Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
716 postów 15737 komentarzy

interesariusz

interesariusz z PL - cóż to może znaczyć ? .

Quo vadis Vox populi (11), Wojna o nasze dusze

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Z lodami za kierownicą

 

 

Interesariusz: Wojna o nasze dusze

 

 

 
"Z lodami za kierownicą"

 

 

 
Każdy chyba pamięta lody w waflowym kubku, naładowe z czubem. Obkręcać i lizać, lizać i obkręcać, aby nie skapnęło. Sporo uwagi trzeba poświęcić, zadbać, aby liznąć z odpowiedniej strony na czas. Jedzącemu lody lepiej nie przeszkadzać. No to gdzie spokojnie zjeść lody? Jak się ma wprawę, to można i prowadząc auto, w ruchu miejskim. Trochę się niemrawo auto posuwa, ale uwaga daje radę, obserwować to, co na drodze, i lodzika, jak topnieje, aby kropla nie spadła na gacie. Za młodu praktykowałem. Oczywiście, jeśli rowerzysta wjedzie ci w bok, to się nie wyrobi, ani z lodami, ani bez. Pewne zdarzenia są poza możliwościami postrzegania.

Dziś Policja obserwuje i zatrzymuje telefoniarzy za kółkiem. Taka akcja, "Telefony". Funkcjonariusze będą sprawdzać, czy kierowcy nie korzystają z telefonów podczas jazdy, czyli nie trzymają telefonu w ręce, bo w Polsce uważa się, że to rozprasza. Trzymanie telefonu w ręce! Być może, spowalnia nagły manewr, ale kto mając zajętą jedną rękę kozaczy za kółkiem? Odruchowo jedzie się ostrożniej. Chyba że rozmowa wkurza, lub intryguje, i myśl ucieka z obserwacji ruchu, w skompliwany świat problemów opisywanych przez rozmówcę. Rozmówca, to nie pasażer, on niczym nie ryzykuje, może opowiadać wszystko. I to jest właśnie ta nieuwaga, która jest przyczyną wypadków drogowych z powodu telefonowania w czasie jazdy. Badania firm ubezpieczeniowych dawno to stwierdziły. Nie ma znaczenia, czy ktoś gada z ręką, czy z kokpitem, ważna jest odciągająca uwagę rozmowa. Niektóre są tak absorbujące emocjonalnie, że należałoby pięć minut odczekać, zanim wznowi się jazdę.

Komenda Główna Policji już nie podkreśla faktu zajętości ręki: "Wybieranie numeru telefonu czy pisanie wiadomości tekstowych sprawia, że kierujący pojazdem, nawet przez kilka sekund nie patrzy na drogę. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też telefon może być tzw. rozpraszaczem dekoncentrującym kierowcę. Niższy poziom koncentracji powoduje wydłużenie czasu reakcji i ma wpływ na podejmowane decyzje. Niewłaściwe zachowania uczestników ruchu drogowego mogą mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje"

Jednakże nadal zaangażowanie "intelektualne" telefonującego jest poza policyjnymi wyobrażeniami o czynnikach wpływających na zaistnienie kolizji drogowych.

Poza możliwościami intelektualnymi posłów, również.

i

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031