentarz Redakcji: Korzystając z medialnej histerii, jaką od kilku dni ogarnięty jest Zachód, Tel Awiw kuje żelazo, póki gorące i próbuje sprzedać mu bajkę, że ten sam kierunek reprezentują: wykonawcy ataku na antychrześcijański szmatławiec z Francji; Państwo Islamskie odpowiedzialne za ludobójstwo na bliskowschodnich chrześcijanach i współpracujące z Izraelem; Front al-Nusra związany z al-Kaidą i również współpracujący z Izraelem; Iran, który w przeciwieństwie do Izraela nie ma jeszcze broni nuklearnej i nie napada na inne kraje; Hezbollah i Hamas, które bronią autochtonów, w tym arabskich chrześcijan, przed kolejnymi agresjami Izraela i wchodzą z chrześcijanami w sojusze polityczne… Dziwne, że premier Netaniahu nie zaliczył do obozu „radykalnego islamu” jeszcze syryjskiego rządu, który też ma z Tel Awiwem na pieńku. Cel tego cynicznego zabiegu jest dość oczywisty: przekonać Zachód, by nadal popierał eksterminację Palestyńczyków, napastnicze wojny, sponsorowanie terroryzmu i całe awanturnictwo, które stanowi znak firmowy Izraela od początku jego istnienia aż do teraz. (A.D.) "
  http://xportal.pl/?p=18559
 • @szuwarek14 17:47:50
  "Między młotem neokolonializmu a kowadłem multi–kulti
  Po zamachu na Charlie Hebdo nadzwyczaj wiele komentarzy koncentruje się na islamie jako religii, choć oznacza to całkowite rozmycie problemu, który ma charakter polityczny i ekonomiczny a nie religijny. Z pewnością konsekwencje tych wydarzeń będą miały duże przełożenie polityczne. By jednak zrozumieć na czym polega istota tego problemu, trzeba rozumieć na czym dokładnie polega kwestia islamska na Zachodzie. Często przedstawia się ją w ten sposób, że oto Europa wymyśliła sobie relatywizm kulturowy i multi-kulti, które otwarły muzułmanom drzwi do Europy. Przez lekkomyślność polityków islam stał się problemem społecznym Europy, którą sukcesywnie podbija demograficznie.
  W istocie problem ma zupełnie inny charakter: duże grupy muzułmańskie w Europie nie wynikały generalnie z jakiejś łaskawości, lecz są dziedzictwem postimperialnym. Europejscy kolonizatorzy eksploatowali kraje muzułmańskie, czego typowym objawem są fale emigrantów, którzy lądują głównie w metropolii kolonizatora. Fundamentalizm wśród tych imigrantów nie jest swobodnym wykwitem, lecz projektem politycznym, obliczonym na to, by pozbyć się zależności neokolonialnych i odzyskać suwerenność gospodarczą.
  Dlatego kwestia islamska to problem obustronny o charakterze ekonomicznym. Nie chodzi w niej o to, by uderzyć obostrzeniami w europejskich muzułmanów, lecz o to, by wyplątać się z neokolonialnego klinczu bez wojny.
  Jest smutną ironią losu, kiedy nawet w Polsce, gdzie problem z islamem nie istnieje i nie zaistnieje, jeśli sami go nie stworzymy (eskalacja zaangażowania wojennego), tak częste są głosy w duchu postimperialnym, domagające się radykalnego rozwiązania kwestii islamskiej, zapominając, że to Zachód więcej zagarnął z tamtych krajów aniżeli ich mieszkańcy z bogatych krajów zachodnich.
  Naturalnie, zrozumiałe i uzasadnione są obawy o własną kulturę, bo wielokulturowość stwarza problemy. Ale to nie nasz problem, lecz właśnie krajów bogatych i postimperialnych dla których problem z nieasymilującymi się muzułmanami jest owocem ich polityki i historii. Budowali własne bogactwo kosztem innych krajów — to dziedzictwo lubi powracać. Paradoksem jest, kiedy Polacy, których los jest o wiele bardziej podobny do losu innych krajów kolonizowanych i wyzyskiwanych, zaczynają się utożsamiać z krajami kolonizującymi i wyzyskującymi. Takie kraje jak Polska mają prawo do zachowania integralności swojej kultury, ale z drugiej strony ludzie z krajów kolonizowanych mają prawo oczekiwać udziału w dobrach krajów postimperialnych..."
  http://wolnemedia.net/historia/miedzy-mlotem-neokolonializmu-a-kowadlem-multikulti/
 • @szuwarek14 17:47:50
  USA zderzenie 200 pojazdów
  http://www.youtube.com/watch?v=KLRT-Q338ic
 • @szuwarek14 17:55:52
  "Kto sfinansował zamach na „Charlie Hebdo”?
  Wielu Francuzów reaguje na zamach na „Charlie Hebdo” potępiając islamizm oraz demonstrując na ulicach. Thierry Meyssan twierdzi, że ta interpretacja dżihadu jest nieprawidłowa. Mimo że również dla niego byłoby lepiej, gdyby potępił ten zamach jako prostą operację al-Kaidy lub Daeshu, jednak zdecydował się zaprezentować inną, dużo bardziej niebezpieczną hipotezę.
  7 stycznia do pomieszczeń Charlie Hebdo w Paryżu wtargnął oddział i zamordował 12 osób. Cztery inne ofiary walczą o życie.
  Na poniższym nagraniu słychać, jak napastnicy krzyczą „Allah Akbar!”, a potem, że „pomścili Mohameta”. Świadek wydarzenia, designer Coco, relacjonuje, że oni powoływali się na Al-Kaidę. Nie potrzeba już więc niczego więcej, aby Francuzi uznali ten zamach za islamistyczny.
  Założenie to nie jest jednak logiczne.
  CEL ZADANIA TEGO ODDZIAŁU NIE MA ŻADNEGO POŁĄCZENIA Z IDEOLOGIĄ DŻIHADU
  W rzeczywistości członkowie lub sympatycy Bractwa Muzułmańskiego, al-Kaidy lub Daeshu nie zadowoliliby się tylko zamordowaniem ateistycznych rysowników, lecz najpierw zniszczyliby na ich oczach archiwum gazety, tak jak to zawsze robili we wszystkich swoich operacjach w Maghrebie i Lewancie. Pierwszym i najważniejszym obowiązkiem dżihadystów jest zniszczenie obiektów obrażających według nich ich boga, zanim ukarzą „wroga Allaha”.
  Również nie wycofaliby się natychmiast, nie uciekliby przed policją, nie wykonując swojego zadania do końca. Woleliby raczej zginąć na miejscu.
  Poza tym nagrania i niektóre wypowiedzi świadków wskazują na to, że zamachowcy byli profesjonalistami. Umieli się bardzo dobrze posługiwać bronią i oddawali strzały do właściwego celu. Nie byli ubrani jak dżihadyści, tylko jak wojskowi komandosi.
  Sposób w jaki zamordowali zranionego policjanta leżącego na ziemi, który nie stanowił dla nich żadnego niebezpieczeństwa, potwierdza, że ich misja nie miała na celu pomszczenia „Mohameta“ za ciężki humor „Charlie Hebdo”.
  TA AKCJA MA STANOWIĆ POCZĄTEK WOJNY DOMOWEJ
  Fakt, że zamachowcy dobrze mówili po francusku i prawdopodobnie byli Francuzami nie świadczy o tym, że zamach ten jest tylko francuzkim problemem. Wręcz przeciwnie: Fakt, że byli profesjonalistami wymaga zastanowienia się nad ich potencjalnymi sponsorami. Nic nie wskazuje na to, że ci ostatni są Francuzami.
  Normalnym, lecz intelektualnie mylącym refleksem jest założenie, że zna się swoich zamachowców w momencie zamachu. Ten sposób myślenia jest logiczny, gdy mowa o normalnych przestępstwach, jednak niepoprawny, gdy mowa o międzynarodowej polityce.
  Sponsorzy zamachu wiedzieli, że spowodują przepaść między muzułmańskimi a nie-muzułmańskimi Francuzami. Charlie Hebdo wyspecjalizował się w antymuzułmańskich prowokacjach i duża część Muzułmanów we Francji była pośrednio lub bezpośrednio jego ofiarami. Francuscy Muzułmanie z pewnością potępią ten zamach, jednak będzie im trudno poświęcić tyle samo żałoby ofiarom tego zamachu, co czytelnicy tej gazety. Ten stan rzeczy będzie postrzegany przez niektórych jako solidaryzowanie się z mordercami.
  Zamiast uznawania tego morderczego zamachu jako islamistyczną zemstę na czasopiśmie, które publikowało karykatury Mohameda i antymuzułmańskie nagłówki, logiczniejsze byłoby postrzeganie tego zamachu jako pierwszego epizodu na drodze do wojny domowej.
  STRATEGIA „CLASH OF CIVILIZATIONS” ZOSTAŁA OPRACOWANA W TEL AWIWIE I WASZYNGTONIE
  Ideologia i strategia Braci Muzułmańskich, al-Kaidy i Daeshu nie popiera wywołania wojny domowej na Zachodzie, lecz wręcz przeciwnie: w Oriencie, aby oba światy od siebie dokładnie oddzielić. Said Qutb lub jakiś jego następca jeszcze nigdy nie nawoływał do konfrontacji między muzułmanami a nie-muzułmanami.
  Strategia „Clash of Civilizations“ została opracowana przez Bernarda Lewisa dla US National Security Council, a następnie rozpowszechniona przez Samuela Huntingtona; do tego nie jako strategia podbijania, tylko jako przewidywalna sytuacja [1]. Strategia ta ma na celu przekonanie państw NATO, że walka jest nieunikniona i należy zapobiegawczo przyjąć plan „wojny z terrorem”.
  W Kairze, Riyadze i Kabulu nie popiera się „wojny między kulturami”, tylko w Waszyngtonie i Tel Awiwie.
  Sponsorzy zamachu na „Charlie Hebdo” nie osiągnęli celów dżihadystów lub Talibanu, tylko neokonserwatystów i liberalnych sokołów.
  NIE ZAPOMINAJMY O HISTORYCZNYCH PRECEDENSACH
  Nie powinniśmy zapominać, że w ostatnich latach byliśmy świadkami, jak wywiad amerykański i NATO:
  – testowały narkotyki na cywilnej ludności we Francji z katastrofalnymi skutkami [2],
  – wspierały OAS w celach próby zamordowania prezydenta Charlesa De Gaullea [3],
  – przeprowadziły zamachy na cywilów pod fałszywą flagą w wielu państwach NATO [4].
  Nie powinniśmy zapominać, że sztab generalny USA, od momentu rozpadu Jugosławii, stosował strategię „walki psów” w wielu państwach. Strategia ta polega na zabijaniu członków jakieś większości społeczeństwa, a następnie członków jakieś mniejszości, przypisywaniu odpowiedzialności odpowiednio tej innej grupie, aż wszyscy byli całkowicie przekonani o śmiertelnym niebezpieczeństwie w jakim żyją. W ten sposób Waszyngton rozpętał dwie wojny domowe: w Jugosławii i niedawno na Ukrainie [5].
  Francuzi nie powinni zapominać o tym, że to nie oni zainicjowali walkę przeciwko dżihadystom powracającym z Syrii i Iraku. Do dzisiaj żaden z nich nie przeprowadził nawet małego zamachu we Francji; Mehdi Nemmouche nie był samotnym terrorystą, tylko agentem w Brukseli, który miał wyłączyć dwóch agentów Mossadu. 67. To Waszyngton zwołał 6 lutego 2014 roku ministrów do spraw wewnętrznych Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Francji (pan Valls był tylko reprezentowany), Włoch, Polski i Wielkiej Brytanii, aby zrobić z powracających europejskich dżihadystów sprawę narodowego bezpieczeństwa [6] [7]. Dopiero po tym spotkaniu francuska prasa zajęła się tym tematem, a władze zaczęły być aktywne.
  Nie wiemy, kto sfinansował tę profesjonalną operację wymierzoną w „Charlie Hebdo”, ale nie dajmy się prowokować. Powinniśmy sprawdzić wszystkie hipotezy i rozpoznać, że najprawdopodobniej ktoś chce nas ze sobą skłócić, a sponsorzy najprawdopodobniej siedzą gdzieś w Waszyngtonie."
  http://wolnemedia.net/polityka/kto-sfinansowal-zamach-na-charlie-hebdo/
 • @szuwarek14 18:02:41
  junta będzie obowiązkowo ....
  http://cs7004.vk.me/c625325/v625325138/17586/deaf7MKAklQ.jpg
 • @szuwarek14 18:07:01
  Szarij - Ukrainiec wydumał że jest "Charlie"
  ---
  - Tusek też, takie przyszły rozkazy z Waszyngtonu na ten tydzień
  http://www.youtube.com/watch?v=DNLRFlYqv7Y
 • @szuwarek14 18:07:01
  "Szefowie MSZ-ów Łotwy i Rosji przeprowadzą rozmowy w Moskwie.
  Perspektywy rozwoju stosunków między Unią Europejską a Rosją omówią w poniedziałek w Moskwie ministrowie spraw zagranicznych Łotwy i Rosji Edgars Rinkēvičs i Siergiej Ławrow – poinformował rosyjski resort polityki zagranicznej.
  „Głównym celem jest omówienie porządku dnia UE-Rosja w ramach przewodnictwa Łotwy w Radzie Europejskiej w pierwszej połowie 2015 roku, a także aktualnych problemów w stosunkach dwustronnych między krajami”, - podało MSZ Rosji."
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/news/2015_01_10/Szefowie-MSZ-ow-Lotwy-i-Rosji-przeprowadza-rozmowy-w-Moskwie-3053/
 • @szuwarek14 18:13:55
  próba przełamania obrony ŁNR od strony Stanicy Ługańskiej
  http://novorossia.su/ru/node/12291
  http://cs7004.vk.me/c621425/v621425176/961a/RKIIYPu9NG4.jpg
 • @szuwarek14 18:16:43
  w DNR pomocy potrzebuje ok. 200 tys mieszkańców
  http://novorossia.su/ru/node/12314
  http://cs7004.vk.me/c621426/v621426176/a9b7/elHoJ_oSOzA.jpg
 • @szuwarek14 18:18:18
  korupcją na Ukrainie zajmie się cudzoziemiec R. Czubarow
  http://novorossia.su/ru/node/12312
 • @szuwarek14 18:18:18
  W DNR twierdzą ze Ukraina próbuje zablokować komunikację Noworosji z Ukrainą oraz miedzy republikami. Ukraina cały czas przeszkadza i utrudnia pokojowe porozumienie coraz to nowymi pomysłami. Prawdopodobnie będą tylko 4 punkty graniczne w kierunku DNR i 3 do ŁNR reszta zablokowana. Oprócz tego utrudniania ruchu i transportu w kierunku republik są jeszcze trudności w otrzymywaniu przez obywateli świadczeń emerytalnych i społecznych.
  http://novorossia.su/ru/node/12308
  http://novorossia.su/sites/default/files/denis_pushilin_600_10_3.jpg
 • @szuwarek14 18:32:51
  W oddziale poczty w Nikopolu wybuchła paczka nadana chyba w Iwanofrankowsku. Władze Ukrainy szybko oświadczyły żeby tego typu incydenty kwalifikować jako akt terrorystyczny. Fakt, że śmierdzi ukraińską prowokacją.
  http://novorossia.su/ru/node/12310
  http://cs621426.vk.me/v621426176/a974/fcasodPTILs.jpg
 • @szuwarek14 18:38:53
  Do Odessy dotarł statek z pomocą niemilitarną - ubrania, wyposażenie "zimowe" itp dla wojsk Ukrainy.
  http://vk.com/novorossia_su?w=wall-39008864_18096
  http://novorossia.su/sites/default/files/port.jpg
 • @szuwarek14 18:41:21
  Łysenko oznajmił ze wczoraj zabitych zostało 2 żołnierzy [ nacgwardii] i rannych zostało 20 Ukrów
  http://novorossia.su/ru/node/12301
 • @szuwarek14 18:41:21
  Ukraina zaciąga nowe kredyty żeby spłacić stare kredyty
  http://novorossia.su/ru/node/12282
  http://novorossia.su/sites/default/files/ruina_4.jpg
 • @szuwarek14 18:46:52
  20.01 rozpocznie się 4-ta mobilizacja na Ukrainie, nie obejmie: niezdolnych z powodów zdrowotnych, studentów, doktorantów, duchowieństwa, a także rodziców, trzech lub więcej małoletnich dzieci.
  http://public.od.ua/news/2015/01/09/kogo-ne-kosnetsya-mobilizatsiya/
  http://public.od.ua/wp-content/uploads/news/2014/04-16-32983/Army_of_Ukrain-550x356.jpg
 • @szuwarek14 18:46:52
  bulwar nadmorski w Odessie
  http://cs7004.vk.me/c7007/v7007531/1398e/LgRuKmi4Rno.jpg

  http://cs7004.vk.me/c7007/v7007531/139ac/FYDyZb9snsI.jpg

  http://cs7004.vk.me/c7007/v7007531/139b6/kzfhnKNadzk.jpg
 • @szuwarek14 18:49:30
  "Poszły chochły ?"
  http://cs619520.vk.me/v619520686/1f918/orIRHQr3Yeg.jpg
 • @szuwarek14 18:53:19
  "Ewakuacja Polaków z Donbasu.
  Polska w sobotę 10 stycznia rozpoczęła ewakuację Polaków z terytorium Donbasu – poinformowały ukraińskie media.
  Nie podano szczegółów operacji ze względów bezpieczeństwa.
  Według ukraińskich dziennikarzy, w grudniu 2014 roku mieszkający na wschodzie Ukrainy Polacy zwrócili się do polskiego rządu z wnioskiem o repatriację w związku z trudną sytuacją w regionie."
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/news/2015_01_10/Ewakuacja-Polakow-z-Donbasu-0551/
  ---
  - Polaków ?
 • @szuwarek14 18:56:38
  " Nie ma głupszego widoku niż heilujący żyd"

  http://cs622925.vk.me/v622925830/12166/wUPoKGc2Dq8.jpg
 • @szuwarek14 18:56:38
  "współczesny bałwan"
  http://cs7004.vk.me/c540107/v540107208/15d10/XfWkp2p8dww.jpg
 • @szuwarek14 19:00:06
  http://cs622225.vk.me/v622225180/15de9/qkAzH65QU7E.jpg
 • @szuwarek14 19:00:06
  http://cs625321.vk.me/v625321013/12007/ir6_u14GO8s.jpg
 • @szuwarek14 19:03:19
  Donieck "Pokój"
  http://cs618325.vk.me/v618325754/1cd24/V5yAWJTfluU.jpg
 • @szuwarek14 19:04:37
  strzały na lotnisku w Doniecku kamera live
  http://www.youtube.com/watch?v=hx_CUXrw7K8
 • @szuwarek14 19:06:24
  rejon Pietrowski w Doniecku, ostrzelany z Gradów

  http://www.youtube.com/watch?v=56esfGF8KhM
 • @szuwarek14 19:06:24
  po walkach w rejonie Kujbyszewskim
  http://cs621628.vk.me/v621628440/9233/hCowMNtVn5o.jpg

  http://cs621628.vk.me/v621628358/8b67/YrWkxuUXjkc.jpg

  http://cs621628.vk.me/v621628679/8863/oCDz31QCHZg.jpg
 • @szuwarek14 19:08:58
  "Okazuje się że Kliczko nie jest największym debilem w kraju"
  http://cs623820.vk.me/v623820480/160ea/wYyr8wGMpb8.jpg
 • @szuwarek14 19:13:44
  takie tam
  http://cs621529.vk.me/v621529474/8de6/V1kNitb5hjE.jpg
 • @szuwarek14 19:18:54
  i takie tam
  http://cs621530.vk.me/v621530517/862f/jeK3Afdrwho.jpg
 • @szuwarek14 19:20:45
  Obecnie Ukraina przypomina faszystowską Rzeszę
  http://www.youtube.com/watch?v=ZPAHsJQ_pR8
 • @szuwarek14 19:23:54
  http://cs621226.vk.me/v621226271/8a90/_jiPtHtegWY.jpg
 • @szuwarek14 19:30:06
  "Warszawa 2015-10-01, 12.00 protest przeciwko GMO.
  Warszawa 10 stycznia 2015, protest przeciwko wprowadzaniu GMO w Polsce, manifestacja pod Palacem Prezydenta RP.Protestował też Sławomir Zakrzewski z Ruchu Suwerenność Narodu Polskiego.
  Warszawa 10 stycznia 2015, protest przeciwko wprowadzaniu GMO w Polsce, manifestacja pod Palacem Prezydenta RP. godz. 12.00.
  Rożne organizacje protestowały przeciwko wprowadzeniuy upraw GMO na terenie RP.
  Protestował Sławomir Zakrzewski z Ruchu Suwerenność Narodu Polskiego, przemówienie,
  było wiele przemówień, padał deszcz, było około 150 osób, wypowiedzi Sławomira Zakrzewskiego. "
  http://lawina.neon24.pl/post/117596,warszawa-2015-10-01-12-00-protest-przeciwko-gmo
  ---
  -trochę późno, GMO w Polsce truje od 1991 roku a usankcjonowane jest od 2001 roku
 • @szuwarek14 19:55:59
  "Wstrząsająca prawda o GMO.
  Nigdy w przyrodzie takie organizmy nie powstają w sposób naturalny, np. ziemniaki z genami meduzy czy ryby z genami człowieka. Nie będziemy mieli wyboru, ani rolnicy, ani pszczelarze, ani konsumenci, jeśli dopuścimy do upraw GMO, bowiem z czasem nastąpi zanieczyszczenie upraw tradycyjnych przez GMO. Jest to proces nieodwracalny! – mówi w rozmowie z PCh24.pl Jadwiga Łopata-Wietrzna,inicjator i wiceprezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC.

  Jaki jest obecnie stan prawny obecności GMO w polskim rolnictwie i na polskich stołach? Informację podawane przez media są wyjątkowo skąpe, a jeśli się pojawiają to w oderwaniu od stanu faktycznego i mają one charakter zbyt ogólnikowy.

  Rząd RP i większość ogólnokrajowych mediów prowadzą akcję dezinformacji społeczeństwa, przekonując, że przeciwnikami GMO w rolnictwie i żywności są tylko ekolodzy i ekorolnicy. To nie jest prawda! W Polsce istnieje duży opór społeczeństwa i lokalnych władz/instytucji. Przeciw GMO opowiedziały się: Izby Rolnicze, Konwent Marszałków, Sejmiki Wojewódzkie czy Komitet Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, będący szeroką reprezentacją środowisk akademickich kraju, a także zdecydowana większość Polaków, niezależnie od zawodu.

  Stanowiska Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Środowiska są diametralnie różne, jeśli chodzi o komercyjne uprawy GMO. O ile Ministerstwo Środowiska uznaje istniejące, nie rejestrowane uprawy roślin GMO w Polsce za legalne, to Minister Rolnictwa w publicznych wypowiedziach stwierdza, że Polska ma zakaz upraw GMO i uprawy takie są nielegalne. Tak różne interpretacje istniejących przepisów są niezrozumiałe i nasuwa się wniosek, że taka manipulacja jest celowa.

  W żadnym kraju członkowskim UE nie łamie się prawa tak, jak w Polsce. Interpretacja obowiązującej ustawy o GMO z 2001 r., w której określa się warunki każdego zamierzonego uwolnienia GMO do środowiska, jest zmanipulowana przez ludzi dążących do genetycznego skażenia Polski. Działania tych osób, które zajmują wysokie stanowiska w rządowych resortach odpowiedzialnych za rolnictwo i środowisko, narażają wszystkich obywateli kraju na utratę zdrowia, mienia i uzależnienie od korporacji.

  Jest to celowe działanie, zmierzające do wprowadzenia na szeroką skalę GMO do środowiska naturalnego w Polsce i stopniową legalizację tego procederu poprzez przyjmowanie aktów prawnych, które na to przyzwalają, np. ustawa o nasiennictwie (schemat takich działań na przykładzie krajów Ameryki Południowej opisany jest w książce Marie Robin „Świat według Monsanto”).

  Nowa propozycja ustawy o nasiennictwie nie tylko pozwala na prowadzenie upraw GMO ale zakłada również poważne ograniczenia dostępu do tradycyjnych i regionalnych nasion. Są w niej zapisy mówiące, że „Łączna ilość wprowadzonego do obrotu materiału siewnego odmian regionalnych roślin rolniczych nie może przekroczyć 10%. Maksymalna ilość materiału siewnego danej odmiany w przypadku rzepaku, jęczmienia, pszenicy, grochu, słonecznika, kukurydzy i ziemniaka wynosi 0,3 proc. materiału siewnego danego gatunku stosowanego rocznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz odpowiednio 0,5 proc. dla pozostałych gatunków”.

  Limitowanie dostępu do nasion regionalnych to celowe niszczenie walorów polskiego rolnictwa i hamowanie rozwoju gospodarczego Polski.

  Przy pracach nad ustawami (o GMO i o nasiennictwie) udało się nam wspólnymi siłami doprowadzić do tzw. wysłuchań publicznych w Sejmie (luty 2010 i kwiecień 2012), podczas których średnio 95 proc. uczestników było za odrzuceniem ustaw i natychmiastowym wprowadzeniem zakazu upraw GMO. Mimo to Rząd PO-PSL do tej pory (październik 2012) nie wprowadził takiego zakazu! Podkreślić należy również to, że Premier, Ministrowie i wielu polityków z uporem powtarzają, że chcą aby Polska była wolna od GMO… problem w tym, że ich działania zupełnie tego nie potwierdzają. No ale to już dzieci wiedzą, że nie należy wierzyć obecnym politykom.

  GMO występuje w żywności najczęściej w postaci popularnego „wypełniacza”, jakim jest transgeniczna soja, kukurydza lub rzepak. W Polsce najczęściej możemy się zetknąć z genetycznie modyfikowaną soją (potrawy wegetariańskie, mleko sojowe) i dodatkach (białko sojowe w wędlinach, lecytyna sojowa np. w czekoladzie). Amerykańskie wyroby (płatki kukurydziane, przekąski) oraz oleje rzepakowy i kukurydziany mogą zawierać GMO.

  Najpewniejszą metodą unikania zmodyfikowanych genetycznie składników jest rezygnacja z produktów wysoko przetworzonych, kupowanie produktów z certyfikatem ekologicznym lub od znajomego rolnika, który nie karmi zwierząt paszą z GMO.

  Pamiętajmy, że każdy kto kupuje żywność w supermarkecie wspiera wielkie korporacje, wspiera produkcję żywności metodami, które niszczą środowisko naturalne i kulturowe oraz nasze zdrowie. Każdy kto kupuje żywność w supermarkecie jest niewolnikiem korporacji i rządzącej elity!

  Rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska Magdalena Sikorska wyjaśnia, że nowelizacja przepisów jest konieczna, gdyż Polska nie dostosowała prawa. Podobno grożą nam wielomilionowe kary. Czy to prawda?
  Rządzący zasłaniają się tym, że dostosowują ustawy do prawa unijnego, bo w przeciwnym razie będziemy płacić olbrzymie kary i że nie mogą wprowadzić zakazu upraw GMO, ponieważ Komisja Europejska nie pozwala. To oczywiście nie jest prawda. Zakazy upraw GMO wprowadziło już 9 krajów UE w tym Niemcy i Francja, a w innych setki regionów ogłosiły się strefami wolnymi od GMO.; część z nich zrobiła to przed dostosowaniem swojego prawa do prawa unijnego. Żaden(!) z krajów, który wprowadził zakazy upraw GMO, nie płacił kar, bo ich służby dyplomatyczne skutecznie interweniują w Brukseli.

  Pamiętajmy, że w krajach Unii Europejskiej uprawy genetycznie zmodyfikowanych roślin (GMO) reprezentują zaledwie 0,2 proc. powierzchni gruntów rolnych.

  Europa ma szansę wybronić swoje rolnictwo przed GMO i związanym z tym zagrożeniami dla zdrowia, ekonomii, wolności.

  Brak woli politycznej Rządu RP co do wprowadzenia zakazu upraw GMO, maskowany twierdzeniem o niemożliwości jego wykonania, jest zwykłą manipulacją i wprowadzaniem w błąd polskiego społeczeństwa. To nieprawda, że nie ma możliwości zakazania upraw GMO. Tak samo nie jest konieczne stosowanie niebezpiecznej agrochemii.

  Cała obecna polityka jest toksycznie zmodyfikowana. Pamiętajmy, że żywność jest towarem strategicznym. Kto kontroluje żywność, ten kontroluje świat!

  Genetycznie Modyfikowane Organizmy są patentowane i należą do wielkich korporacji. Nigdy w przyrodzie takie organizmy nie powstają w sposób naturalny, np. ziemniaki z genami meduzy czy ryby z genami człowieka. Nie będziemy mieli wyboru – ani rolnicy, ani pszczelarze, ani konsumenci – jeśli dopuścimy do upraw GMO, bowiem z czasem nastąpi zanieczyszczenie upraw tradycyjnych przez GMO. Jest to proces nieodwracalny!

  A więc dopuszczenie GMO w Polsce to zaproszenie dla ponadnarodowych korporacji do przejęcia kontroli nad krajowym łańcuchem pokarmowym, a tym samym do zniszczenia małych i średnich, tradycyjnych i ekologicznych, rodzinnych gospodarstw rolnych i pasiek, które jako jedyne produkują pełnowartościową i naturalną żywność. Ponadto właśnie dzięki tradycyjnym i ekologicznym metodom produkcji żywności mamy w Polsce bogatą różnorodność kulturowo-biologiczną.

  Ostatnio wyszły na jaw wyniki badań francuskich naukowców ( na szczurach) o szkodliwym wpływie GMO i herbicydu Roundup, czy mogła by Pani je przybliżyć i opowiedzieć naszym czytelnikom co z nich wynika?

  Nowe wyniki badań opublikowane we wrześniu 2012 roku m. in. na łamach „Food and Chemical Toxicology” i przedstawione na konferencji prasowej w Londynie pokazują, że wpływ GMO na życie jest szokujący. Wieloletnie badanie, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Caen (Francja) uznano za najbardziej dokładne badanie, kiedykolwiek opublikowane w zakresie skutków zdrowotnych żywności GMO oraz herbicydu Roundup na szczurach.

  – To badanie pokazuje nadzwyczajną liczbę guzów rozwijających się wcześniej i bardziej agresywnie szczególnie u samic. Jestem w szoku w odniesieniu do skrajnie negatywnych skutków dla zdrowia – powiedział Dr Michael Antoniou, biolog molekularny, King College London.

  „Możemy spodziewać się, że spożycie kukurydzy GMO i herbicydu Roundup, poważnie wpływa na zdrowie człowieka”, dodał Dr Antoniou.

  Oto niektóre z szokujących(!) ustaleń, jakie potwierdzono w badaniach opierających się na długoterminowym spożywaniu GMO:

  – do 50 proc. samców i 70 proc. samic umarło przedwcześnie w porównaniu z 30 proc. i 20 proc w grupie kontrolnej.

  – szczury karmione kukurydzą GMO i śladowymi ilościami Roundup doznały poważnych obrażeń w tym organiczne uszkodzenia wątroby i uszkodzenia nerek.

  – we wszystkich zabiegach i u obu płci wystąpiło 2-3 razy więcej nowotworów niż w grupie kontrolnej.

  – do 24 miesiąca 50-80 proc. samic rozwinęło nowotwór, z nawet trzema guzami na zwierzę. Pierwsze duże nowotwory wykrywane są w czasie od 4 do 7 miesięcy. Większość nowotworów wykrywana była po 18 miesiącach.

  – szczury, które piły śladowe ilości Roundup (na poziomach prawnie dozwolonych w sieci wodociągowej) rozwinęło o 200 proc. do 300 proc. więcej dużych guzów.

  W wielu krajach organizowane są masowe protesty przeciwko GMO, w jaki sposób można w Polsce zaprotestować?

  W Polsce potrzebna jest wielka mobilizacja bo chodzi o kluczowe dla nas wszystkich sprawy: niezależność żywieniową, nasze zdrowie, stan środowiska naturalnego, naszą wolność. Jeśli natychmiast nie podejmiemy zdecydowanych działań to w nadchodzących latach triumf odniosą ponadnarodowe korporacje. Zaleją one rynki niechcianą, szkodliwą dla zdrowia i środowiska żywnością zmodyfikowaną genetycznie. Wkrótce możemy być pozbawieni możliwości wyboru żywności, którą chcemy produkować i konsumować.

  Polscy konsumenci muszą bardziej zaangażować się w obronę swojego zdrowia, różnorodności biologicznej oraz dobrej jakości żywności przed genetycznym eksperymentem wymykającym się spod kontroli.

  W Anglii pod presją konsumentów supermarkety wycofały modyfikowaną żywność z półek sklepowych. We Francji i Niemczech oznakowane są nawet produkty od zwierząt karmionych paszami bez GMO.

  To ostatni dzwonek, aby w Polsce doprowadzić do zakazu upraw GMO i powolnego wycofania pasz i żywności z GMO. Należy domagać się natychmiastowego wprowadzenia zakazu upraw GMO w Polsce oraz egzekwowania wykonywania obowiązków w zakresie kontroli, monitoringu i penalizacji przypadków nielegalnych upraw przez powołane w tym celu resorty i podległe im służby.

  Piszcie i dzwońcie do posłów, senatorów, premiera i prezydenta w tej sprawie. W treści wystarczy napisać: „Żądamy natychmiastowego zakazu upraw GMO!” Organizujcie protesty, wydarzenia informacyjno-edukacyjne…każdy świadomy człowiek może i powinien coś zrobić natychmiast.

  Nie pozwólmy, by obce korporacje, które prowadzą w naszym kraju coraz intensywniejszy lobbing, niszczyły polskie pasieki, polskich rolników, piękną polską przyrodę oraz ZDROWIE nasze i naszych dzieci!

  Często zapominamy, że żywność jest/ma być naszym pożywieniem…. a nie napełniać nasz brzuch. Żywność ma być lekarstwem. W żywność ma dawać energię. Musi mieć dobry smak, ma być świeża, lokalna, nie przetworzona; ma być bez chemii.  A gospodarstwo to nie linia produkcyjna. To sposób życia a rolnik ma niezwykle ważną misję nakarmienia ludzi i ochrony naturalnego środowiska. Zapraszamy na naszego Ekocentrum ICPP

  na spotkania i warsztaty. Zobaczycie, że można żyć ciekawie, stosować najnowsze ekologiczne technologie, aktywnie działać i produkować żywność dla siebie. My produkujemy 65 proc. żywności, którą zjadamy, resztę kupujemy u rolników. Nie chodzimy do supermarketów.

  Czas zmienić nasze podejście do dobrych rolników, których mamy w Polsce dużo…jeszcze mamy. Ich tradycyjne gospodarstwa nie są zacofane, nie są przestarzałe, lecz są dobrym przykładem.  W ostatnich latach Francja i Anglia czynią duże starania, by zmienić swoje rolnictwo na „normalne”. A czym jest dla nich „normalne rolnictwo”? Ich „normalne rolnictwo” to nasze rolnictwo tradycyjne. Więc dlaczego my mówimy, że nasze rolnictwo jest złe?

  To od nas zależy, czy dobrzy rolnicy będą produkowali więcej żywności i czy osiągną swój potencjał. Bo na razie produkują głównie na potrzeby rodziny bowiem nie mogą sprzedawać swojej dobrej żywności. Korporacje zadbały o przepisy, które im to uniemożliwiają. Te przepisy w większości nie mają nic wspólnego z higieną i bezpieczeństwem produkcji żywności. Chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie miliona drobnych rolników, którzy są niezależni i stanowią dużą konkurencję dla tych korporacji.

  Tymczasem podstawowa żywność (podobnie jak energia) powinna być produkowana i konsumowana lokalnie. W produkcji takiej żywności kluczową rolę odgrywają małe tradycyjne i ekologiczne gospodarstwa rolne. Są one wielofunkcyjne – bardziej wydajne, bardziej efektywne, przyczyniają się w większym stopniu do rozwoju gospodarczego niż wielkie farmy. Drobni rolnicy lepiej wykorzystują zasoby naturalne chroniąc bioróżnorodność i zabezpieczając trwałość zrównoważonej produkcji rolnej.

  Małe gospodarstwa rolne mają różnorodne funkcje np.: miejsce dla rodzin, wzmacnianie siły i odpowiedzialności wspólnot lokalnych. Docenienie ich będzie korzystne tak dla społeczeństwa, jak i dla środowiska naturalnego.

  Mniejsze gospodarstwo produkuje znacznie więcej z jednostki powierzchni niż duże gospodarstwo. Częścią obecnego problemu jest wprowadzająca w błąd metodologia używana do porównania wydajności gospodarstw różnej wielkości. Stosując wydajność plonów jako miernik produktywności, dajemy nieuczciwą przewagę gospodarstwom wielkoobszarowym. Jeśli chcemy porównać małe i duże gospodarstwa powinniśmy używać wskaźnika wydajność całkowita.

  W kwietniu 2008 r. opublikowano raport nt. rolnictwa na naszym globie, zatytułowany „Międzynarodowa ocena wpływu nauk i technologii rolniczych na rozwój”. Opracowany przez 400 naukowców i sygnowany przez 58 rządów krajów całego świata, opublikowany na zlecenie Organizacji Narodów Zjednoczonych i Banku Światowego, jasno stwierdza on, że uprawy GMO nie stanowią rozwiązania w zwalczaniu głodu, biedy czy zmian klimatycznych.

  Udowodniono to wielokrotnie, że z łatwością wykarmimy świat, jeśli postawimy na lokalne, tradycyjne, proekologiczne rolnictwo. Natomiast jeżeli dopuścimy do dalszego rozprzestrzeniania upraw GMO, to bieda i głód będą się zwiększać, a jedynymi beneficjentami z wprowadzania GMO będą ponadnarodowe korporacje.

  To my podejmując codziennie decyzje jaką żywność spożywamy i gdzie ją kupujemy ( w supermarkecie czy u lokalnych, dobrych rolników, ogrodników i pszczelarzy) zdecydujemy o kształcie przyszłego rolnictwa, ogrodnictwa i pszczelarstwa a zatem o losach polskiej wsi oraz o zdrowiu naszym i naszych dzieci.

  Jeśli postawi się na monokulturowe rolnictwo wielkoobszarowe, to za kilka lat wsie będą opustoszałe, a słynna z bogactwa naturalnej bioróżnorodności polska wieś przejdzie do historii. W zamian będziemy mieli wszędzie tysiące hektarów monokulturowych upraw, np. genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy.

  A więc weźmy sprawy w swoje ręce! Kupujmy żywność od tradycyjnych i ekologicznych rolników, ogrodników i pszczelarzy."
  http://www.ngopole.pl/2012/10/21/wstrzasajaca-prawda-o-gmo/
 • @szuwarek14 19:58:11
  "Możliwe zagrożenia ze strony GMO dla gatunków i ekosystemów.
  “Moim celem nie jest sprzeciw wobec wszelkiego postępu, lecz sprzeciw wobec ŚLEPEGO postępu” – John Muir, doradca prezydenta USA, koniec 19 w.

  “Każdy kto wierzy, że genetycznie zmodyfikowane uprawy stworzono dla dobra tej planety powinien przeczytać tę książkę. Przedstawia ona doskonałą analizę przechwytywania globalnej produkcji żywności przez korporacje”.

  To drugie o brytyjskiej książce Marka Lappé & Britt Bailey (1999) ?Against the Grain, The genetic transformation of global agriculture?. Earthscan Publ., London.

  W niniejszym wystąpieniu wypowiadam się o możliwych skutkach ekologicznych i ekonomicznych ZBĘDNEGO lub PRZEDWCZESNEGO wprowadzania do Polski upraw i pasz z GMO. Podkreślam tu, że zastrzeżenia te odnoszą się głównie do niektórych form genetycznych modyfikacji roślin uprawnych, niestety, tych najszerzej już rozpowszechnionych w świecie. W słabszym stopniu uwagi te dotyczą biotechnologii przemysłowej, a jeszcze mniej farmakologicznej. Pozostawiam tu na uboczu także bardzo ważny wpływ na ludzkie zdrowie, jako domenę lekarzy.

  1. PODSTAWOWE fakty i OCENY

  1. 1. Wobec nadmiaru żywności Europa i Polska ma trudności ze zbytem. A spodziewany jest wzrost plonów w warunkach cieplejszego klimatu i rozwoju rolnictwa “ekologicznego”. Zmniejszywszy o 80% zużycie biocydów (Nowicki i Ribbe 2001), Polska jest zagłębiem żywności czystej chemicznie i o wysokich walorach smakowych. Jej eksport rośnie o 1/4 rocznie.

  Konkurentom może zależeć na wmuszeniu Polsce upraw i surowców z GMO choćby po to, aby podważyć nasz atut “czystej” produkcji rolnej.

  1.2. Przyspieszone bankructwo drobnych rodzimych producentów rolnych. Wprowadzenie dziś do Polski masowych upraw, pasz i żywności z GMO może się odbyć tylko kosztem przejścia ukrytego na wsi bezrobocia w silnie zwiększone jawne bezrobocie.

  1.3. Niepotrzebne wprowadzanie upraw i plonów z GMO zagraża konkretnie:

  a) wysokiej różnorodności krajobrazu rolniczego, jako ostoi dla zanikających na Zachodzie kryptogamów, roślin i zwierząt.
  b) czystości genetycznej gatunków dzikich, zwłaszcza spokrewnionych z formami GM.
  c) agronomicznemu bogactwu genetycznemu (starym odmianom hodowlanym), zmniejszając różnorodność lokalnych kultywarów i odmian zwierząt hodowlanych, z których połowę Zachód utracił przed 1980 (World Conservation Strategy 1980).
  d) NIEODWRACALNYM wprowadzeniem nowego genetycznego czynnika do środowiska, niezależnie od rodzaju skutków. Mamy tu nie tyle redukowalne z czasem chemikalia, lecz rozmnażające się i zdolne do przystosowania organizmy żywe.

  2. ZIGNOROWANA wiedza ekologiczna i ewolucyjna

  Do niedawna sądzono, że Przyrodę tworzą wyraźnie wyodrębnione pule genetyczne zwane gatunkami, powiązane wertykalnymi (dziad, ojciec, syn, wnuk) więzami filogenetycznymi. Dziś jawi się ona jako SIEĆ, wobec nierzadkich POZIOMYCH przecieków (transferów) materiału genetycznego pomiędzy formami geograficznymi, gatunkami, nawet pomiędzy szczeblem podrodzin. Za pośrednictwem mikroorganizmów transfer jest możliwy nawet między odległymi filogenetycznie liniami.

  2.1. Przedbiotechnologiczne mieszanie pul genetycznych

  Jeszcze poprzedzająca biotechnologiczną ingerencja człowieka-rolnika w przyrodę nasiliła krzyżowanie się form na ogromną skalę. Mieszanie faun i flor jest dziś ogromne: nawet wśród mało mobilnych roślin nasiennych gatunki obce stanowią 32% naszej krajowej flory (Andrzejewski, Weigle 2003).

  Wywołane przez człowieka zmiany zasięgów geograficznych, powodując wtórne stykanie się form dawniej oddzielonych, sprzyja przełamywaniu barier rozrodczych między gatunkami i rodzajami, co wielokroć doprowadzało do zlewania się dwóch gatunków w jeden, stanowiąc zawrócenia procesów gatunkotwórczych (specjacyjnych).

  Hybrydyzacja zdarza się dziś w przyrodzie wcale nie rzadko, bo pomiędzy:
  - 10% gatunków zwierząt wyższych
  - u ok. 20% gatunków roślinnych,
  - u ok. 25% gatunków wśród lepiej poznanych grup ptaków (Mallet 1997).

  Ewolucyjne skutki tego są nieznane, ale z tych i innych powodów dziennie wymiera obecnie ok. 70 gatunków, tych niepowtarzalnych form życia i “fabryk biochemicznych”. Tym samym Ludzkość kontynuuje bezmyślnie swą misję PLANETARNEGO ZABÓJCY różnorodności życia (Wilson 1999, 2003).

  Na tle inwazji obcych geograficznie form naturalnych gatunków ekspansja GMO jawi się jako dalszy krok ku UNIFORMIZACJI organizmów żywych na planecie, tyle że realizowanej na niższym od gatunkowego poziomie organizacji.

  Mimo tego żadna bogata korporacja nie wspiera badań nad tempem i przyczynami ubożenia różnorodności biologicznej. Zamiast ratowania co się da, akurat instytuty ekologii bywają zamykane (zwłaszcza w Polsce), jako nienowoczesne w porównaniu z “nowoczesną” biotechnologią (to kolejna ślepa z samozachwytu okresowa moda w nauce!), a korporacje biotechnologiczne ten “pożar” bioróżnorodności jeszcze podsycają.

  2. 2. Nowy czynnik – globalnie forsowana ekspansja upraw i pasz z GMO

  W Iraku została ona narzucana wojskową siłą okupantów, bez żenady (wg Independent Media Centre-SA, 08.06.2005)! W UE podobnie, a tylko z pomocą mniej jawnego handlowego szantażu i gróźb ze strony USA i Światowej Organizacji Handlu (J. Rifkin 2005, tajne instrukcje ujawnione przez WikiLeaks 2010).

  2.3. Zignorowanie wiedzy o częstym w zjawiskach ekologicznych opóźnieniu skutków (Time-lag)

  Procesy ekologiczne nieraz zaczynają się z wieloletnim opóźnieniem w stosunku do momentu pierwszego kontaktu między formami uczestniczącymi. Dopiero po wielu latach dostrzega się też mniej oczywiste skutki uboczne.

  Przywołam tu historie opóźnionego o kilkanaście-kilkadziesiąt lat ujawnienia negatywnych skutków azbestu, DDT, PCB, freonów, pestycydów, substancji o działaniu hormonopodobnym, czy gazów cieplarnianych. Ich producenci, częściowo ci sami co producenci GMO, także wtedy zaklinali się, że skutki będą tylko dobroczynne!

  Oznacza to, że:

  - nawet brak dostrzeżenia ubocznych skutków upraw GMO już dziś, nie oznacza nie wystąpienie ich w innym czasie i innych okolicznościach.
  - uboczne skutki upraw GMO zapewne poznamy w pełni za 1-3 pokolenia.

  Prace testujące skuteczność izolowania upraw GMO od upraw tradycyjnych tę cechę zjawisk ekologicznych – opóźnienie objawów - nagminnie przemilczają. Np. brytyjska praca Brokes i Barfoot (2003) wykonana na zlecenia Agricultural Biotechnology Council, mimo badania tylko przez 5 sezonów konkluduje nieuprawnienie, że “after many years of co-existence” nie stwierdzono mieszania się, które sprawiałoby (tu UWAGA: “…. economic and commercial problems”). O skutkach przyrodniczych i zjawisku time-lag, ta i inne prace milczą!

  3. JAKIE MOGĄ BYĆ SKUTKI EKOLOGICZNE?

  “We do not reject all manipulations as being intrinsically wrong because they alter nature. But we question the blind assurances that… genetically engineered crops promise unlimited returns at virtually no environmental cos”.

  (AGAINST THE GRAIN, 1999).

  3. 1. Nieodwracalność ekspansji GMO w przyrodzie

  Biochemik prof. J.B. Neilands stwierdza: “Transgenic seeds may be soon the sole type available”. Podobna konkluzja europejskiego zespołu Independent Science Panel (2002): rozdzielne współistnienie wymienionych upraw (tradycyjnych i genetycznie zmodyfikowanych) byłoby bardzo trudne albo w ogóle niemożliwe.

  Tymczasem publikowane na zamówienie koncernów wyniki obserwacji nad rozsiewaniem się nasion lub pyłków, są wykonywane tylko w krótkim czasie i przy stabilnej pogodzie. Nie biorą pod uwagę kluczowych dla dyspersji organizmów zjawisk sporadycznych - wichur, trąb powietrznych lub powodzi - co kilka-kilkanaście lat przenoszących nasiona i inne formy przetrwalnikowe organizmów żywych, a nawet całe organizmy (żaby, ryby), na setki kilometrów. Albo stwarzających dla nich nowe warunki do rozrodu. Nawet oceany nie izolują kontynentów całkowicie.

  Stwierdzenie przez parę lat nieobecności krzyżówek w sąsiadujących uprawach tradycyjnych czy brak hybrydów międzygatunkowych z formami dzikimi w najmniejszym stopniu nie wyklucza możności ich powstania później.

  W 5 razy gęściej niż USA zaludnionej i pokrytej niemal nieprzerwanie drobnopowierzchniowymi uprawami Polsce nie ma warunków dla odizolowania upraw GMO od upraw tradycyjnych i od dzikiej przyrody. A raz wprowadzone nowe geny pozostaną w przyrodzie NA ZAWSZE, jako zanieczyszczenie powodujące nieznane jeszcze skutki.

  3. 2 Dlatego poraża cynizmem zalecanie przez służących koncernom badaczy i urzędników tworzenia wirtualnego prawa o kilkudziesięciometrowych strefach buforowych pomiędzy uprawami GMO a uprawami tradycyjnej formy tego samego gatunku, albo stanowiskami dzikich gatunków pokrewnych. To jawna kpina!

  Wykluczanie z rozumowania wyjątkowych warunków środowiskowych jako sprzyjających dalekim dyspersjom, bywa manipulacją prawdopodobnie świadomą, przed czym ostrzega biochemik prof. J.B. Neilands: “Data from agrobusiness and government labs should be viewed with caution”.

  3. 3. Zanieczyszczenie genetyczne upraw wbrew woli właścicieli

  Liczne fakty pochodzące z obu Ameryk i Europy dowodzą spontanicznego pojawiania się GMO pośród upraw tradycyjnych, i to wbrew woli ich właścicieli. Ostatnio w Argentynie, Mecklemburgii, we Francji, w Katalonii udokumentowano konieczność niszczenia przez właścicieli części swoich upraw (zanieczyszczonych przez GMO) dla zatrzymania rozprzestrzeniania się tych form na sąsiednie pola upraw tradycyjnych.

  Wbrew zasadzie “zanieczyszczający płaci”, koszty zabezpieczania upraw tradycyjnych i ekologicznych są przerzucane na drobnych rolników, a nie na korporacje zanieczyszczające uprawy i dziką przyrodę.

  Jak się w Ameryce likwiduje opozycję wśród rolników?

  Agronomiczne koncerny sugerują nawet “wykradanie” zmodyfikowanych odmian i jakoby uprawianie ich bezprawne. Ścigają potem sądownie niewinnych sąsiadów i nękaniem zmuszają do rezygnacji z niewygodnych dla koncernów upraw tradycyjnych (www.organicconsumer.org/ge/supreme_court_schmeiser.cfm).

  A niezorientowanym mieszczuchom wdrukowuje się w umysły ilość hektarów pod uprawami GMO, jako fakty dokonane i rzekomo świadczące o wyższości tych upraw. Tworząc bezmyślnych konsumentów! Bo jak wiadomo, dziś nie liczyłby się Kopernik wiedzący lepiej, który model układu słonecznego jest trafny; obecnie liczy się tylko masowa opinia, uprzednio oszukana kłamliwymi reklamami w mediach.

  Dziś jest już udowodnione, że NIE SĄ PRAWDZIWE twierdzenia koncernów o:

  - zmniejszaniu liczby głodujących Ziemian przez żywność z GMO, bo bywa wprost przeciwnie, i całe narody nie chcą takiej żywności, bo wykonkurowuje ona rodzimych producentów;
  - trwale wyższym plonowaniu form zmodyfikowanych, bo jest ono o 15-15% NIŻSZE;
  - trwałym zmniejszeniu strat z powodu szkodników, bo szkodniki mutują i już uodparniają się na trucizny z GMO i ze związanego z nimi biocydu Roundup;
  - trwałym zmniejszeniu zużycia biocydów (rzekome zastąpienie chemizacji);
  - całkowitej nieszkodliwości produktów z GMO dla zwierząt i ludzi, itd. (patrz: książka M. Lapp’a i B. Bailaya (1999), artykuły w New Scientist lub strony internetowe (www.organicconsumer.org/ge/supreme_court_schmeiser.cfm oraz www.gmwatch.org ).

  3. 4. Możliwość wytworzenia “superchwastów”

  Wprowadzanie do środowiska nowych kombinacji genów to uruchomienie niekontrolowanego powstawania mieszańców o nowych cechach, ale i przenikanie tych cech do gatunków niespokrewnionych – do mikroorganizmów, roślin i zwierząt dzikich.

  Udowodnione już zostało powstanie odpornych na herbicydy superchwastów, wypierających inne dzikie gatunki, jak to nastąpiło miejscami w Argentynie, USA i Kanadzie. Np. w stanie Georgia w uprawach zmodyfikowanej bawełny sprawia dziś problemy zmodyfikowany chwast szarłat Palmera (Wg książki M. Lappé?a i B. Bailaya 1999 oraz artykułów z New Scientist).

  Tak jak chemiczna ochrona roślin uruchomiła “wyścig zbrojeń” pomiędzy chemią biocydów, a szybciej ewoluującymi szkodnikami dla rozwinięcia odporności na nowe trucizny, tak będzie (już w kilku krajach świata to się zaczęło - USA, Kostarika, Nowa Zelandia) i z odpornością wbudowaną genetycznie. Ta druga jednak, drogą transferu poziomego, może przeniknąć do chwastów, jak i do szkodników roślin, tworząc odporne ich odmiany.

  Wiemy np., że rośliny z genem bakterii Bt (Bacillus thuringiensis) wytwarzają białka, które w alkalicznym środowisku przewodu pokarmowego wielu owadów stają się truciznami niszczącymi formy także pożyteczne dla roślin (owady zapylające) oraz ważne dla ekosystemu.

  3. 5. Zagrożenia dla dzikiej przyrody.

  Jeśli nie da się odizolować GMO od upraw tradycyjnych, to TAKŻE NIE MA SPOSOBU na zabezpieczenie przed wcześniejszą czy późniejszą penetracją dzikiej przyrody przez niektóre transgeny. W tym przed penetracją obszarów ścisłej ochrony przyrody!

  Nie ma sposobu zabezpieczenia czystości genetycznej gatunków dzikich pokrewnych gatunkom modyfikowanym, np. dzikich roślin z Brassicaceae spokrewnionych ze zmodyfikowanym rzepakiem Brassica napus (Lappé i Bailay 1999). W Anglii już stwierdzono przypadki jego krzyżówek międzygatunkowych z B. rapa i B. oleracea, na razie rzadkie, co niesłusznie zlekceważono.

  Nawet obce dla Europy rośliny, soja, ziemniak, kukurydza, wprawdzie nie mają tu swych krewniaków, ale i z nich transgeny mogą z pomocą symbiontycznych mikroorganizmów glebowych przeniknąć do gatunków nie spokrewnionych.

  3. 6. Możliwość zaburzenia związków symbiotycznych w ekosystemach naturalnych

  Wiedza ewolucyjna i o funkcjonowaniu ekosystemów podkreśla dziś znaczenie nie tylko rywalizacji między gatunkami, ale i powszechności współpracy. Dokumentuje to Lynn Margulis w książce “Symbiotyczna planeta” (2000). Wiele form współpracy opiera się na precyzyjnym dopasowaniu chemicznym, które może zostać naruszone poprzez zmiany spowodowane plejotropowymi ubocznymi skutkami zmian dokonanych w materiale genetycznym i metabolitach.

  Seria prac wykazuje, że zmieniony chemizm GMO może wpływać poprzez pyłek lub zjadane tkanki rośliny na współżyjące z nią gatunki zwierząt bezkręgowych i kręgowych zmieniając selektywnie skład całych zespołów organizmów żywych (Alteri 1998, Hilbeck et al. 1998, Hernandez et al. 1998, Losey et al. 1999, Mizuki et al. 1999, Yermakova 2005, etc.). Jakie będą tego koszty ekologiczne, jeszcze nie wiemy.

  W pracach sponsorowanych przez korporacje przemilcza się możliwość plejotropowego działania nowych ale ukrytych (kryptycznych) cech na inne organizmy żywe.

  Uwypukla się za to fakt, że nie wszystkie grupy bezkręgowców są wrażliwe na taki czynnik, co jest pociechą ale słabą, gdyż Ludzkość nie zna funkcji ekologicznych ponad 95% gatunków (Wilson 1999, 2004). Nie wiemy jakie skutki w ekosystemie może wywołać wyginięcie gatunków nawet niepozornych.

  Skutki ich wyginięcia ujawnią się dopiero gdy ich zabraknie i z opóźnieniem. Na tym polega tzw. pośrednia i ukryta wartość ekonomiczna gatunków i przyrody, mierzona kosztami niezbędnymi dla naprawiania nieświadomie wywołanych szkód.

  Ważna jest jednak ODWROTNOŚĆ wyniku tych badań: niezbite udowodnienie, że część owadów, w tym pożytecznych, jednak wymiera w miejscach występowania upraw GMO! Uprawy takie zagrażają też glebowej faunie, florze i glebowym bakteriom, co może na dziesięciolecia zmieniać różnorodność biologiczną miejsca, jak i warunki uprawy (Koechlin 1999, Lappé i Bailay 1999, Indep. Steering Committee 2005 ).

  Możliwe jest wręcz trwałe zaburzenie stanu żywych gleb, złożonych z licznych mikroorganizmów i mezofauny.

  Szczególne groźne może być zmieniania materiału genetycznego DRZEW (co ponoć stanowi 33% eksperymentów biotechnologicznych), zwłaszcza dzikich, jako tworzących dominujące na lądach wielkie biomy. Z każdym takim gatunkiem drzewa współżyją symbiotycznie lub pasożytniczo setki do tysiąca gatunków organizmów i mikroorganizmów. Jest udowodnione, że symbiontyczne organizmy mogą włączać obce fragmenty DNA do swego genomu, przejmując np. odporność na pewne antybiotyki. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie skutki może sprowokować taka ingerencja w niedostatecznie poznany jeszcze mechanizm funkcjonowania złożonego ekosystemu leśnego.

  4. Ostrzeżenia nie-ekologów

  Przed skutkami PRZEDWCZESNEGO wprowadzania upraw GMO do środowiska naturalnego ostrzegają też niektórzy genetycy i biochemicy. Prof. Christiane Nuesslein-Volhard, genetyk z Tübingen, noblistka, powiedziała:

  “Mam nadzieję, że naukowcy staną się bardziej pokorni… Dziesięć lat temu biologowie… planowali wyhodowanie takich odmian roślin, które będą dwa razy szybciej asymilować.., zapowiadali stworzenie ziemniaków rosnących nie tylko w ziemi, ale i na krzaku rośliny. Dziś z tych wielkich planów zostało tyle, że mamy rośliny mniej lub bardziej odporne na grzyby i szkodniki. Ale szkodniki szybko się “uczą” i potrafią już sobie z nimi radzić… Przypuszczam, że manipulacje genami, klonowanie i absolutna kontrola nad naturą też pozostaną w sferze marzeń”.

  A prof. J. B. Neilands, z Zakładu Biochemii i Biologii Molekularnej na Uniw. Kalifornijskim w Berkeley napisał w r. 1999:

  “Czytanie książki “Against the Grain” daje odporność na bzdury rozpowszechniane przez ludzi służących koncernom. Może ona także dać pewną niezależność poglądu od stronniczych akademickich wysokich kapłanów i ich uczniów-japiszonów molekularnej biologii…(academic high priests and wiz-kids of molecular biology who may very well be trained with conflicts of interests).”

  5. Aspekt prawny

  5. 1. Nie wywołane żadną koniecznością redukowanie różnorodności biologicznej pogwałca zasady Światowej Strategii Ochrony Przyrody (World Conservation Strategy 1980) oraz na jej bazie rozwiniętego modelu Rozwoju Zrównoważonego, a zwłaszcza narusza międzynarodową Konwencję o Ochronie Różnorodności Biologicznej (Raport “Caring for the Earth” 1991).

  Sposób wprowadzenia prawa dopuszczającego produkty z GMO na terenie UE, a nawet narzucanie go krajom członkowskim, mimo chwalebnych ograniczeń, jest sprzeczne z ideowymi podstawami europejskiego jednoczenia się, jako opartego na takich zasadach rozwoju zrównoważonego, jak:

  a) szacunek i troska o całość zbiorowiska życia na planecie (biosferę);
  b) demokratyzacja ważnych decyzji (konsultacje społeczne, sondaże, referenda);
  c) subsydiarność, tzn. przenoszenie decyzji na poziom regionalny i lokalny;
  d) minimalizowanie ryzyka, czyli zasada ostrożności.

  Podjęta pod naciskiem USA i WTO decyzja Komisji Europejskiej znosząca moratorium na dostęp upraw i produktów z GMO, jako niezgodna z interesem dużej części obywateli nowych krajów członkowskich oraz z życzeniem znacznej części obywateli starej Unii, pozostaje w sprzeczności z nadrzędną w UE ideą społeczeństwa obywatelskiego. Uprawnia to do sprzeciwu wobec tej decyzji.

  5. 2. Nie tylko nasza krajowa administracja nie może jeszcze zapewnić skutecznej kontroli nad materiałem siewnym oraz nad dystrybucją produktów z GMO, wobec braku sprawdzonych norm prawnych, odpowiednich kadr, laboratoriów i wobec wysokich kosztów analiz.

  Przed rokiem odnotowane dwa skandale z nielegalnym zalewem krajów EU przez zmieniony genetycznie ryż najpierw z USA, a potem z Chin, co ujawnia także nieprzygotowanie Unii.

  6. Interpretacja humanistyczna

  Od czasów W. Goethego odczuwano intuicyjnie, że ludzie nieraz działają jak Uczeń Czarnoksiężnika, który manipulując przyrodą nie zawsze może zapanować nad uruchamianymi siłami. I dziś przed narzucanym siłą ŚLEPYM POSTĘPEM w biologii przestrzegają wizjonerskie umysły, że wymienię Z. Baumana, F. Fukuyamę, J. Rifkina, M. Reesa, St. Lema, E.O. Wilsona.

  Z jednej strony mamy “globalistyczną nowoczesność” w postaci skupiania zysków z całej planety w rękach kilku korporacji, a z drugiej możliwość wywołania kryzysu gospodarczo-społecznego w skali wielu państw, a może i globalnego.

  Trzeba to oceniać nie wąsko ekonomicznie, ale i w kategoriach społecznej rozwagi i solidarności z biedniejszymi, czyli w kategoriach moralnych, bo to głównie najbiedniejsi zapłacą cenę za ewentualne pomyłki zielonej biotechnologii, jak się to już zdarzyło w Indiach (masowe bankructwa i samobójstwa rolników).

  Postęp i nowoczesność, to hasła pozytywne dopóty, dopóki zmiany nie stają się zbyt gwałtowne, póki nie zaczynają przemieniać miliony obywateli w bezrobotne i bezdomne “ludzkie odpady”.

  7. Wnioski

  1. Zjawiska natury ekologicznej i ewolucyjnej bywają rozpoznawane z opóźnieniem o całe dziesięciolecia, jak to było ze skutkami ekologicznymi DDT, PCB, pestycydów, gazów cieplarnianych, itp.

  Dzisiejsze twierdzenia o nieszkodliwości niektórych GMO są jeszcze nienaukowe, a tylko emocjonalne lub interesowne.

  2. Wpływ upraw roślin GM na stan europejskiej przyrody znamy śladowo, a i wiedza światowa jest skąpa. To jednak co udowodniono, jest na tyle niepokojące by wspierać rozwagę. Zgodnie z fundamentalną filozofią UE, w takiej sytuacji obowiązują zasady ostrożności oraz zanieczyszczający płaci. To obowiązkiem producenta jest udowodnienie, że jego produkt nie niesie wysokiego ryzyka, tymczasem koncerny tylko c. 2% środków przeznaczają na tego rodzaju badania.

  3. Mając nadmiar żywności, możemy sobie w Polsce pozwolić na 10-15 letnie moratorium na uprawy, pasze i żywność z GMO, tak by ryzyko przetestowały kraje od nas bogatsze a przyrodniczo już zubożone.

  4. Dla polskiej przyrody najważniejsze jest co następuje: Dzięki drobnoziarnistej strukturze upraw i niskiego zużycia biocydów kraj nasz jest ostoją czystej chemicznie produkcji rolnej oraz ostoją wielu odmian kultywarów i wielu gatunków dzikich. Mogą one wyginąć w razie likwidacji rolnictwa tradycyjnego i ekologicznego. Inwazja przemysłowych upraw roślin GM może też silnie zredukować krajową różnorodność genetyczną i gatunkową.

  5. Do czasu, kiedy Polska upora się z problemami prawno-administracyjno-organizacyjnymi dotyczącymi wprowadzania GMO, rząd RP w ślad za samorządami powinien przyjąć strategię opóźniania (moratorium) włączenia naszego kraju do międzynarodowego obrotu i uwalniania GMO do środowiska.

  6. Polska powinna podjąć własne badania obejmujące wpływ GMO na środowisko, na inne organizmy żywe, w tym na zwierzęta, które będą karmione paszami z domieszką GMO. Badania te winny mieć wysoki priorytet, tak aby kraj mógł w oparciu o własne dane podjąć najwłaściwsze decyzje. W obliczu agresywnej polityki koncernów i prób ukrywania niekorzystnych wyników badań.

  7. Pilnie potrzebne są wspólne badania biochemiczno-ekologiczne testujące regulacje prawne UE narzucone nowym krajom członkowskim, mimo ich odmiennych warunków przyrodniczo-społecznych. Zmiany prawa i strategii gospodarczej mogą być też potrzebne z racji pojawienia się bezpieczniejszej dla środowiska i bardziej “demokratycznej” w zastosowaniu technologii rolnej zwanej marker-assisted selection (MAS)."
  http://gmo.net.pl/profesor-ludwik-tomialojc-mozliwe-zagrozenia-ze-strony-gmo-dla-gatunkow-i-ekosystemow/
 • @szuwarek14 20:00:28
  "GMO POLSKA. UPRAWY GMO W POLSCE. Organizmy transgeniczne w Polsce.
  Zgodnie z aktualnym stanem prawym, w Polsce zabroniona jest sprzedaż nasion GMO, lecz jak wynika z informacji przekazanych przez Koalicję Polska Wolna od GMO polscy rolnicy skupują materiał siewny od rolników z zagranicy. Zatem w jaki sposób to prawo jest omijane, wręcz łamane?
  Fakty o nielegalnych uprawach GMO
  W Polsce nie ma przemysłowych upraw roślin transgenicznych, a w każdym bądź razie nie powinno być. Jak jest w rzeczywistości? – „Wiemy tylko o jednej nielegalnej uprawie, kilkadziesiąt ha w województwie śląskim. Uprawa kukurydzy zastała sprawdzona przez GP i okazało się, że jest to kukurydza genetycznie zmodyfikowana MON810” – poinformowała Jadwiga Łopata założycielka Międzynarodowej Koalicji Dla Ochrony Polskiej Wsi (ICPPC), laureatka ekologicznego Nobla.
  O tym, że Polska nie jest wolna od GMO świadczy też fakt, że w
  2009 roku szwedzka firma, która skupowała od nas kukurydzę,
  zrobiła rutynową kontrolę i okazało się, że zanieczyszczenie kukurydzy, reklamowanej jako wolna od GMO, wyniosło prawie 4 proc. Według Koalicji sytuacja wymknęła się spod kontroli, przez co tracimy rynki zbytu.
  Z drugiej strony dane dotyczące upraw GMO w Polsce mogą być fałszowane. Laureatka ekologicznego Nobla ostrzega, że część informacji o występowaniu GMO w Polsce rozsiewają zwolennicy genetycznie modyfikowanych roślin. Według niej zwolennicy GMO wmawiają rolnikom, że w Polsce istnieją już uprawy GMO, które zanieczyściły uprawy tradycyjne. – „Może to być celowa propaganda, bowiem zwolennikom GMO chodzi o to, aby jak najszybciej dopuścić do legalnych upraw GMO” – stwierdziła Łopata..."
  http://www.ekologia.pl/srodowisko/ochrona-srodowiska/gmo-w-polsce-czy-w-polsce-uprawiane-sa-rosliny-genetycznie-modyfikowane,15499.html
 • @szuwarek14 20:00:28
  "Piaskownica w Doniecku"
  http://cs7004.vk.me/c7006/v7006489/28a7f/zzgpc5UQTZw.jpg
 • @szuwarek14 20:06:13
  informacje 10.01.15
  http://www.youtube.com/watch?v=GLzUYsduzLY
 • @szuwarek14 20:07:08
  zwrot długów Ukrainy, sposób rosyjski na odzyskanie długów

  http://cs7004.vk.me/c540105/v540105145/1c0f4/RJIXLx_WfG8.jpg
 • @szuwarek14 20:11:03
  "No Poroszenko, ja cię przekląłem a w Czeczenii to święte. Czekaj na gości..."
  http://cs625319.vk.me/v625319020/1506c/XAXBRSt320Y.jpg
 • @szuwarek14 20:13:21
  Ukraina chce objąć mobilizacją ok. 104 tys. ludzi
  http://vk.com/polkdonbassa?z=photo-67059574_349040019%2Falbum-67059574_00%2Frev
  http://cs7004.vk.me/c540103/v540103145/16eff/Z2DwespP-AQ.jpg
 • @szuwarek14 20:16:09
  "Dzieci które jeszcze nie mają komputera"
  http://cs7004.vk.me/c625422/v625422231/13ef6/ZZi6gbvyg08.jpg
 • @szuwarek14 20:20:40
  https://pp.vk.me/c622624/v622624713/152cb/20tz4h6-reA.jpg
 • @szuwarek14 20:20:40
  Polscy najemnicy chyba bo przecież nie wojsko?
  Rozpoznanie DNR: Ukraina zwiększana froncie technikę wojskową, artylerii i siły żywe

  Nadal wzrasta ilość zasobów ukraińskich wojsk we wszystkich obszarach frontu. To jest zgłaszane przez źródła do milicji DNR.

  Więc, 9 stycznia widziano dużą kolumnę pancerną, w szczególności - z T-64 dział samobieżnych, "Piwonia", samochody pancerne, ciężarówki z amunicją i siły żywe.

  Kolumna porusza się wzdłuż trasy, które stało się już tradycyjne - od Chugueva Rodzynki, rodzynki - w słowiańskim. Jest kolumna podzielono na małe grupy, które są rozproszone bezpośrednio do różnych części frontu.

  - W Berdyansk widziano polskie wojska. W mieście regionie Zaporoże Berdiansk widział polskiego wojska. To było zgłaszane przez źródło wywiadu w szeregi DNR.

  "Ponownie wprowadzono informacje o znalezieniu najemników w strefie konfliktu. Tym razem mieszkańcy Berdyansk potwierdzić bycie na terytorium polskie PMC. Miasto jest siedzibą całej grupy. Szewrony, białe i czerwone paski, rysy twarzy i przeważnie rude włosy i piegi . Oczywiście, to jest bardzo podobny do ukraińskiego, ale natychmiast informator poliglota określił że polskie "- powiedziały źródła.

  Hmm... przeważnie rude włosy i piegi wśród Polaków, hehehe:)
 • @lorenco 23:14:17
  Tłumacz: Oficjalny przedstawiciel w DNR powiedział, że w ciągu ostatnich dwóch dni Donieck został ostrzelany więcej niż 60 razy.

  Potężny pożar w Doniecku, jeden z pocisków eksplodował w podwórzu kamienicy, dziecko 8 lat zostało poważnie ranne. Na zawsze będzie kaleką.
  http://youtu.be/GrezcxMW_NA
 • @lorenco 23:26:27
  Terroryści islamscy zamiast krzyczeć Allach Akbar, powinni krzyszeć Gierojom sława, wtedy ich przstepstwa się im upieką, czy jakoś tak.
  https://pp.vk.me/c7008/v7008834/291cd/IjUIC-YJFS8.jpg
 • @lorenco 23:33:30
  Tłumacz:
  We Francji, komisarz policji Fred Elric, którzy wzięli udział w dochodzeniu w sprawie ataku na redaktora francuskiego wydania Charlie Hebdo, popełnił samobójstwo. Ma to na stronie internetowej kanału telewizyjnego France 3.

  Według France 3, w godzinach wieczornych w dniu 9 stycznia Fred popełnił samobójstwo w swoim biurze, strzał z broni służbowej.

  Jesteśmy jednak nękani przez niejasne wątpliwości?

  Że prezydent Hollande, z naruszeniem urzędników państwowych protokołów bezpieczeństwa, pojawia się w miejscu ataku terrorystycznego w ciągu kilku minut, Inspektor stawia kulę w czoło, historię zabójstwa inscenizacji policjanta.
  http://cont.ws/post/71638
 • @lorenco 23:40:39
  Nowości Noworosji wieczorne 10.01.2015
  http://youtu.be/GLzUYsduzLY
 • @lorenco 23:46:39
  Policja i służby miejskie Doniecka, praca w nocy
  http://youtu.be/HLPafuG9L1g
 • @lorenco 23:55:12
  -Tak, on powiedział, że ZSRR w 1941 roku napadł na Ukraine i Niemcy.
  -Jego do kliniki trzeba
  -W tym momencie klinika - to my

  https://pp.vk.me/c7008/v7008818/48791/XYxwFTNMh7o.jpg
 • @lorenco 00:04:45
  Tłumacz:
  Fighter Pułku "Azow" Szwed zginął w wypadku drogowym

  Według policji drogowej, 8 stycznia w Berdyansk między miejscowościami Staropetrovka Novopetrovka, Rejon błagowieszczeński doszło do wypadku.

  Kierowca "Chevrolet Niva", mieszkaniec Szwecji stracił panowanie, wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Od obrażeń w wypadku, zmarł na miejscu.

  Według służby prasowej pułku specjalnego przeznaczenia "Azow", który zginął - Leo, który przyszedł z miasta Malmo. Na policzku miał tatuaż z trójzębem Posejdona, który jest symbolika szwedzkiej elitarnej jednostki spadochroniarzy Kustjagarna.

  Leo ukończył w Akademii Wojskowej w Szwecji i doszedł do Ukrainy, aby pomóc Ukraińcom. W "Azow" pracował jako instruktor.
  http://www.mariupol.tv/news/war/mariupol/2008/boec_polka_azov_iz_shvecii_pogib_v_dtp.html
  https://pp.vk.me/c624017/v624017759/13c19/Pj0nFtJHwTo.jpg
  Chyba ten wygląda na rudego i piegatego...
 • @lorenco 00:13:15
  Tłumacz:
  Region Ługańsk, w dniu 10 stycznia.
  Ługańsk we wsi na dwa dni nadal ciężki ostrzał cywilów.
  Służby bezpieczeństwa skierowane wszystkie siły, aby zniszczyć stanowiska milicji i LC strzelają z ich blokad dróg w pobliżu Ługańska, wsie. Ale cierpi na ostrzał mieszkańców wsi, jak wszystkie kopalnie i muszli należą do ich domu. W ciągu dwóch dni w wyniku ostrzał całkowicie zniszczone dziesięć domów, lokalnego przedszkola i Dom Kultury.Wieś pozostawała bez prądu i wody.
  Liczba ofiar nie jest jeszcze określona, ze względu na ciągłe walki jest po prostu niemożliwe, aby zbadać teren wsi. W tej chwili wiemy tylko, że jest jeden ranny mieszkaniec. Wieśniacy w panice ukrywa się w schronach i piwnicach, a nawet nie może wyjść na zewnątrz, bo w każdej chwili może się w ataku moździerzowego.
  Wcześniej stwierdzono, że pomimo wprowadzenia rozejmu w nocy i wszystko dziś, siły bezpieczeństwa armii ukraińskiej z różnych pozycjach Produkują ostrzał cywilów w stolicy Donbasu.
  http://nahnews.com.ua/134709-ukrainskie-siloviki-ustroili-ad-dlya-zhitelej-stanicy-luganskoj/
 • @lorenco 00:19:18
  Tłumacz:
  Tragedia we Francji przypomniał wydarzenia Turchinov w Donbasu

  10.01.2015 17:03
  Kijów, 10 stycznia.
  Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Aleksandra Turchinov wyraził kondolencje dla narodu francuskiego w związku z tragicznymi wydarzeniami z ostatnich dni, które pochłonęły już 17 osób. Turchinov powiedział, że cały świat opłakuje ofiary.
  "W 21 wieku, terroryzm staje się zagrożeniem dla cywilizacji" - powiedział szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
  Oczywiście, Turchinov nie mógł nie znaleźć podobieństwa do wydarzeń we wschodniej części Ukrainy. Według niego, w Paryżu bossed "bestialskie krwi fanatyków, którzy zabijają bezbronnych dzieci" i Ukraina (prawdopodobnie w Donbasu) winni "pijani najemnicy bezkarnie zabijają Ukraińców."
  "Dlatego jedynym sposobem walki z tym złem jest całkowita jedność ludzi dobrej woli, którzy wybierając się demokratyczną drogę rozwoju, z poszanowaniem praw i wolności osób. Musimy działać razem do walki z terroryzmem niezależnie gdzie się narodził i może ubierać się, jakimi doktrynami się by posługiwał "- powiedział Turchinov.

  Nawet mi się komentowac tego nie chce: po prostu rzyg!!!
 • @lorenco 00:34:48
  https://pp.vk.me/c7008/v7008463/23e8f/ybxyXC7nNP0.jpg
 • @lorenco 00:40:02
  Tłumacz:
  Prezydent Ukrainy Poroszenko w sobotę podczas rozmowy telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel ogłosił gwałtowny wzrost dostaw sprzętu wojskowego do milicji Donbasu. Tego samego dnia, niemiecki lider zadzwoniła do prezydenta Rosji Władimira Putina, z którym rozmawiała o sytuacji na Ukrainie.

  Mam nadzieję, że Putin powie Merkel, że wszystko co robi Ukraina to przypisuje Donbasowi; to tak jest, jak i to, że ZSRR napadł w 1941 roku na Ukrainę i Niemcy. Dobrze, że ZSRR ominął Polskę i jej nie napadł, chyba, że Jajceniuk uważa Polskę za część Ukrainy!
 • @lorenco 00:54:51
  Poroszenko złożył kwiaty ku pamięci francuskich żurnalistów...
  https://pp.vk.me/c7008/v7008834/291ea/PhBvvzEP4BQ.jpg
 • @lorenco 01:18:51
  Dobranoc@
  https://pp.vk.me/c624719/v624719052/14bcc/hQvKkXMflzE.jpg
 • @lorenco 00:54:51
  Spójrz na to jego oczami tj. Jaceniuka. On uważa, że w 1941 po prostu Polski nie było, była co prawda jakaś Generalna Gubernia ale to też nie Polska. Z jego - żydowsko-banderowskiego widzenia rzeczywiście Polski nie było w 1941 roku, była III Rzesza Niemiecka i dalej na wschód współpracująca z nią Ukraina. W jego mniemaniu tak pozostałoby gdyby nie napaść Rosjan na tak widzianą Ukrainę i Niemcy.
  Nie muszę chyba tłumaczyć, że obecna Ukraina to Niemcy, to ich wspólne dzieło z USA.
  A gdzie Polska? Jeszcze w naszych Sercach i nigdy nie jest za późno. Mamy w tym roku wybory prezydenckie, a potem parlamentarne. Czy potrafimy się zjednoczyć pod jednym dowództwem?
  http://henrykkreuz.neon24.pl/post/117402,2015-nowy-grunwald
 • @interesariusz z PL 12:48:01
  Racja. Uznaje!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031