Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
706 postów 15346 komentarzy

interesariusz

interesariusz z PL - cóż to może znaczyć ? .

Quo vadis Vox populi, Wojna o nasze dusze

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy Neon24 może się równać ze Sputnikiem?

 

 

Interesariusz: Wojna o nasze dusze

 

 

 
Czy Neon24 może się równać ze Sputnikiem?

 

 

 
Zajrzałem jak co dzień na neonka i nic... nic do czytania. Przebiegam inne witryny, wyczytuję nowinki, na koniec zaglądam do słynnej, podobno groźnej broni propagandowej Putina — Sputnika. Od poprzednich wizyt wiem, że z tą bronią to jakaś ściema. Ta witryna to żenada. Nie mają żadnego dostępu do informacji z pierwszej ręki. Wygląda tak, jakby ktoś z prasy światowej przepisywał, co mu się spodoba, dla sensacji, przepisywał nieudolnie i bez jakiegoś zamysłu programowego. To już moja działalność na neonie z okresu sprawozdawczości, co się dzieje na Ukrainie, była chyba lepsza niż cały ten rzekomo "putinowski" Sputnik, co niby ma redakcję. Jeśli ma redakcję, a nie jeden etat plotkarski, to nie wiem, za co jej płacą. Żeby chociaż ten ktoś umiał po polsku. Ale nie, już samo to nastraja negatywnie do czytania.

Niemniej jednak czasem w tej polskawej mowie można znaleźć inspiracje do wyszukania źródła w sieci. I to już jest coś.

Ale ja nie o tym. Znalazłem coś w sam raz na sezon ogórkowy.

Test IQ, opracowany przez profesora Massachusetts Institute of Technology (MIT), Shane’a Fredericka, w 2005 roku, nawet nieźle, jak na Sputnika, przetłumaczony, co jest o tyle ważne, że testuje głównie zdolność rozumienia mowy:

1. Rakieta tenisowa i piłka tenisowa razem kosztują 1,10 dolara. Rakieta jest droższa niż piłka o jednego dolara. Ile kosztuje piłka?

2. Pięć maszyn włókienniczych produkuje pięć rzeczy w ciągu pięciu minut. W ciągu ilu minut 100 maszyn wyprodukuje 100 rzeczy?

3. Na jeziorze rosną lilie wodne. Każdego dnia ich liczba podwaja się. Wiadomo, że lilie wodne całkowicie pokryją całą powierzchnię jeziora w ciągu 48 dni. W ciągu ilu dni lilie wodne pokryją połowę jeziora?


Podobno w badaniu sprawdzającym sensowność pytań, przeprowadzonym przez samego twórcę na trzech tysiącach osób, pracujących w różnych dziedzinach i posiadających różny stopień wykształcenia, tylko 17% udzieliło poprawnych odpowiedzi. Ludzie bezmyślnie udzielali odpowiedzi: 10 centów, 100 minut i 24 dni.

A jak jest z nami? W jednym pytaniu prawidłowość odpowiedzi zależy od zdolności rozumienia słowa pisanego. A z tym jest u nas kiepsko. Widać to w uwagach zamieszczanych pod notkami.

W witrynie, tej witrynie, nie ma już ani dyskutantów poważnych problemów, ani plotkarzy dostarczających sensacyjki, ani ludzi zainteresowanych dalszym istnieniem witryny jako unikatowego miejsca pozyskiwania istotnych dla narodu informacji. Jest pewna grupa autorów traktująca witrynę jako kolejny słup ogłoszeniowy, oraz nowy desant podobnych z zacięciem do zawłaszczenia witryny na swoje plakaty. Nie traktujemy się już poważnie. Jedynie ja, mówię o sztucznym bycie interesariusz, jak porzuciłem salon24, tak tu trwam niezmiennie, nie publikując nigdzie indziej.

Ale to się zmieni. Nie mówię o SL i jego witrynie niepodległy.pl. Tam się zarejestrowałem i widzę, że SL idzie drogą Tomka Parola z czasu powstawania Nowego Ekranu. Życzę mu większego powodzenia. Spojrzałem też na 3 obieg. Zmienił się graficznie. Moim zdaniem mało ergonomicznie, z jednym wyjątkiem. Tak jak w Sputniku zdjęcia z tytułami, na których pojawiają się wstępy artykułów pod wpływem nadepnięcia przez myszkę. Ten mechanizm zawsze mi się podobał, w przeciwieństwie do obskuranckiej jedynki na neonie. Zadziwiające, że ktoś ją w ogóle czyta. U mnie proces adaptacji do niej trwał lata. Przemogłem się dopiero, gdy przeszedłem na szybszy komputer.

Jestem ciekaw, czy właściciel oraz nowy sztab zdają sobie sprawę z tego, że każdy czytelnik, taki wytrwały konsument informacji, ma listę witryn, które codziennie odwiedza. Można ileś tam razy z rzędu się zawieść, o pusto! Ale w końcu witryna wypada z listy. Żeby trafili tu nowi, muszą być w sieci cytowania. Która to notka na neonie zasługuje na to, aby ją innym polecać?

Głos ludu zadecyduje.

KOMENTARZE

 • Na bezrybiu - i rak ryba
  //rzekomo "putinowski" Sputnik, co niby ma redakcję. Jeśli ma redakcję, a nie jeden etat plotkarski, to nie wiem, za co jej płacą. Żeby chociaż ten ktoś umiał po polsku.//
  Teksty Sputnika, których nie piszą Polacy (czyli przedruki z portali rosyjskojęzycznych) to MASZYNOWE TŁUMACZENIA, bez korekty. Nawet jeśli redaktor zna język polski, to ewidentnie nikt mu nie płaci za korektę tych maszynowych tłumaczeń. To oczywiście kompromitacja całej witryny i ilustracja tego, że oficjalna propaganda dla Polaków ma w Rosji niski priorytet (i budżet).

  //Można ileś tam razy z rzędu się zawieść, o pusto! Ale w końcu witryna wypada z listy.//
  Po likwidacji prawica.net przez specsłużby (wymuszenie zamknięcia przez szantażowanie A. Szcześniaka) neon24 był ostatnią w miarę popularną stroną antysystemową, ale na dużo niższym poziomie. Stąd wziął się desant agentury, który w ostatnich miesiącach doprowadził do tego, że mamy, co mamy. Chodzi o rozpędzenie autorów, komentatorów i czytelników szukających jakiejś alternatywy dla duopolu PO-PiS i stojących za nim konglomeratów medialnych. Czy możemy się jakoś przed tym obronić? Tylko dając odpór obecnemu najazdowi neo-Hunów. Czytelnicy szybko przestawią się z czytania tekstów promowanych na śledzenie blogów autorów.

  //Żeby trafili tu nowi, muszą być w sieci cytowania. Która to notka na neonie zasługuje na to, aby ją innym polecać?//
  Korzystając z tego, że na bezrybiu - i rak ryba - polecam coś na "aktualne tematy":

  "LGBT najwyższym dobrem PiS i KRK"
  http://swiatowid.neon24.pl/post/149863,lgbt-najwyzszym-dobrem-pis-i-kr
 • Sputnik?
  "na koniec zaglądam do słynnej, podobno groźnej broni propagandowej Putina — Sputnika. Od poprzednich wizyt wiem, że z tą bronią to jakaś ściema. Ta witryna to żenada. Nie mają żadnego dostępu do informacji z pierwszej ręki."

  Sądzę, że oni nie mają na celu stworzenie witryny o najwyższym poziomie, tylko o dostarczanie treści pomijanych lub marginalizowanych przez dominujące media. Dla osób, które i tak myślą po swojemu i są zorientowane, alternatywne portale mogą być niepotrzebne i nudne.

  Sputnik wydaje się niektórym groźny, bo przełamuje monopol informacyjny, tak jak Wolna Europa w PRLu.
 • narzekacie na Neon
  Chcecie czegoś lepszego, to poczytajcie ,,Tak się, proszę pana, zaczynała Jugosławia. Ruanda, Wołyń"
  Więcej: http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,25021522,tak-sie-prosze-pana-zaczynala-jugoslawia-ruanda-wolyn.html#s=BoxMMtImg1"
  szczególnie polecam komentarze pod tekstem.
  tam to dopiero jest ,,Polska"
 • @Pedant 10:41:23
  https://m.neon24.pl/868059386378a92fcc04baf2017b3090,14,0.jpg
  Nie podzielam tego poglądu. Sputnik w założeniu miał być zapewne propagandowy, przedstawiać rosyjski, oficjalny punkt widzenia, w przystępny sposób. Niestety, brak dobrych politruków, oraz konieczność wabienia czytelników, są powodem, dla których są zamieszczane tanie sensacyjki. Nie ważne nawet, czy rzeczywiste, ważne, aby można było zamieścić szokujący tytuł.

  Wolna Europa tylko w czasach PRLu wyglądała na niegroźną, głupią propagandę. Obecnie widać, że jak propaganda Goebbelsa, przeorała ludziom berety. To, jak postrzega większość ludzi PRL, nie ma nic wspólnego z dawną rzeczywistością.

  Tak więc Sputnik to śmieszka, a nie propaganda, i ja nie o tym pisałem. Chodziło mi o refleksję, czy aby na pewno patrzymy na rzeczywistość z właściwej strony. Całą, a nie tylko na dalsze losy witryny, w której czasem pisujemy i czytamy.
 • @Oświat 10:42:04
  https://m.neon24.pl/868059386378a92fcc04baf2017b3090,14,0.jpg

  całkiem przyzwoity artykuł, pomimo przesłania,

  i uwagi też

  "Za PRL-u było lepiej, powiem panu. Jakbym wiedział, że tak Polska będzie wyglądać, tobym w życiu na Wałęsę nie głosował "

  Ja też!
 • tak na marginesie
  https://m.neon24.pl/868059386378a92fcc04baf2017b3090,14,0.jpg

  inny test

  czy zauważyliście, że witryna zmieniła kolorystykę, na zimną ?

  Zamierzone działanie, czy niefrasobliwość ?
 • @interesariusz z PL 10:57:54
  "Wolna Europa tylko w czasach PRLu wyglądała na niegroźną, głupią propagandę. Obecnie widać, że jak propaganda Goebbelsa, przeorała ludziom berety."

  Miała też inną, może nie zamierzoną funkcję. Dostarczając alternatywnej informacji pozwalała wnikliwszym osobom na zorientowaniu co się dzieje.

  Podam przykład, oficjalna prasa krytykowała Stany za bombardowanie neutralnej Kambodży i Laosu, jakby bez powodu - z samej złośliwości. Wolna Europa opisywała "Szlak Ho Szi Mina" biegnący przez góry i dżungle tych krajów i zaopatrujący Wietkong. Dzięki temu słuchacz WE i czytelnik Trybuny Ludu miał brakujące kawałki puzzla, niezależnie od tego którą stronę popierał - nawet przekonani aktywiści partyjni łączyli te dwa źródła razem.

  Pytanie czy da się ustanowić monopol informacyjny tak aby społeczeństwo żyło w wirtualnym świecie skonstruowanym przez jeden ośrodek władzy? Znam chyba jeden taki przypadek - Japonia za szogunów Tokugawa. Skończyło się to nieprzyjemnie, gdy zewnętrzny świat zapukał do drzwi paląc piękne japońskie miasta zbudowane z drewna i papieru.
 • @interesariusz z PL 11:25:48
  "witryna zmieniła kolorystykę, na zimną, zamierzone działanie?"

  Zapewne stoi za tym jakiś zimny czekista. Albo eskimosi (śnieg jest zimny).
 • @Pedant 11:48:31
  @Pedant 11:48:31
  //Pytanie czy da się ustanowić monopol informacyjny tak aby społeczeństwo żyło w wirtualnym świecie skonstruowanym przez jeden ośrodek władzy? //

  Czy społeczeństwo III RP nie żyje w większości w wirtualnym świecie skonstruowanym przez ośrodek władzy serwujący nam PO-PiS-owy DUOPOL i adekwatną propagandę za pośrednictwem duopolu medialnego? Oczywiście są obrzeża systemu, gdzie jakieś niewielkie grupki starają się serwować kontrpropagandę, ale jak te grupki za bardzo się rozrastają, to dzieje się to, co stało się z prawica.net - albo to, co się właśnie dzieje tutaj.
  ***********************************
  System dopuszcza alternatywy informacyjne tak długo, jak długo jest zachowana PRAWIDŁOWA PROPORCJA między autentycznym demaskowaniem systemu a ewidentnym oszołomstwem. Chodzi o to, by oszołomstwo skutecznie kompromitowało "leżący na tej samej półce" przekaz antysystemowy.
  ***********************************
 • Wyrocznia
  Oczywiście 1*, bo ty cierpisz obsesyjnie na niepohamowany przymus zarzucania ludzi swoimi przemyśleniami, którym nadajesz subiektywną wartość na miarę nagrody Pulitzera.

  Nie martw się - to nie choroba, to tylko zaburzenia psychiczne.

  " Mania – zaburzenie psychiczne (nie choroba sensu stricto) z grupy zaburzeń afektywnych charakteryzujące się występowaniem podwyższonego bądź drażliwego nastroju. Stany maniakalne zazwyczaj opisywane są przez pacjentów jako doświadczenia przyjemne; sprawiające, że czują się szczęśliwi. Pacjenci, których nastrój podczas manii jest drażliwy, nie opisują tego doświadczenia jako przyjemne, szybko się frustrują, a próba wpływu na ich zamiary powoduje u nich nasilenie gniewu bądź występowanie urojeń prześladowczych.

  W przypadku drażliwej odmiany manii nadmiar energii odczuwany przez pacjenta zwykle zużywany jest bezproduktywnie lub wręcz destruktywnie..."

  "Najczęstsze objawy manii:
  - często brak wglądu w chorobę
  - przymus mówienia, gadatliwość zdająca się nie mieć końca (98% chorych)
  pobudzenie psychoruchowe (hiperbulia) (87% chorych)
  - gonitwa myśli (synonimicznie tachyfrenia, myślotok) (71% chorych)
  - często: zawyżona samoocena
  - niekiedy: zmniejszenie krytycyzmu (podejmowanie lekkomyślnych działań) ..."

  Rozpoznajesz siebie?

  To przykład wzorcowy, nawet na odległość.
  Rezygnuję z honorarium. Chyba lepiej zapal sobie skręta,jak kupisz kanabis w aptece.
 • @Światowid 12:17:35
  "żyje w większości w wirtualnym świecie skonstruowanym przez ośrodek władzy serwujący nam"

  Ja myślę, że nie jest to zamierzone, tylko jest naturalnym wynikiem ogólnych zasad rządzacych takimi procesami, w każdym kraju i epoce.

  Robert Michels nazywał to "żelaznym prawem oligarchii".
 • @Janusz Kamiński 12:30:33
  https://m.neon24.pl/868059386378a92fcc04baf2017b3090,14,0.jpg
  No proszę, żadnych porad i przemyśleń w sprawie operacji oczu na zaćmę nie chciałeś napisać, bo ta witryna to nie poradnik.

  A tu proszę, jak masz potrzebę kogoś zgnoić, to i porady medyczne jak z kapelusza.

  Gratuluję przełamania. Lodów.
 • Autor
  "Test IQ, opracowany przez profesora Massachusetts Institute of Technology (MIT), Shane’a Fredericka, w 2005 roku.."
  ------------------
  To jest Test Refleksji Poznawczej, opracowany przez profesora wydziału zarządzania Shane'a Fredericka. Przeczytałam, że na każdą odpowiedź mamy tylko 30 sekund.

  Tutaj są poprawne odpowiedzi:

  1. 5 centów
  2. 5 minut
  3. 47 dni

  http://www.militarymba.net/plan-and-prepare/cognitive-reflection-test.html

  P.S.
  Przy okazji dowiedziałam się, że osoby o wysokim poziomie refleksji poznawczej rzekomo żyją dłużej, zarabiają więcej, mają lepszą pamięć, szybciej reagują i są podatni na złudzenia wizualne ( nie jestem pewna, czy należy to uznać za cechę pozytywną).

  http://emilkirkegaard.dk/en/wp-content/uploads/Shane-Frederick-Cognitive-Reflection-and-Decision-Making.pdf
 • @AgnieszkaS 22:43:03
  https://m.neon24.pl/868059386378a92fcc04baf2017b3090,14,0.jpg
  Nie wiem, jak się ma badanie ilorazu inteligencji do badania "Refleksji poznawczej", i nie mam teraz czasu sprawdzać, i się zastanowić nad ewentualnym błędem. Każde badanie ilorazu inteligencji nie jest badaniem ogólnym, a jedynie bada pewien aspekt inteligencji.

  Jaki jest wpływ "refleksji poznawczej" (w cudzysłowie, bo nie wiem, co to jest) na długość życia i złudzenia, ale chętnie bym się dowiedział.

  Może Pani to rozwinie, proszę.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829