Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
632 posty 11577 komentarzy

interesariusz

interesariusz z PL - cóż to może znaczyć ? .

Quo vadis 18.01.2016r, Wojna o nasze dusze

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polska rewolucja kulturalna

 

 

Interesariusz: Wojna o Ukrainę, Świat i nasze dusze

 

 

Polska rewolucja kulturalna
.

 


Między Odrą a Bugiem trwa w najlepsze odkłamywanie historii Polski z mylnego przekonania, iż Polska przetrwała zawieruchę 2WŚ dzięki Armii Czerwonej, a swoje obecne granice zawdzięcza Stalinowi. Uprawiana propaganda przekłada się na niszczenie ruskich pomników i odbudowę niemieckich, takoż przywracanie niemieckich nazw, aby przypominały tubylcom na czyich ziemiach żyją.

Agresja względem poległych żołnierzy, przecież przegranych ofiar 2 Wojny, oraz idei wdzięczności dla Armii Czerwonej za wyzwolenie ziem spod nazizmu i panowania niemieckiego, ma miejsce nawet w Szczecinie, mieście położonym za linią Odry, które dostało się Polsce tylko w wyniku uporu Stalina, przy protestach pozostałych aliantów. Tymczasem Polacy śmieją się z "odzyskania ziem odzyskanych", przecież na nich mieszkają. No to o co chodzi, jaka wdzięczność? Nie ma co dziękować Rosjanom, nie ma co odbudowywać "pomnika wdzięczności", przecież ziemie zachodnie lada moment wrócą do macierzy i nie będzie problemu. A że trzeba będzie szprechać, no to co?

Tak się jakoś dziwnie składa, że proradzieckie obeliski i pomniki padają ofiarą wandali akurat wtedy, gdy jest to pożądane ze względów politycznych. Usytuowanie pomnika i fragment jego nazwy mówiący o wdzięczności budził kontrowersje. Już w 1992 roku zdjęto z niego czerwoną gwiazdę, bo była uważana za symbol radzieckiej dominacji. Gwiazda na pomniku. Nie na urzędzie miasta. We wrześniu ubiegłego roku nieznani sprawcy odłamali gwiazdy z mogił żołnierzy Armii Czerwonej na szczecińskim cmentarzu.

Rewolucja kulturalna trwa nadal. W nocy z czwartku na piątek nieznani sprawcy oderwali część płyt z podstawy pomnika, którego przeniesienia lub usunięcia domagają się środowiska patriotyczne i szczeciński oddział IPN. Środowiska patriotyczne to chyba te, które uważają, że Polska przetrwała dzięki zbiegłemu do Londynu jedynemu prawowitemu rządowi i dałaby sobie świetnie radę, gdyby nie ZSRR.

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wystosowało ostry protest w tej sprawie:
"Częstotliwość aktów wandalizmu, ich cynizm oraz fakt, że dochodzi do nich przy pobłażliwości, a nawet bezpośrednim nakłanianiu ze strony polskich władz, daje powody, by stwierdzić, że mamy do czynienia z polityką państwową, która jest oparta na historycznym rewizjonizmie"

Może szczecińskim władzom chodzi o zrobienie miejsca dla planowanego pomnika Lecha Kaczyńskiego - twórcy restauracji polityki jagielońskiej - Drang nach Osten. Tymczasem nasi nowi wschodni bracia spod znaku Bandery wyznają koncepcję Drang nach Westen. I co im zrobicie? Powstanie państwo od morza do morza, tylko czy aby na pewno polskie?


Trwa poszukiwanie niskonakładowej nowej formuły notek. Sądząc po odzewie, notki na konkretne tematy nie budzą zainteresowania, co innego spekulacje o Żydach, Putinie, i inne. Chyba szkoda. W najbliższych dniach można się spodziewać raczej balonów próbnych. Z rzadka.

 

KOMENTARZE

 • MSZ Rosji już nie jeden raz musi się oburzać i protestować.
  I co zrobi taka Rosja Polsce? Nic nie zrobi.
  Po prostu oprócz jakiś tam działań w sensie protestów dot. pamięci i pomników, Rosja nic Polsce nie może zrobić.
  Nie może, ponieważ Rosja totalnie olewa Polskę.
  Jeśli Rosja będzie chciała poważnie rozmawiać o Polsce, to tylko z jej namiestnikami w Departamencie Stanu USA.
 • Rocznica wyzwolenia Warszawy
  17 stycznia mija 71 lat od momentu, gdy do stolicy weszły: Armia Czerwona i oddziały 1. Armii Wojska Polskiego. Filmy z tegorocznej uroczystości w Warszawie Jan Jankow TV:

  71 Rocznica Wyzwolenia Warszawy, Grób Nieznanego Żołnierza
  https://youtu.be/lUkYWvfdNx4


  Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich - Warszawa - Obchody
  https://youtu.be/aM8u6mhol4A
 • Szkoła Myślenia 17 stycznia 2016 - co jest co?
  71 Rocznica Wyzwolenia Warszawy - refleksje i fakty - Sławomir Andrzej Zakrzewski, Dariusz Benedykt Ciesielski

  https://youtu.be/r2aTBkrsNfA
 • @lorenco 23:53:39
  16 stycznia 2016, miasto Odessa. W krajach "demokratycznych" Libii i na Ukrainie pożary na rynkach stały się codziennością.

  http://timer-odessa.net/uploads/2016/01/bolshoy_pojar_na_poselke_kotovskogo_gorit_rinok_8277.jpg
  http://timer-odessa.net/uploads/2016/01/bolshoy_pojar_na_poselke_kotovskogo_gorit_rinok_1522.jpg

  Na rynku "Merkury" miał miejsce duży pożar. Ogień szybko rozprzestrzenił się na terenie targowiska i zajął kilka punktów sprzedaży. Zapach spalenizny był odczuwalny nawet w dużej odległości.

  Źródło, niezależne media Odessy
  http://timer-odessa.net/news/bolshoy_pojar_na_poselke_kotovskogo_gorit_rinok_477.html

  To nie pierwszy taki pożar na Ukrainie. Przy okazji w innym "demokratycznym" kraju - Libii, po zwycięstwie w NATO, pożary na rynkach i w innych miejscach publicznych są częste. Pożar na rynku libijskiego miasta Bengazi, w 2014 roku.

  https://www.facebook.com/Alestekhbarat.Allibiya/photos/a.267363996632076.54295.267151173320025/694522510582887/?type=3&theater

  Różne "demokratyczne" gangi w obu krajach podpalają właściwie siebie.
 • @PontoSarmata 02:41:33
  Zachód - Ukraina: i kto kogo oszukał?

  Na tle ostatnich rund wokół Ukrainy, szczególnie popularny jest temat oszustwa. On chętnie rozwijany jest w swoich wystąpieniach u wielu ukraińskich polityków i politologów, jak mówią, prawica. Jeśli odrzucić plewy ze słów, to można sformułować tak - Zachód nas oszukał, obiecał staw z łabędziami, majtki z koronki, trwałe i kompleksowe wsparcie w walce z Rosją, stały i niezmienny szacunek dla naszych interesów narodowych, a w rezultacie ...

  W rezultacie, teraz los Ukrainy rozwiązują urzędnicy USA i Rosji, którzy nie są najwyższej rangi, ich europejscy odpowiednicy w rzeczywistości ewakuowali się i można słyszeć westchnienie ulgi, że są oni uwolnieni od ciężaru. Europa ma dość własnych problemów, więc ona szczęśliwie wepchnęła Rosji i USA problemy w odniesieniu do Ukrainy. I można zrozumieć ukraińskich polityków - mruczą niechętnie, że zostali oszukani. Ale w tym samym czasie, będąc intelektualnie i psychicznie niedojrzali, nie pytają - czy skłamali swoich przyjaciół i patronów?

  Powracając do początku w badaniu ukraińskiej sprawy trzeba ponownie spróbować odpowiedzieć na pytanie, dlaczego projekt Ukraina został uruchomiony? Odpowiedź wydaje się najbardziej logiczna i sensowna - do ograniczenia Rosji i zapobieżeniu jej aktywnego udziału w rozliczeniu "syryjskich" - i szerszym widzeniu - spraw na Bliskim Wschodzie. Są dwa warianty rozwoju: pełna okupacja przez Rosję Ukrainy (i skutek umieszczenia Rosji wśród pariasów na świecie, z którym nie warto się kontaktować) lub zarzucenie "pętli" na Rosję na Ukrainie z koncentracją wszystkich sił w rozstrzyganiu sytuacji w sąsiednim kraju. Jak widać, ani jeden ani drugi wariant nie udał się.. Jeśli użyć terminologii "cenionych partnerów", Rosja "zajęła" tylko część Ukrainy, z powodzeniem - i wyraźnie szybciej niż oczekiwano - doprowadziła do "zamrożenia" konfliktu i miała okazję wrócić do miejsca, gdzie to się zaczęło w aktualną konfrontację z Zachodem. Na Bliskim Wschodzie w ogóle i Syrii w szczególności.

  Czym było celowe oszustwo, które udało się do obecnym władzom ukraińskim, a tego na pewno nie da się wybaczyć? One od dawna inspirowały - i nadal inspirują do tej pory, choć nikt już ich nie słucha - że Rosja nie będzie w stanie utrzymać, a nawet wzmocnić swoich sił militarnych w warunkach zerwania więzi z ukraińskimi zakładami wojskowymi. Że to cały wspólny mechanizm, wyrzucenie z jego trybów na przykład, KB "Antonow" i Jużmasz - obróci wszystko w pył! No i tak, oczywiście, Rosja będzie w stanie tylko paradować tekturowymi czołgami na defiladach...

  Szok spowodowany rozpoczęciem operacji rosyjskiej w Syrii na wiele sposobów, spowodował kompletne niedopasowanie zapewnień Kijowa do twardej rzeczywistości życia i utratę złudzeń, że to nie oszustwo, które, znowu, władze ukraińskie popełniły całkiem świadomie, Zachód nie jest w stanie im wybaczyć. Przez brak przyzwoitości - Ukrainie otwarcie daje się do zrozumienia, że teraz nikt nie chce do niej zadzwonić. Dzielić ją będą tak, jak bedzie korzystne to dla Zachodu, używać wedle swego uznania. Jej skomlenie o choćby ruch bezwizowy z UE, choćby przystąpienie do NATO, chociaż kilka miliardów dolarów inwestycji (w obliczu stałego odroczenia, nawet w transzach MFW ), nikogo już nie interesuje.

  Jak mówią - za wszystko trzeba płacić. Za oszustwa trzeba płacić dwa razy i trzy razy. I smutny los wielu amerykańskich marionetek to pokazuje.

  Anastasia Skogoreva
  Za:ВСТАВАЙ, ОДЕССА!
  http://cs629505.vk.me/v629505249/28fa1/awD1i0A-2zU.jpg
 • @lorenco 23:53:39
  pytanie: czy Rosja zniży się do wzajemnych złośliwości?
 • dzień po zniesieniu sankcji na Iran w związku z programem nuklearnym
  ministerstwo skarbu USA nakłada na Iran sankcje związane z jego programem rakietowym. W pierwszym rzucie dotknięte sankcjami są konkretne firmy związane z produkcją rakiet.
 • Kaczyński komentując spór o TK
  Chodziło o to, by Polska, w której mamy wielką skalę patologii, nie została naprawiona. To jest na rękę niewielkiej, ale wpływowej grupie społeczeństwa.
 • @lorenco OTO NA DZIŚ STAN ARMI CZARNEGO BAMBO!
  American Thinker wymienił 6 słabych punktów amerykańskich myśliwców F-35!..(oto i cała ta "potęga" USA, w tym z 11 lotniskowców, tylko 3 sprawne technicznie do służby!. Reszta w bazach z braku pieniędzy na remonty okresowe i płac załóg! A te nowe szybkie do ok. 45 węzłów katamarany transportowe już na próbach morskich się sypią i wymagają kosztownych remontów! agregaty prądotwórcze sypią się po 200h pracy! zamiast po 9 tys! słaby dziób, nie wytrzymuje naporu fal!, więc może na dziś pływać przy małej fali! Takie jest zalecenie dowództwa US Navy!!!)...Opracowanie myśliwca F-35, z którym USA wiązały wielkie nadzieje, raczej nigdy nie zakończy się powodzeniem biorąc pod uwagę istniejące poważne niedociągnięcia, pisze magazyn American Thinker. Pierwszą wadą jest jego zawodny i źle zaprojektowany silnik „największy, najgorętszy i najcięższy silnik, jaki kiedykolwiek został zainstalowany na myśliwcu”. On jest cięższy od swojego poprzednika ze względu na konieczność wprowadzenia w ruch turbowentylatora wersji z wertykalnym lądowaniem F-35B i w konsekwencji jest cięższy od innych bojowych samolotów odrzutowych o porównywalnym ciągu. Drugą wadą jest to, że pas startowy dla F-35 nie powinien być krótszy niż 2,5 km, przy czym minimalna długość pasa dla F-16 wynosi mniej niż kilometr. Jako trzeci słaby punkt myśliwca magazyn podaje koszt godziny lotu 50 tysięcy dolarów, co raczej nie pozwoli pilotom na wylatanie wystarczającej liczby godzin, aby doskonale opanować maszynę. Na przykład piloci F-22 każdego miesiąca spędzają 10-12 godzin w powietrzu, a do tego, aby podjąć decyzję podczas walki w ciągu ułamka sekundy, potrzeba 20 godzin, czytamy w artykule. Po czwarte, zaprojektowany jako lekki bombowiec F-35 ustępuje pod względem manewrowości myśliwcom stworzonym 50 lat temu, a współczesne myśliwce z łatwością go obchodzą. Według prognoz w konfrontacji z Su-35 na każdy zestrzelony rosyjski samolot przypadnie 2,4 amerykańskich. Po piąte, F-35 wykorzystuje paliwo do chłodzenia elektroniki, w związku z czym jego zastosowanie w krajach tropikalnych jest problematyczne: samolot nie wystartuje, jeśli paliwo jest zbyt ciepłe. W związku z tym w amerykańskich bazach w Arizonie paliwo dla F-35 musi być składowane w białych zbiornikach pod daszkiem. I na koniec, aby niszczyciel był widoczny w scentralizowanym systemie logistycznym USA, potrzebuje połączenia z Internetem. W przeciwnym razie nie będzie w stanie latać, nawet jeśli jest technicznie sprawny, pisze American Thinker.
  Ps...Zacznijmy może od tego, że gdyby USrael nie podkupił na początku jelcynowskiej smuty, projektu Jak-41 (sprawdźcie w wyszukiwarce co to jest) to nawet by coś takiego jak F-35 nie latało (Ostatnio głupi jankes próbuje kopiować Kamowa, te helikoptery, nazwali to S-97 a wygląda jak Ka-52, tak ta jankeska zaraza kopjuje od Rosjan)...Inna sprawa, że Rosjanie zrezygnowali z takich bubli i postawili na osiągi. Po prostu wyszli z założenia, że choćby nie wiem jak samolot byłby "niewidzialny" to zawsze znajdzie się radar który na odpowiedniej długości fal go wykryje! Po prostu nie ma samolotów niewidzialnych, taką technologię mają Jankesi tylko u Klingonów w Hollywiood. Rosyjskie myśliwce takie jak Su-30, Su-35/35S są za to lepiej uzbrojone, zwrotniejsze, szybsze i mają większy zasięg. Wykryją F-35 z daleka i rozwalą ich całe stado, to samo z F-22, już były takie symulacje i pokazały, że Rosjanie poszli słuszną drogą, a Jankesy się pomylili i wyjebali miliardy na przereklamowane buble, które by wyrównać straty oferuj Norwegii, Izraelowi i biednej Polsce!
 • @lorenco o NATO.
  NATO jest zbiurokratyzowane, skostniałe, z armią złożoną z pedałów, lesbijek, oraz homoniewiadomo "służących" od 7:30 - 14:30, weekendy wolne, nic nie mogące w dzisiejszych czasach, a o stanie technicznym sprzętu natowskiego już nie wspomnę, artykułów w tym temacie w sieci sporo, o naszym także jak i o naszej armii także nic nie mogącej na dziś. NATO to tylko relikt pozostały po zimnej wojnie z Sowietami. Dzisiejsza Rosja to już nie tamte sowiety i tamta sowiecka armia, to nie Rosja Gorbaczowa czy pijanicy Jelcyna o czym rusofoby wymachujące zardzewiałą szabejką dzisiejszej Rosji zapominają, powodując u niej śmiech i politowanie zarazem. Zgodnie z umowami NATO miało być rozwiązane po likwidacji UW. Czyli zrobiono Rosją w ch..ja! Nie dziwię się, że Rosja dziś robi w ch..ja NATO i USA! Całe to niemogące na dziś NATO istnieje wyłącznie tylko dla potrzeb lobby zbrojeniowego USA, jak i tylko ciepłych i bardzo popłatnych posadek dla wątpliwej jakości generałów i urzędasów. Przypominam oczekującym na jakąkolwiek pomoc NATO w razie zagrożenia, że par. 5 NATO nie obowiązuje nikogo do innej pomocy jak wg "swoich możliwości"!!!. Polska jest członkiem drugiego sortu i nikt w jej sprawie palcem nigy nie kiwnie. Ciekawe kiedy Putin to pojmie i powie "sprawdzam par. 5". Europa kończy się na wschód od Odry, niestety. A wlasne zbrojenia wymagają czasu którego może nie być!.
 • Dobre wieści...
  Chiny aktywnie pozbywają się amerykańskich papierów wartościowych... Banki centralne na całym świecie aktywnie sprzedają amerykańskie papiery wartościowe. Według najnowszych danych amerykańskiego Systemu Rezerwy Federalnej USA, w pierwszym tygodniu roku banki centralne sprzedały amerykańskie papiery wartościowe na kwotę 12 mld dolarów. W tygodniu, który zakończył się 13 stycznia, pozbyły się obligacji na kwotę jeszcze 34,5 mld dolarów. Jest to najgorszy start roku w historii podaje Vesti. Finance. W rezultacie udział obligacji w bilansie zagranicznych banków centralnych spadł do 2962 bilionów dolarów, taki poziom ostatnio odnotowano w kwietniu 2015 roku. Był to największy tygodniowy spadek, odkąd Chiny rozpoczęły likwidację zapasów papierów wartościowych w połowie 2014 roku. Duże wahania i kryzys wielu rozwijających się gospodarek doprowadziły do tego, że banki centralne sprzedają aktywa dolarowe, aby móc ustabilizować sytuację na wewnętrznym rynku waluty lub papierów wartościowych podaje periodyk. Wszystko wskazuje na to, że Chiny kontynuują sprzedaż amerykańskich papierów wartościowych. Wielu ekonomistów mówi, że taki wskaźnik sprzedaży można wytłumaczyć aktywną sprzedażą przez Bank Narodowy Chin, za którego przykładem poszły inne banki centralne.
  Ps...Pomału uSSmańska waluta będzie mnie warta od toaletowego papieru. Dolarami to ludzie będą niedługo palili w piecu, gdyż taczka tych banknotów będzie się paliła dłużej, niż drewno które będzie można za nią kupić..do sierpnia tego roku bedzie pozamiatane w kwesti dolara. Do upadku dolara dojdzie prędzej czy później. Raczej kontrolowanego upadku, tak żeby wcześniej syjonistyczni oligarchowie zdążyli zamienić wszystkie swoje dolary na złoto, diamenty i nieruchomości.
 • @@@!
  Mało kto wie, że agencja ratingowa Standard & Poor's w 2015 r. wypłaciła władzom USA aż 1,38 mld $ odszkodowania za ratingowe kłamstwa! Agencja ratingowa Standard & Poor's (S&P) obniżyła w piątek wieczorem długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej z poziomu "A-" do "BBB+". Okazuje się, że ta sama agencja w ramach ugody sądowej wypłaciła w 2015 roku władzom USA aż 1,38 mld dolarów za ratingowe kłamstwa jakich dopuszczała się z pełną premedytacją w latach poprzednich. Piątkowa decyzja S&P może kosztować polską gospodarkę miliardy złotych. Czy polski rząd również wystąpi o odszkodowanie? Co do tej agencji to ta Agencja S&P to jest USA, a USA to jest na dziś BOLSZEWIZM w czystej postaci, sterowany przez lobby to samo, które kieruje polityką USA, czyli żydowskie, dlatego proszę tych żeczy nie oddzielać. Stanowisko rządu USA w stosunku do rzadu Polski jest identyczne ze stanowiskem z Brukseli i Berlina. Zresztą to USA steruje w wersji hard tą całą Unią jak w wersji low Moskwa kiedyś RWPG. Koniec Kropka !!! A pan Prezydent oraz min. Macierewicz, również powinni przestać marzyć o stałym pobycie wojsk okupacyjnych USA/NATO w Polsce.
 • @Kula Lis 65 17:06:52
  Za Sputnikiem:
  Wiosną bieżącego roku NATO przystąpi dostworzenia na terytorium Polski infrastruktury dla systemu obrony antybalistycznej NATO - poinformował sekretarz generalny Jens Stoltenberg.

  „Wiosną rozpoczniemy budowę w Polsce kluczowego odcinka dla centrum obrony anty balistycznej NATO" — powiedział on po spotkaniu z prezydentem Polski Andrzejem Dudą — podaje agencja RIA Novosti.
  W ostatnich dniach polskie władze wyraziły nadzieję, że na szczycie NATO w Warszawie w lipcu 2016 roku zostaną podjęte działania na rzecz rozmieszczenia w Europie Wschodniej na stałe kontyngentu sojuszu.
  W połowie grudnia wiceminister obrony szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji generał armii Walerij Gierasimow oznajmił, że nasilenie aktywności wojskowej Sojuszu Północnoatlantyckiego i rozmieszczenie elementów globalnego systemu obrony przeciwrakietowej tworzą zagrożenie nowymi i eskalacją już istniejących konfliktów.
 • @lorenco 17:56:01
  tak, te pobrzękiwania szabelką znajdą się w jutrzejszej notce, no chyba, że będzie coś ciekawszego.
 • @lorenco 17:56:01
  Nowa broń Rosji, w NATO narasta zaniepokojenie?!?...Dowódca amerykańskich sił powietrznych w Europie i Afryce generał Frank Gorenc wyraził "bardzo poważne" obawy związane z rozbudową i wzrostem znaczenia rosyjskiej obrony przeciwrakietowej w tym zestawów S300, S400, wprowadzania już S500, systemów zakłócania elektronicznego Chibiny, Kasucha4, nowych stacji radarowych o zasięgu 6 tys kilometrów które bardzo zagrażają samolotom NATO nad ponad jedną trzecią powierzchni Polski - podaje "The New York Times". Jeden z najpopularniejszych amerykańskich dzienników podkreśla, że taką samą taktykę Rosjanie zastosowali niedawno w Syrii, wcześniej na Krymie. Rosja zaangażowała podobny potencjał antyrakietowy na Półwyspie Krymskim, zaanektowanym dwa lata temu przez Moskwę. Teraz także podobny manewr wykonywany jest w zniszczonej wojną domową Syrii - twierdzą Amerykanie. Rosyjskie siły zbrojne wspierają rząd bombardując od trzech miesięcy pozycje rebeliantów i ISIS. Generał Gorenc, którego zakres obowiązków obejmuje koordynację operacji sił powietrznych 104 krajów w Europie, Afryce, Azji i części Bliskiego Wschodu, powiedział, że rosyjska strategia jest jednym z najbardziej niepokojących trendów, jakie ostatnio widział. Dowódca przyznał w rozmowie z "The New York Times", że najbardziej zaawansowany i najbardziej liczny sprzęt w ramach strategii A2/AD rozmieszczony jest w Kaliningradzie, "rosyjkiej enklawie umieszczonej między Polską a Litwą na wybrzeżu Bałtyku". Systemy typu ziemia-powietrze są, jego zdaniem, rozlokowane "w sposób, który sprawia, że dostęp do tego miejsca jest utrudniony". Gdyby doszło do konfliktu na tych terenach, jednostki Sojuszu Północnoatlantyckiego miałyby niezwykle utrudnione zadanie, aby przedrzeć się przez radary rosyjskich systemów, które byłyby w stanie wyśledzić ruchy samolotów sojuszniczych, następnie je namierzyć a nawet likwidować. Amerykański wojskowy dodał też, że strategia A2/AD polegająca na ograniczaniu roli i działań przeciwnika, w tym przypadku USA, sprawdziła się ostatnio w Syrii. Chodzi bowiem o to, że Rosjanie rozlokowali na lądzie tyle baterii systemów antyrakietowych wyposażonych w pociski typu ziemia-powietrze, że namierzone amerykańskie myśliwce, samoloty zwiadowcze i drony zostały zmuszone podjąć decyzję o rezygnacji z bombardowania celów nad jedną trzecią terenów Syrii. Oznacza to tyle, że to obecnie Rosjanie kontrolują obszary bezpośrednich walk sił reżimu Baszara al-Asada z rebeliantami. Ci drudzy - z ograniczonym wsparciem amerykańskiego wojska - po raz pierwszy od trwającej od ponad czterech lat wojnie, stopniowo zaczynają przegrywać. Wprawdzie operacje sił powietrznych w Iraku i Syrii nie są w obszarze dowodzenia gen. Gorenca, ale powiedział, że oglądał ekspansję militarną Rosji w Syrii z dużym zainteresowaniem, ponieważ Rosjanie chcą, by zachodnie mocarstwa zobaczyły niszczącą siłę swojej najnowszej broni. - Używają rakiet typu cruise, używają także bombowców - powiedział dla "The New York Times". - To jasne, że oni chcą pokazać, jakie mają możliwości, by wpłynąć nie tylko na wydarzenia w regionie, ale także na całym świecie - dodał. Od konfliktu w Gruzji w 2008 roku Rosjanie wydali ogromną sumę pieniędzy, aby rozwinąć swój arsenał wojskowy. - To, co obserwujemy, jest owocem tych wysiłków. Oni zwiększyli swój potencjał, swoje możliwości operacyjne, a przy okazji, wykazali gotowość do wykorzystania tego sprzętu - stwierdził Gorenc.

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031