Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
632 posty 11577 komentarzy

interesariusz

interesariusz z PL - cóż to może znaczyć ? .

Komorowski ostoją polskości, nE layout’u

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nie damy pogrześć mowy, takie słowa padły na zorganizowanej we wtorkowy wieczór uroczystej Gali Międzynarodowego Dnia Języka Polskiego. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego,

że język ojczysty jest największą ostoją narodowości, nie tylko z tego powodu, że zachowujemy odrębny od innych język komunikacji, świadczący o przynależności do pewnej „żargonowej” subkultury, ale i dlatego, że z każdym językiem jest związana odrębna przestrzeń pojęć. Tej odrębności zdaje się już nikt nie dostrzegać, skoro tłumacze przekładają tylko słowa zamiast treści na zasadzie „skoro w obu językach  istnieje równoważne słowo matka, to tak jest i ze wszystkimi pozostałymi słowami – pojęciami”. Tymczasem przestrzeń używanych pojęć i zasady wywodzenia nowych determinują sposób myślenia i działania. Złudne jest przeświadczenie, że można zachować tożsamość narodową myśląc w kategoriach przestrzeni pojęć obcego języka. Tożsamość narodową wyznacza sposób myślenia, a nie słowa, którymi myśl się werbalizuje.

„Mamy piękny język. Na pewno bardzo trudny, nie tylko dla obcokrajowców, którzy na to narzekają, ale czasami dla nas samych. Pamiętajmy, że ten niełatwy język jest językiem ukochanym” - mówił prezydent Bronisław Komorowski w przesłaniu wyemitowanym podczas gali. Prezydent podkreślał, że warto dbać o czystość języka i dziękował wszystkim, którzy włączyli się w kampanię „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Tym samym Prezydent wyprzedził naszą witrynę w dbaniu o zachowanie polskości, to on, a nie witryna nE, będzie się kojarzył wszystkim Polakom jako ostoja polskości, ostatni szaniec tych, co cenią polskość w odróżnieniu od premiera.

Ani redakcja nE, ani piszący w niej autorzy, nie są znani z afirmacji języka rodzimego (jako grupa, bo przecież wyjątki się zdarzają). Do ulubionych słówek redaktora naczelnego należy „lauout” i za żadne skarby nie chce wycofać się z jego stosowania, tak samo zresztą, jak nie chce zmienić rozmieszczenia elementów na stronie głównej witryny. A ten układ SG jest wyjątkowo niedogodny, zwłaszcza na ekranach o małej rozdzielczości jakim dysponują komputery skonstruowane specjalnie do czytania treści w Internecie (netbook – 1024x600 pikseli). Nie można więc poczytać sobie nE w kawiarence, trzeba go porzucić na rzecz witryn, które lepiej dbają o wygodę czytelnika. W rezultacie, witryna o przekornej nazwie „ekran” nie pasuje do wielu ekranów, a deklarowana polskość witryny pozostaje tylko deklarowana.

 

Czy o to chodziło ?

PS

//grzech.nowyekran.net/post/53502,dlaczego-nie-dajemy-polskich-imion-naszym-dzieciom

 

 

 

KOMENTARZE

 • @Łażący Łazarz 10:40:30
  uff, o mało co nie skasowałem twojego komentarza, chciałem skomentować, nacisnąłem usuń, taki ergonomiczny "layout",

  nie widziałem witryny prezydenta, ale jako zagorzały zwolennik słów, do których się w dzieciństwie przyzwyczaiłem, broniłem ich wszędzie, gdzie się dało, i przyczyniłem się do tego, że przynajmniej niektóre dokumenty państwowe są co nieco bardziej polskie, niż bez mojej działalności by były.

  Nie rozumiem, dlaczego nie korzystać z każdej okazji, aby nE kojarzył się pozytywnie przynajmniej po "naszej" stronie politycznej. Przespaliśmy ACTA, nie ma na nE żadnej dobrej analizy, przespaliśmy i język polski, a redakcja, bo już nie my, którzy staraliśmy się wypracować jakiś lepszy model strony, uparcie trzyma upierdliwy kierunek komercyjny. Nie postuluję, aby nie było reklam, ale nie mogą one utrudniać korzystania z treści.

  Przy okazji zwracam twoją uwagę, że po przenosinach występują takie opóźnienia, przynajmniej w dość wolnych sieciach radiowych, iż z nE korzystać się po prostu nie da. Gdybym nie miał dla nE osobnego kompa, który popycham w chwilach, gdy odrywam wzrok od głównego, to zupełnie przestałbym tu zaglądać. Jak myślisz, przychodzi student na przerwie do kawiarenki, coś tak sobie dłubie do studiów, a przy okazji chce odsapnąć i chwilę społecznie pożyć w sieci. Czy wybierze nE, jeśli nawet, to pomiędzy kolejnymi odsłonami będzie mógł składać nowe zamówienia. Czytanie nE będzie jednym z najkosztowniejszych zajęć.
 • @interesariusz 11:10:03 @ŁŁ
  Co do ergonomii układu to trudno się z Panem interesariuszem nie zgodzić - od przewijania dłuższych artykułów (a postów pod nimi to już w ogóle...) puchną palce, a szlag trafia, że dookoła tekstu zieje wieeeelka pustka (jak zapewne spora część czytelników przeglądam NE w 1366x768 i pisząc tego posta 2/3 ekranu mam puste).
  Może warto pomyśleć nad zmianami np. przygotowaniem kilku wersji strony (Bronek ma 4). Co do strony głównej to o ile reklamę na górze traktuję z wyrozumiałością, to dalszy układ strony przeszkadza:
  1. kategorii i gorących tematów nie używałem jeszcze wcale (inna sprawa, że dla mnie byłyby czytelniejsze po umieszczeniu ich w formie wąskiego paska z boku ekranu, jeden pod drugim)
  2. tytułu artykułu dnia na SG mimo standardowej wysokości ekranu (768 wierszy pikseli) nie przeczytam nawet po ustawieniu przeglądarki w tryb pełnoekranowy, gdyby umieścić kategorie i gorące tematy je z boku w formie paska już by się udało.
  3. Kolumny równej szerokości i pisane równą czcionką umieszczone obok siebie, czyli "areopag", "polecane" i "najnowsze" są zwyczajnie nieciekawe.

  Z bulem tszeba pżyznać, że witryna Prezydęda (u O.R.K.S.a dostałem bana za podobne żarty językowe) jest bardziej atrakcyjna wizualnie. Jeżeli NE ma pozostać portalem niszowym - wtedy faktycznie nie ma co zmieniać; póki jest tu co czytać pisiory, katole i inne oszołomy takie jak ja będą tu zaglądać. Jeżeli jednak NE ma ambicje wypłynięcia poza getto wtajemniczonych i pasjonatów, to z obecną szatą graficzną będzie raczej trudno.

  Problemów z opóźnieniami sam nie dostrzegłem, a posiadam łącze 256/256kbps powalające głównie swoim brakiem ceny (aero2).

  Pozdrawiam.

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031